گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۲۱ - ۰۹:۴۷


  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت:
  استفاده از ظرفیت ادارات در پیشگیری از وقوع جرم دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک گفت: باید برای پیشگیری از وقوع جرم از ظرفیتهای دارات شهرستان آبیک نیز بهرمند شویم.

  جواد یاوری، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد: اجرای لغو مرخصی سارقان زندانی شهرستان آبیک در ایام عادی سال از سال گذشته آغاز شده و امسال نیز این امر اجرایی می‌ شود و به سارقان زندانی در ایام عادی سال اجازه مرخصی داده نمی‌ شود.

  وی افزود: همان طور که می‌ دانیم اعطای مرخصی باید با دقت و بر اساس ضوابط خاصی صورت گیرد تا اولا، با لوث شدن مجازات و از بین رفتن ابهت زندان سبب تجری مجرمان نشود، در ثانی باعث سلب اعتماد شاکیان به دستگاه قضایی نشود. لغو مرخصی سارقان زندانی به منظور سخت‌ گیری بیشتر بر سارقان و نوعی پیشگیری تنها در شهرستان آبیک صورت می‌ گیرد.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک ادامه داد: البته اجازه مرخصی به سارقان زندانی بر اساس بخشنامه و دستورالعمل قانونی در نیمه دوم فروردین ماه داده شده که شامل سارقان زندانی شهرستان آبیک می‌ شود، اما در ایام عادی سال این اجازه مرخصی به سارقان زندانی داده نمی‌ شود.

  این مسئول اضافه کرد: طبق قانون پیش بینی شده است که اگر فرد سابقه کیفری نداشته باشد و حسن اخلاق داشته باشد وضعیت و شخصیت اقتضا می‌کند که به او مرخصی دهند.

  یاوری متذکر شد: کسانی که محکومیت مالی مانند نفقه مهریه و… دارند بیشتر به این‌ ها مرخصی داده می‌ شود تا افرادی که شرارت داشته اند یا وضعیت به گونه‌ ای باشد که اگر مرخصی داده شود امکان دارد در دوران مرخصی مرتکب جرم شوند پس تردیدی وجود ندارد که چنین شخصی فرار کند و ضمن اینکه خود قانون پیش بینی کرده که وثیقه یا اعطای مرخصی به این دسته از اشخاص مطمئنا به راحتی نخواهد بود چون قانون فرار این افراد را پیش بینی کرده است.

  این مسئول به پیش‌بینی سند چشم‌انداز امسال دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبیک اشاره و بیان کرد: کاهش موجودی پرونده‌ ها، کنترل و کاهش ورودی پرونده‌ ها و تعیین تکلیف پرونده‌ های قدیمی و چند ساله(مسن) دادگستری از اقدامات در دست اقدام سال جاری خواهد بود.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک با اشاره به این که امنیت در شهر آبیک در ایام نوروز برقرار بود، یادآور شد: در ایام نوروز امسال هیچ‌ گونه سرقت منزلی در شهرستان آبیک صورت نگرفته و تنها یک مورد سرقت از تجهیزات داخل خودرو گزارش شد.

  وی با اشاره به نقش پررنگ مردم در برقرار ی امنیت در شهرستان آبیک، افزود: دست به دست هم دادن مردم و مسئولان و آگاهی و هوشیاری مردم و مسئولان نیروی انتظامی سبب شد در نوروز امسال شاهد هیچ‌ گونه سرقتی در شهرستان آبیک نباشیم.

  یاوری به آغاز برنامه پیشگیری در ادارات شهرستان آبیک با همکاری مسئولان از سال جاری اشاره و تصریح کرد: اگرچه این برنامه از سال گذشته آغاز شده است، اما امسال با شدت و قوت بیشتری صورت می‌گیرد و با پای کار آمدن مسئولان ادارات، مسئولان در حوزه کاری خود بیشتر مراقب خواهند بود تا بتوانند از سرقت‌ پیشگیری کنند.

  این مسئول با اشاره به اهمیت موضوع پیشگیری از وقوع جرم از نگاه مقام معظم رهبری اظهار داشت: اتخاذ راهکارهای عملی و استفاده از ظرفیت ادارات مختلف در چارچوب وظایف ذاتی آن ها باید در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های اجتماعی صورت پذیرد.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک  ضمن اشاره به همگانی بودن وظیفه پیشگیری از وقوع جرم و عدم تحقق سازمان مستقلی با این عنوان در کشور، خواستار پرهیز از شعارگرایی در امر پیشگیری از وقوع جرم و تمرکز دستگاه های اداری بر روی اجرای سریع تر ساز و کارها و ساختارهای علمی و عملی در عرصه های گوناگون در موضوع مهم پیشگیری از وقوع جرم در جامعه شد.

  وی با اشاره به نقش مدیران شهرستان آبیک در زمینه پیشگیری از وقوع جرم عنوان کرد: همکاری و تعامل خوبی را از سوی دستگاه‌ های مختلف شهرستان آبیک شاهد بوده‌ ایم و خوشبختانه این دستگاه‌ ها، پیشگیری از وقوع جرم را از اولویت‌های کاری خود می‌ دانند.

  یاوری در ادامه بر نگاه زنجیره ای به پیشگیری، بر خلاف نگاه جزیره ای و ضرورت همکاری و هماهنگی بین دستگاه های دولتی و غیردولتی و مردمی تاکید کرد و گفت: برای هرچه بهتر انجام شدن این طرح باید از نگاه های جزیره ای پرهیز کنیم.

  این مسئول در خصوص پیشگیری از سرقت منازل توضیح داد: اگرچه مسئولان هوشیاری لازم را در زمینه پیشگیری از سرقت منازل دارند، اما توان و امکانات لازم را برای مراقبت از همه منازل و اماکن ندارند که مطلوب است مردم به عنوان بهترین افراد مراقب منازلشان باشند و با رعایت نکات ایمنی و هشدارهای انتظامی در راستای پیشگیری از سرقت منزل گام‌ های موثری بردارند.

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آبیک در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به این که هر یک از مردم می توانند یک نیروی پلیس باشند، تصریح کرد: مردم بهترین مأمور برای نگهداری اموال و منازلشان در زمینه پیشگیری از سرقت هستند و می‌ توانند در زمینه برخورد با سارقان، مسئولان قضایی و انتظامی را یاری رسانند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت + 4 =