گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۴/۰۱/۶ - ۰۹:۴۹


  مصلی آبیک چشم انتظار یاری مسئولین است مردم آبیک از مسئولین خواستند که در زمینه ساخت زودتر مصلی آبیک اقدام کنند.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در سال های گذشته ۱۴ هزار مترمربع زمین از طرف شهرداری آبیک برای احداث مصلای نماز جمعه اختصاص داده شد که در هفتم مهر ماه سال ۱۳۹۱ با حضور آیت‌ الله علی اسلامی نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی کلنگ احداث مصلا به زمین زده شد.

  نقشه ی مصلای نماز جمعه شهر آبیک از طرف شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تهیه شده  بود، ولی برای احداث مصلی به اعتبار ملی نیازمند هستیم، که تا به امروز این مضوع تحقق پیدا نکرده است.

  حجت‌ الاسلام عبدالصمد رمضانی در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به کمبود بودجه برای ساخت مصلی شهر آبیک، اظهار داشت: با توجه به احساس نیازی که به ساخت مصلای نماز جمعه در آبیک می‌ شد، پیگیری‌ هایی در این زمینه صورت پذیرفت که در نتیجه امروز با وجود نبود بودجه  تنها با کمک خدا و مردم، شاهد پیشرفت خوب این پروژه در آبیک هستیم.

  رمضانی با اشاره به این که مردم نقش بسیار مهمی در احداث این پروژه بر عهده دارند و نباید منتظر کمک مسئولین باشیم، گفت: ساخت و تکمیل این مصلا نیازمند کمک‌ های مردمی است که امیدواریم این پروژه هرچه زودتر به بهره‌ برداری برسد.

  وی با اشاره به اهمیت وجود مصلا در آبیک، خاطرنشان کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) نخستین اقدامی که از مکه به مدینه انجام دادند، ساخت مسجد قبا بود که نخستین نماز جمعه را در آن جا اقامه کردند، بنابراین مطلوب است در احداث مصلای نماز جمعه تسریع بخشیده شود و مردم شهر آبیک به آروزی خود که سال‌ های سال است منتظر احداث مصلی هستند، برسند.

  امام جمعه موقت شهر آبیک، با اشاره به تلاش های فراوان حجت الاسلام مسوی امام جمعه شهر آبیک، عنوان کرد: مصلای شهرستان آبیک باید سال‌ های گذشته احداث می‌شد، چرا که حجت‌ الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه شهر آبیک سال‌ ها است که پیگیر تهیه زمین مصلی هستند.

  حجت الاسلام رمضانی در پایان با اشاره به این که اصناف نیز باید در این زمینه وارد شوند، گفت: که علاوه بر مشارکت مردم در ساخت مصلای نماز جمعه، خیرین، اصناف و صاحبان شرکت‌ها و کارخانجات نیز باید دست به دست هم داده و در ساخت مصلی که امری خیر و کاری ماندگار برای مردم و شهرستان آبیک است، کمک کنند.

  فضل‌ الله اکبری‌ زیارانی رئیس کمیسیون عمران، برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر آبیک از تعیین ردیف بودجه برای مصلای نماز جمعه این شهر خبر داد و گفت: در پی افزایش خواسته مردم شهر آبیک برای تکمیل پروژه مصلای آبیک، شورای شهر  شهردار آبیک تمامی تلاش خود را در راستای تحقق بخشیدن به این خواسته مردم فهیم آبیک به کار گرفته است.

  وی با اشاره به این که وجود مصلی نماز جمعه در آبیک یکی از بایدهای شهر است، یادآور شد: شهرستان آبیک با جمعیت حدود ۱۰۰ هزار نفر فاقد مصلای نماز جمعه است که وجود مصلی از انتظارات و دغدغه‌ های مردم و مسئولان شهر آبیک به‌ویژه امام جمعه شهر آبیک است.

  عضو شورای اسلامی شهر آبیک با اشاره به این که برای تکمیل این پروژه نیازمند یاری تمامی مسئولین هستیم، اظهار داشت: با توجه به اینکه کلنگ احداث مصلای نماز جمعه شهر آبیک به زمین زده شده، می‌ طلبد همه مردم و مسئولان پا در رکاب شده و در ساخت مصلی مشارکت داشته باشند.

  رئیس کمیسیون عمران، برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر آبیک ادامه داد: از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر آبیک یک میلیارد ریال خارج از بودجه به مصلای نماز جمعه کمک شده بود که با پیگیری اعضای شورای اسلامی شهر آبیک، برای نخستین‌بار امسال ردیف بودجه برای مصلی تعیین شد تا سالانه بودجه‌ ای به این مکان مذهبی تخصیص یابد.

  اکبری‌ زیارانی باا اشاره به همکاری شهرداری آبیک در این زمینه، خاطرنشان کرد: با نظر مساعد شهرداری و شورای شهر آبیک، پروژه مصلی در بودجه شهرداری قرار گرفت که برای سال آینده دو میلیارد ریال برای مصلای نماز جمعه اختصاص یافته است.

  وی با اشاره به این که قسمتی از ساخت مصلا را شهرداری آبیک برعهده خواهد گرفت، تصریح کرد: بخشی از ساخت مصلی به صورت پروژه از سوی شهرداری صورت می‌ گیرد یعنی شهرداری قرارداد مربوطه را با پیمانکار منعقد کرده و تسویه حساب لازم را انجام می‌ دهد تا مشکلی برای هیئت امنا و هیئت مؤسس مصلی ایجاد نشود.

  عضو شورای اسلامی شهر آبیک اضافه کرد: تعیین ردیف پروژه برای مصلای نماز جمعه حرکت خوب و ارزنده اعضای شورای اسلامی شهر آبیک است که اگر در سال‌ های آینده هم عضو شورا نبودیم ردیف بودجه برای مصلی وجود دارد و هر ساله اعتبار اختصاص می‌ یابد.

  اکبری‌ زیارانی در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، عنوان کرد: برای ساخت مصلای نماز جمعه شهر آبیک، اعتبار بسیاری نیاز است که توجه مسئولان استانی برای اختصاص اعتبار بیشتر به مصلی ضروری و مهم است.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، امام جمعه شهرستان آبیک نیز در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک،   با اشاره به ساخت حوزه علمیه و مصلی، بیان کرد: حوزه علمیه خواهران شهرستان آبیک قرار است در زمینی به مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع و در دو طبقه احداث شود و پیش‌ بینی می‌ شود به بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داشته باشد.

  وی با اشاره به وعده های توخالی مسئولین در خصوص کمک به ساخت مصلای آبیک، افزود: البته اواخر سال ۹۱ بود که استاندار پیشین قزوین، قول و دستور اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای احداث حوزه علمیه خواهران شهرستان آبیک را داده بود ولی تاکنون ریالی دریافت نشده ولی سرنوشت این پول تاکنون مشخص نشده است و معلوم نیست در کجا قرار دارد و چه کسی این پول ها را دریافت کرده است و در کجا خرج کرده است.

  امام جمعه آبیک با اشاره به اهمیت وجود حوزه علمیه در آبیک تأکید کرد: حوزه‌ های علمیه در امور فرهنگی، اسلامی و قرآنی نقش نخست را دارند و جایگاه شان از مدارس، دانشگاه‌ های دولتی و غیردولتی و دیگر ارگان‌ ها بالاتر و مهم‌ تر است که مطلوب است مسئولان با جنب و جوش بیشتری در راستای اختصاص اعتبار برای حوزه‌ های علمیه در شهرستان آبیک گام بردارند.

  حجت الاسلام موسوی، با تشکر از شهردار و شورای شهر آبیک در خصوص کمک به ساخت مصلی ، بیان داشت: من به شخصه از شهردار محترم و اعضای شورای شهر سپاسگزارم که در راستای تحقق خواسته مردم آبیک یعنی ساخت مصلای آبیک، تمام تلاش خود را می کنند. باید دانست که نصرت الهی همانند نور خورشید همواره وجود دارد ولی باید تلاش کرد تا بتوان از نور الهی بهره‌ مند شد.

  وی با اشاره به نبود بودجه های لازم برای ادامه و تکمیل پروژه مصلی آبیک اظهار کرد: با توجه به اینکه حدود ۲۰ هزار متر مربع زمین برای احداث مصلای نماز جمعه شهر آبیک و ساختمان‌ های جبنی آن در نظر گرفته شده ولی برای ساخت آن به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. قرار بر این است که، نمازگاه برادران در هفت هزار متر مربع و نمازگاه خواهران در چهار هزار متر مربع احداث شود.

  موسوی به اتمام پروژه حوزه علمیه خواهران اشاره کرد و ادامه داد: ۷۰ درصد اعتبار حوزه علمیه خواهران از مرکز حوزه علمیه تأمین شده و ۳۰ درصد مابقی مانده قرار است تا از سوی اعتبارات دولتی شهرستان آبیک اختصاص داده شود که امید است این امر از سوی مسئولان استان قزوین تحقق یابد.

  امام جمعه آبیک در پایان با اشاره به ضروری خواندن ساخت مصلی در آبیک تأکید کرد: به دلیل کوچکی مسجد جامع نمازگزاران برای اقامه نماز جمعه در حیاط مسجد تجمع و نماز می‌ خوانند که این امر سبب اذیت نمازگزاران در گرمای تابستان و سرمای زمستان می‌ شود. مسئولین باید در این زمینه حرکتی از خود نشان دهند.

  یکی از نمازگزاران شهرستان آبیک در گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک،  با اشاره به اهمیت ساخت مصلا در آبیک، اظهار داشت: به دلیل استقبال بی‌ نظیر شهروندان آبیکی از برپایی نماز جمعه، مسجد ولیعصر(عج) دیگر ظرفیت این جمعیت بی‌ نظیر را ندارد.

  فریدون براتی با اشاره به این که ساخت مصلا باید در اولویت کارهای مسئولین قرار بگیرد، اضافه کرد: اکثر روزهای جمعه، فضای داخلی مسجد سریعا مملو از جمعیت می‌شود و دیگر نمازگزاران مجبور هستند که در حیاط مسجد و کوچه‌ های اطراف و در فضای باز نماز بخوانند.

  علی اصغر رشوند دیگر شهروند آبیکی، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک،  اظهار داشت: در فصل سرما و در فصل تابستان گرمای شدید و در درجه هوا بالا، نمازگزاران را در کوچه‌ های اطراف که در جلوی آفتاب حاضر هستند، به شدت اذیت می‌ کند.

  این شهروند آبیکی، به اهمیت و جایگاه نماز جمعه اشاره اشاره داشت و یاد آور شد: نماز جمعه یک سنگر تاثیرگذار و یک کنگره مقدس و تاثیر گذار است که ار از مهم ترین رکن های دین ما به حساب می آید که متاسفانه در گذشته مغفول مانده بود و با پیروزی انقلاب اسلامی و با همت امام راحل عظیم رالشان احیا شد و به عنوان یک اجتماع عبادی و سیاسی مطرح شد .

  نماز جمعه2

  این دانشجوی آبیکی در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: نماز جمعه برکات فرهنگی و دینی و اجتماعی و حتی امنیتی بسیاری دارد که به نوعی به عنوان عامل وحدت مسلمانان به شمار می آید و باعث همرنگ شدن دل ها شده و تاثیر روانی مثبت زیادی را برجا می گذارد .

  لازم به ذکر است، در هفتم مهر ماه سال ۹۱ با حضور آیت‌ الله علی اسلامی نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی کلنگ احداث مصلا به زمین زده شد. البته خاکبرداری مصلای نماز جمعه از سوی شهرداری آبیک در حال انجام است.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه + = 14