گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ - ۱۱:۱۲


  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی :
  بیمارستان دولتی آبیک تجهیز خواهد شد نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: ما تمام تلاش خود را برای تجهیز و راه اندازی بخشهای مختلف بیمارستان شهدا خواهیم کرد.

  داود محمدی، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، از پیگیری برای انتقال آب سد طالقان به آبیک و ۹ شهر قزوین خبر داد و گفت: در آینده ای نزدیک مشکل آب استان قزوین برطرف خواهد شد.

  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به باپیین بودن کیفیت آب شرب در آبیک گفت: با توجه به اینکه مردم شهر آبیک از نظر کیفیت آب شرب در مضیقه قرار دارند برای انتقال آب از سد طالقان به آبیک و ۹ شهر استان قزوین رایزنی‌ های لازم صورت گرفته که برای تحقق این امر در حال انعقاد قرارداد با پیمانکار هستیم.

  این مسئول با اشاره به نشست های برگزار شده با وزیر نیرو، تصریح کرد: طی نشست با وزیر نیرو، معاونان وزیر نیرو و رئیس مجلس شورای اسلامی سه مصوبه اساسی تصویب شد که یکی از این سه مصوبه، انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک و ۹ شهر استان قزوین است.

  عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری های مداوم برای اجرای این پروژه، ادامه داد: گزارش کار انتقال آب از سد طالقان به شهر آبیک و ۹ شهر استان قزوین مقرر شده است هر سه ماه یک بار ارائه شود تا روند پیشرفت کار تعیین و در راستای تسریع در انتقال آب گام‌  های مؤثری برداشته شود. از سد طالقان ۶۰ میلیون متر مکعب آب به شهر آبیک و ۹ شهر استان قزوین انتقال خواهد یافت.

  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفتگو با اشاره به محور آبیک_محمدیه، عنوان کرد: در خصوص تعریض و چهار بانده کردن آبیک به محمدیه هر روز پیگیر هستیم و اعتباری برای این جاده اختصاص یافته استو امیدوارم هرچه سریع تر این پروژه اجرا و به بهره برداری مردم خوب استان قزوین و به خصوص مردم شریف شهر آبیک برسد.

  نگاه آبیک: متأسفانه هیئت‌ های ورزشی شهرستان آبیک به دلیل نبود اعتبار و رئیس اداره ورزش و جوانان به صورت کاملا  معلق و تعطیل شده‌ اند و فعالیت چندانی ندارند.

  عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی: مسئولان اداره‌ کل ورزش و جوانان استان قزوین در انتخاب و معرفی رئیس جدید اداره ورزش و جوانان شهرستان آبیک تدابیر لازم را اجرایی خواهند کرد و باید به سوالات مردم و سایر مسئولین پاسخگو باشند .

  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی شهرستان آبیک را ورودی استان قزوین از سمت پایتخت دانست و اظهار کرد: شهرستان آبیک در گذشته باید بیشتر مورد توجه قرار می‌ گرفت و به عنوان ورودی استان قزوین باید وضعیت این شهرستان بهتر از امروز بود.

  این مسئول با مهم خواندن چهره آبیک، به عنوان نمای اولی استان قزوین، تصریح کرد: همان گونه که سالی که نکو است از بهارش پیدا است، شهرستان آبیک نیز به عنوان چهره استان قزوین باید ورودی خوبی داشته باشد که برای استان قزوین هم نمود مطلوبی خواهد داشت؛ البته احداث پردیسبان می‌ تواند به تحقق این مهم کمک کند که ما تلاش می‌ کنیم این امر تحقق یابد.

  محمدی با اشاره به افزایش درخواست های افراد تحصیل کرده برای کاریابی، ادامه داد: تاکنون در رایانه بنده ۲ هزار و ۹۰۰ نفر متقاضی اشتغال لیسانس و فوق‌ لیسانس ثبت شده است و در هر پنج‌ شنبه ملاقات مردمی که دارم، ایجاد اشتغال درد جدی و مزمن خانواده‌ ها است که در هر خانواده چند نفر بیکار بوده و جویای کار هستند.

  عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی پردیسبان را یکی از پروژه های اشتغالزا در کشور دانست و بیان کرد: با احداث پروژه پردیس‌بان در شهرستان آبیک برای ۱۰ هزار نفر، ایجاد اشتغال صورت می‌ گیرد که ایده‌ آل و مطلوب است و این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

  نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آنچه که به بنده در خصوص پردیس‌بان منتقل شده بود این بود که در کمیسیون اصل ۱۰۰ آمده بود هیچ توقف و اشکالی در این پروژه وجود ندارد به جز پذیره‌ نویسی و سهام که جای بحث وجود دارد.

  وی با اشاره به این پیگیری  های خود در خصوص برطرف کردن مشکل پردیسبان، بیان کرد: به زودی و در کمتر از ۲۰ روز با رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و نیز با مسئولان سازمان محیط زیست کشور در خصوص رفع مشکلات زیست محیطی اعلام شده پروژه پردیس‌بان، جلساتی برگزار می‌ شود.

  محمدی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات استان پرداخت و گفت: کمبود آب شرب /پایین بودن بودجه استان و وجود واحد های آلاینده کارخانه سیمان آبیک /نیروگاه شهید رجائی و عدم اختصاص عوارض آلایندهگی این واحد ها به استان جهت مصارف در بهبود شرایط زیست محیطی که با رایزنی های صورت گرفته توسط نمایندگان این استان شاهد افزایش سهمیه آب استان از ۶۰ میلیون لیتر به ۱۲۰ میلیون لیتر از سد طالقان با ایجاد یک خط انتقال ۱۴۰۰ در آینده ی نزدیک با مشارکت بخش خصوصی و تصویب اختصاص عوارض یک درصدی آلایندگی به نقاط در معرض آلایندگی در سازمان محیط زیست کشور و رشد بودجه استان از ۱۲۰ میلیارد به ۲۲۰ میلیارد نشان از عزم اراده نمایندگان استان در راستای دفاع از حق حقوق مردم استان قزوین در سطح کشور می باشد

  این مسئول عدالت را یکی از پایه های اصلی استان دانست و گفت: یکی از اتفاقات ارزشمند در سطح استان را تقسیم اعتبارات استانی بر پایه عدالت بین شهرستان های استان به طوری که از محل ماده ۸۰ در سال جاری از ۳۰ میلیارد تومان ۱۴ میلیارد به قزوین و نسبت ۸ به ۸ به شهرستان های آبیک و البرز را انجام دادیم که موجبات نارضایتی دوستان را در سطح استان در این زمینه داشت که مبنایشان شاخص جمعیتی این شهرستان ها را در تقسیم این بودجه را داشتند.

  عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مهم و اساسی شهرداری ها در بهبود وضعیت شهروندان، اظهار داشت: شهرداری در باب حقوق و مزایا جز پایین تر اداراتی هستند از جهت میزان دریافتی که مجلس در این زمینه با همکاری مرکز پژوهش های این نهاد در صدد شناسائی قوانین منسوخ و برطرف نمودن نواقص موجود در راستای افزایش سطح حقوق و مزایای کارکنان شهرداری می باشد.

  وی افزود: من بارها و بارها در صحن علنی مجلس به موضوعات و خواسته های مردم آبیک و سایر مردم استان قزوین، از جمله؛ چرا بیمارستان دولتی آبیک علی رغم افتتاح، تکمیل و تجهیز نمی شود چرا با توجه به پیگیری اخذ مجوز نیروی انسانی تخصصی و مورد نیاز درمانگاه شبانه روزی نبی اکرم(ص) تأمین نمی شود و همچنین چرا نباید اقدامی در خصوص احداث بیمارستان در شهرهای الوند و محمدیه استان قزوین صورت گیرد. نباید فراموش کرد بیش از ۲۰۰ هزار نفر در این دو شهر ساکن هستند؛ پرداخته ام.

  محمدی در خصوص مهم‌ ترین معضل زیست محیطی استان گفت: اصل پنجاهم قانون اساسی ملاحظاتی را در زمینه حفاظت از محیط زیست مورد توجه قرار داده است که بر اساس آن محیط زیست باید برای حیات اجتماعی رو به رشد نسل امروز و نسل‌ های بعد مناسب بوده و ضمن آن‌ که حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی است، فعالیت‌ های اقتصادی یا غیر آن که منجر به آلودگی محیط زیست شود ممنوع است.

  این مسئول تصریح کرد: با توجه به این اصل باید وضعیت محیط زیست استان قزوین را مورد بررسی قرار داد که در بخش محیط انسانی ملاحظاتی مثل آب، هوا، تشعشات، ریزگردها و پسماندها از موارد مهم آن است که به هرحال مشکلاتی در استان دیده می‌ شود که بخشی از آن مانند ریزگردها خارج از توان و مسئولیت استان بوده و در مواردی مانند پسماندها باید توجه ویژه‌ ای در بهبود وضعیت پسماند مناطق مختلف استان به ویژه شهرهای کوچک و روستاها صورت گیرد.

  عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قزوین یک استان صنعتی است و وجود صنایع بزرگ در این استان زمینه را برای آسیب به محیط زیست در صورت کم توجهی مهیا می‌ سازد از این رو باید تدابیر ویژه‌ ای برای حل آسیب‌ های صنایع به محیط زیست منطقه صورت گیرد که برای نمونه در حال حاضر نیروگاه شهید رجایی و کارخانه سیمان آبیک از جمله صنایعی هستند که بیشترین آلودگی را دارند که باید برای آن چاره شود.

  وی اظهار داشت: نیروگاه شهید رجایی به دلیل استفاده از مازوت تاثیر بالایی در آلودگی محیط زیست منطقه دارد و از سویی به دلیل اهمیت این نیروگاه به عنوان سومین نیروگاه کشور که در حدود ۱۰ درصد از برق کشور را تامین می‌ کند باید تدابیر ویژه‌ ای اتخاذ شود که عدم استفاده از سوخت مازوت، ضرورت گوگرد زدایی و بهره‌ گیری از فیلتر جذب گوگرد باید در دستور کار قرار گیرد و وزارت نیرو و نفت باید در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل کنند.

  نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به وضعیت کارخانه سیمان آبیک، تصریح کرد: در رابطه با سیمان آبیک نیز هرچند اتفاقات خوبی در زمینه کم کردن آلودگی آن انجام شده ولی به دلیل آن‌ که کنترل زیست محیطی آن به استان البرز سپرده شده احساس می‌ شود باید پایش سختگیرانه‌ تری نسبت به آن اعمال شود که به دنبال آن هستیم تا دوباره کنترل وضعیت آلودگی آن در اختیار استان قزوین قرار گیرد، چون تبعات منفی زیست محیطی آن بیشتر دامنگیر مردم شهرستان آبیک شده است.

  انتهای گفتگو/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  6 × هشت =