گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۲:۲۳


  امام جمعه آبیک:
  حمایت رهبری باعث پیشرفت در مذاکرات شده است امام جمعه آبیک گفت: حمایت ها و رهنمودهای رهبری از تیم مذاکره کننده و اصرار بر شعار انرژی هسته ای حق مسلم ایران است، باعث پیشرفت روند مذاکرات شده است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، سال هاست که غرب با ایران در حال مذاکره است. در این مدت غرب از راهبرد چماق و هویج استفاده کرده است. از یک طرف اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران و از طرف دیگر، پیشنهاد همکاری های نزدیک اقتصادی به این کشور. اما به نظر می رسد گفتگوهای اتمی ایران در لوزان سوئیس این بار به مرحله کاملا سرنوشت سازی رسیده است.

  در همین باب خبرنگار نگاه آبیک، گفتگوی با حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی انجام داده است، که بدین شزح است.

  نگاه آبیک: توافق لوزان فرصت هایی مناسبی را برای کشور ما می تواند به همراه داشته باشد، چه فرصت هایی را در این باب متصور هستید؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: توافق هسته‌ ای یک قرارداد بین ایران و ۶ قدرت جهانی است که ما را از یک گردنه صعب العبور می‌ گذراند و به قله پیشرفت‌ های هر چه بیشتر ایران نزدیک می‌ کند. این عبور باید صبورانه، هوشیارانه و قهرمانانه صورت گیرد.

  نگاه آبیک: مسئولین چگونه باید از فرصت های ایجاد شده به نفع منافع ملی استفاده کنند؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: نباید آنچه می‌ دهیم دقیق و با اندازه‌گیری دقیق و آنچه قرار است بگیریم تفسیرپذیر و نسیه باشد. ملت به چیزی جز لغو یکباره تحریم‌ ها آن هم یکجا و همزمان رضایت نمی‌ دهد. اینکه غربی‌ ها دل خود را به تعلیق آن هم ۱۰ ساله و ۱۵ ساله خوش کنند، یک سراب است. خطوط قرمز مردم و رهبری در حقوق هسته‌ ای باید رعایت شود. هیچ دولتی نمی‌ تواند از این خطوط عبور کند.

  دولت باید در این مدت به نیرو و توان داخلی تکیه کند و نیروها، قدرت ها و ضعف های خود را شناسایی کند و کاری کند که کالای ایرانی رونق بگیرد و هر روز شاهد این باشیم که نرخ بیکاری و تورم کاهش پیدا می کند و کارخانه های داخلی رشد می کنند و کشور رو به سمت پیشرفت و ترقی خواهد رفت.

  نگاه آبیک: از فرصت ایجاد شده چه بهره برداری هایی می شود داشت؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: کشورها و قدرت های جهانی، این را پذیرفته اند که ایران به عنوان یک کشور مهم و تأثیرگذار جهانی می تواند نقش بسیار مهمی در وقایای جهانی داشته باشد و به همین دلیل به پا میز مذاکره آمدند، حالا مسئولین و دولتمردان باید از این فرصت استفاده کنند و قدرت ایران در تمامی صحنه های جهانی از جمله دانش، فناوری و اقتصادی به جهان نمایش دهند.
   

  نگاه آبیک: به اعتقاد برخی از کارشناسان، هماهنگی همه بخش های تصمیم گیرنده در موضوع هسته ای با یکدیگر، باعث قدرت و استحکام بیشتر در مذاکرات شده و شرایط را به نفع ایران رقم زد؟ نظر شما در این باره چیست؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: مذاکره در عرصه بین‌ المللی را بسیار پیچیده و سخت است و موفقیت تیم مذاکره‌ کننده کشورمان در برابر نمایندگان شش قدرت جهانی مرهون مهارت مذاکره کنندگان و از آن مهم تر، همدلی و همزبانی همه مردم و مسئولین بود.

  نگاه آبیک: در ادامه راه برای کسب موفقیت هر چه بیشتر ، هماهنگی در مدیریت کلان و نگاه به توصیه های رهبری چه مقدار می تواند فضای امید و  موفقیت کشورمان را مهیا تر کند.

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: هرچقدر هماهنگی بین مسئولین بیشتر باشد کارهای نظام و مردم بهتر و سریع تر انجام می شود و این سرعت باعث ایجاد روحیه امید و شاد در بین مردم خواهد شد.

  نگاه آبیکهدایت های اساسی رهبر معظم انقلاب اسلامی در بحث هسته ای، چه مقدار راهگشا بوده است؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: کارشناسان مسائل راهبردی معتقدند توافق هسته ای ایران با غربی ها نتیجه سرسخت بودن، هدایت ها و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در مقابل زیاده خواهی های غرب است که همواره موضع محکم در مقابل آمریکا و همپیمانان غربی اتخاذ کرده است. اینکه ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته ای بعد از ۱۸ماه از آخرین مرحله مذاکرات رسیدند، از حمایت حضرت آیت الله خامنه ای از مذاکره کنندگان ایرانی حکایت دارد و این مسئله باعث خواهد شد تا توافق نهایی در تیرماه هم محقق شود.

  حجت الاسلام موسوی

  اسرائیل و آمریکا بارها برنامه هسته ای ایران را به نابودی تهدید کردند و چهار تن از دانشمندان هسته ای ایران را ترور کردند تا بلکه بتوانند این کشور را از اهداف هسته ای بازدارند. ولی رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای با وجود تحریم ها و تلاش غرب برای منزوی کردن تهران و توطئه علیه برنامه هسته ای، به آمریکا ثابت کرد که کنار رفتن ایران از موضوع هسته ای امری محال است و این مهم هم بالآخره برای همه به ویژه برای آمریکا ثابت شد.»

  وی با اشاره به نقش محوری مقام معظم رهبری در تحقق توافق هسته ای افزود: «حضرت آیت الله خامنه ای توانستند پیچیده ترین مسئله تاریخ سیاسی معاصر ایران را حل کنند و با این کار به ایران عزت و جایگاه داند. اگر حمایت آیت الله خامنه ای از مذاکره مسئولان ایرانی با دیپلمات های غربی نبود قطعا توافق هسته ای امروز محقق نمی شد. به همین دلیل حضرت آیت الله خامنه ای صاحب اصلی این امتیاز و این پیروزی محسوب می شود. 

  نگاه آبیکحضرت عالی چه سهمی برای ایستادگی مردم در برابر تحریم ها، هدایت های رهبری انقلاب در حرکت های متعدد، تلاش های دیپلماتیک نیروها و تیم های قبلی،  برای ایجاد شرایط جدید در مذاکرات هسته ای قایل هستید؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: من به عنوان امام جمعه شهرستان آبیک، بارها بر موضوع ایستادگی مردم در خطبه های نماز جمعه، اشاره کرده ام، ما باید با همدلی، عزم عمومی، تلاش و کار پیگیر سختی‌ هایی را که مردم به ویژه در سال‌ های اخیر متحمل شدند به نحو شایسته جبران کنیم. دولت باید در این زمینه تمامی تلاش خود را انجام دهد.

  نگاه آبیکبا وجود پیشرفت های فعلی، همچنین پیشرفت های نظامی ، به نظر شما قدرت بازیگری ایران در منطقه تا چه میزان افزایش خواهد یافت.

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: غرب در توافق ژنو غنی‌ سازی هسته‌ ای را پذیرفت اما حاضر به اعتراف آن نبود، توافق ژنو را تفسیرپذیر کرد و در این مدت به دنبال تفسیری بود که زیر بار حقوقی غنی‌ سازی اورانیوم نرود اما در لوزان  مجبور شد مشروعیت دانش هسته‌ ای در ایران را به رسمیت بشناسد و غنی‌ سازی را حداقل زیر ۵ درصد قبول کند و در مورد تحقیق و توسعه هم علی رغم ان قلت‌هایی که دارد، بپذیرد که کارهایی در ایران صورت گیرد. 

  این موضوع باعث افزایش نگرانی های کشورهای حاشیه خلیج فارس و به خصوص عربستان شده است، یکی از سران کشورهای عرب گفته است: اگر گروه پنج به اضافه یک بخواهد به ایران نقشی در منطقه بدهد آن ها نخست باید از برقراری یک روابط حسنه بین ایران و کشورهای عرب جانبداری کنند و این ها همه حاکی از این است که کشورهای حاشیه خلیج فارس از قدرت گرفتن بیش از حد ایران در منطقه می ترسند.

  نگاه آبیک: مذاکرات شش قدرت برتر جهان با کشور ما، چه پیامی برای کشورهای منطقه دارد؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: آن ها می دانند که ایران یکی از مهم ترین قدرت های جهان است و به همین دلیل سعود از شش کشور مهم جهان خواست منافع کشورهای منطقه را به نفع ایران دور نزنند چرا که ایران قادر نخواهد بود بدون همکاری با کشورهای منطقه از مزایایی که نصیبش شده بهره مند شود.
  نگرانی این پادشاهی از مذاکرات هسته ای با ایران در زمانی ابراز می شود که عربستان سعودی رهبری ائتلافی را به دست گرفته که از پنجشنبه گذشته شروع به بمباران یمن همسایه خود کرده است. عربستان سعودی که ایران را به حمایت از حوثی ها متهم می کند از آن بیم دارد که شورشیان ممکن است تمام یمن را به تصرف خود در آورده و یمن را به یکی از اقمار ایران تبدیل کنند.

  نگاه آبیک: با توجه به موقعیت پیش آمده در بحث هسته ای، چه عواملی باعث تثبیت این شعار شد که انرژی هسته ای حق مسلم ماست؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: استقاومت مقام معظم رهبری و مردم بر روی این شعار یعنی، انرژی هسته ای حق مسلم ماست، باعث شد که مذاکره کنندگان بیشتر بر روی این موضوع پافشاری کنند تا به خواسته رهبری و ملت شریف ایران جامه عمل بپوشانند.

  نگاه آبیک: پذیرش فرایند غنی سازی ایران توسط غرب را دارای چه تاثیراتی در عرصه های متعدد می دانید؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: لحن بیانیه لوزان لحن کسی را دارد که التماس می‌کند تو را به خدا بیش از این پیشرفت نکنید. لذا محدودیت‌ هایی را پیشنهاد می‌ کند. آمریکایی‌ ها همین وضعیت را در سال ۸۸ پذیرفته بودند اما دل به فتنه و تغییر از درون بسته بودند. ولی چیزی عاید آن ها نشد. اکنون می‌ بینند دولت اقتدار خود را حفظ کرده است. لحن آن ها درباره دولت و رهبری انقلاب تغییر کرده است و با احترام و تکریم سخن می‌ گویند ضمن اینکه کدخدا بازی خود را نمی‌ خواهند فراموش کنند. آن ها چشم دیدن نطنز و فردو را نداشتند، از آب سنگین اراک هراس داشتند و به چیزی جز ویرانی و شخم زدن این سه مرکز با بمب و موشک رضایت نمی‌ دادند اما خودشان هم می‌ دانستند این کار عملی نیست.

  نگاه آبیک: نبرد دیپلماتیک در فضای هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این نبرد همچنان ادامه خواهد داشت؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: نبرد، نبرد بسیار سختی است، این نبرد همچنان ادامه دارد و هیچ گاه به اتمام نخواهد رسید، آن ها می خواند ایران را به یکی از کشورهای سرخورده تبدیل کنند، اما هیچ گاه موفق نمی شوند، زیرا ودشان نیز می دانند که ایران هیچ گاه به دنبال سلاح های هسته ای نبوده و نخواهد بود.

  نگاه آبیک: در پایان شما می دانید که مقامات غربی از جمله اوباما گفته بودند اگر می توانستند همه فعالیت های هسته ای ایران را کنترل کنند، حتما این کار را انجام می دادند، اما اذعان دارند که نتوانسته اند؟ دلیل این نتوانستن ها چه می تواند باشد؟

  نماینده ی ولی فقیه در شهرستان آبیک: ایران یکی از قدرت های نظامی برتر جهان است و این موضوع بارها و بارها برای تمامی کشورها به اثبات رسیده است و آن ها با آگاهی بر این موضوع هیچ گاه به خود اجازه نداده اند که از گزینه های نظامی استفاده کنند و با فرافکنی به دنبال تضعیقف کردن ایران بودند و بمب هسته ای بهانه ای بیشتر نیست.

  انتهای گفتگو

   

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  2 + = ده