گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۲۲ - ۱۱:۰۸


  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت:
  سامانه ۱۲۹ پلی میان مردم و ستاد پیشگیری از وقوع جرم دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: سامانه 129 پلی میان مردم و ستاد پیشگیری از وقوع جرم است.

  جواد یاوری، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد: هدف اصلی تشکیل ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک احیای امر به معروف و نهی از منکر با رعایت شرایط این فریضه الهی است.

  وی با اشاره به نقش اساسی مردم در حکومت جمهوری اسلامی در ایران، بیان داشت: نظام اسلامی ما، نظامی مردمی است و این مردمی بودن نظام موجب شده تا همواره در طول این سه دهه هرگاه از نیروهای مردمی برای انجام کار استفاده کرده‌ایم، توانسته‌ ایم به موفقیت دست یابیم.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، با اشاره به اهداف تشکیل این ستاد تصریح کرد: ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی  با هدف جذب معتمدین و جلب مشارکت های مردمی در راستای  اصلاح جامعه  تشکیل گردیده  و در این زمینه تلاش می کند.

  این مسئول فلسفه وجودی ستاد را احیاء امر به معروف و نهی از منکر در جامعه دانست و گفت: با احیاء این اصل مهم در جامعه امکان بروز فساد و تباهی در جامعه فراهم نخواهد شد.

  دکتر یاوری اضافه کرد: اگر خدای نکرده در این استان زلزله رخ دهد همه مردم حرکت می کنند و کمک می کنند حالا چه زلزله ای بدتر از ناهنجاری های که در جامعه ما وجود دارد تبعات این زلزله از آن زلزله بدتر است و تخریبیش بیشتر است و ما باید مردم را از این ناهنجاری ها مطلع کنیم و از کمک های مردمی حداکثر استفاده را ببریم و نقش مردم و هسته ها در پیشگیری بسیار مهم و حائز اهمیت است اگر هسته های خوب و فعال تشکیل شود و خوب نظارت شوند با هدفمندی کارهای خوبی می توان انجام داد.

  وی بستر سازی و اطلاع رسانی از سوی اعضاء را در راستای پیشگیری و کاهش جرائم بسیار مهم دانست و بر لزوم همکاری هرچه بیشتر اعضاء تاکید کرد و گفت: هرچه هسته ها فعال تر باشد، ما شاهد شهری آرام و امن تری خواهیم بود.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، همچنین نحوه برخورد با مجرمین را پس از تحمل کیفر حائز اهمیت دانست و خاطر نشان ساخت: تا در جهت بازگشت آن ها به جامعه و برخورداری از حقوق اجتماعی  به نحو موثر بستر سازی گردد.

  این مسئول از مساجد و کانون های فرهنگی  به عنوان یک قطب و بستر مناسب در جهت تشویق و جلب نیروهای مردمی یاد کرد و خاطر نشان ساخت: باید از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در راستای پیشگیری از وقوع جرم به نحو مطلوب استفاده گردد.

  یاوری افزود: علاوه بر احیای امر به معروف و نهی از منکر، به منظور پیشگیری از جرایم گزارش‌ های مردمی در سه محور مواد مخدر، مشروبات الکلی و خانه‌های فساد در روستاها و شهرهای شهرستان آبیک مورد بررسی و پیگیری قرار می‌ گیرد.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک به راه‌اندازی سامانه ۱۲۹ ویژه ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری این شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: گزارش‌ ها و پیام‌ های ارسالی مردم از طریق سامانه ۱۲۹ دریافت و از سوی اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی بررسی اولیه صورت می‌گیرد؛ اگر گزارش‌ ها و پیام‌ های دریافتی قابل تأمل باشد از سوی دبیر ستاد به دادستانی ارجاع داده شده و با مساعدت نیروی انتظامی تدابیر لازم اندیشیده شده و وارد عمل می‌ شویم.

  این مسئول اضافه کرد: مردم و اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک می‌ توانند علاوه بر تماس با سامانه ۱۲۹، به صورت حضوری روزهای زوج به دفتر ستاد مراجعه کرده و گزارشات خود را ارائه دهند.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک اذعان کرد: از اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری این شهرستان انتظار می‌ رود در زمینه فعالیت ستاد و راه‌ اندازی سامانه ۱۲۹ این ستاد، اطلاع‌ رسانی و تبلیغات کرده تا بتوانیم در راستای رفع مشکلات شهرستان آبیک و کاهش جرایم در این شهرستان گام‌ های ارزنده‌ ای برداریم.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک عنوان کرد: شماره تماس‌ های افرادی که با سامانه ۱۲۹ تماس گرفته و گزارش ارائه می‌ دهند، کاملاً محرمانه باقی می‌ ماند به همین دلیل مردم با خیال راحت می‌ توانند نسبت به ارائه گزارشات خود اقدام کنند.

  یاوری تصریح کرد: برخی گزارشات نیازمند بررسی اولیه است و پس از مشخص شدن صحت و سقم موضوع و گزارش ارائه شده، در زمان مناسب اقدامات لازم صورت می‌ گیرد. گزارشات مردمی و اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک نباید شکایات خصوصی افراد باشد چراکه در این زمینه ورود پیدا نمی‌ کنیم.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک اضافه کرد: مردم و اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک باید گزارشات و جرایمی باشد که متولی و شاکی ندارد ولی حساس است و باید پیگیری و رفع شود.

  این مسئول بیان کرد: از اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک درخواست می‌شود گزارشات مهم و فوری خود را به دبیر ستاد اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به گزارش ارائه شده اقدام شود.

  یاوری اضافه کرد: اعضای ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری شهرستان آبیک در صورت مشاهده نقص در عملکرد دستگاه‌ های اجرایی و ارگان‌ های این شهرستان می‌ توانند به ستاد اطلاع داده تا به مسئولان نظارتی مربوطه ارجاع داده شده و نسبت به رفع نقص موجود و عملکرد نامطلوب تدابیر لازم اندیشیده شود.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در پایان تأکید داشت: با توجه به اینکه شهرستان آبیک، شهرستان کوچک و نظارت‌ های مردمی بالا است، هر مورد و موضوعی می‌ تواند در چارچوب اهداف و فعالیت‌ های ستاد پیشگیری و حفاظت اجتماعی دادگستری این شهرستان مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 × هفت =