گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۲۵ - ۱۳:۱۸


  امام جمعه آبیک:
  مسئولین باید اقتصاد مقاومتی را به عمل تبدیل کنند امام جمعه آبیک، گفت: مسئولین باید اقتصاد مقاوتی را به عمل تبدیل گنند و نگذارند این خواسته رهبر تنها در حرف خلاصه شود.

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، امام جمعه شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به این که آبیک نیز مانند شهرستان ها و استان های دیگر هیچ اقدامی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی انجام نداده است. متأسفانه در این زمینه به فرمایشات رهبری هیچ توجهی صورت نگرفته است.

  این مسئول با اشاره به این که در آبیک هیچ اقدام مثبتی در این زمینه انجام نشده است، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی کاری کنیم که در زمان تحریم کسی نتواند کاری کند که به ملت شریف ایران فشار وارد شود، باید اشتغالزایی شود، جوان ایرانی نباید بیکار باشد، چرا هیچ اشتغالزایی پایداری در آبیک صورت نگرفته است، مسئولین تا کی باید سکوت اختیار کنند.

  حجت الاسلام موسوی با اشاره به این که آبیک هیچ قدم مهمی در راستای عملی کردن خواسته های رهبری انجام نداده است، بیان داشتک روزانه افراد بسیار زیادی به من مراجعه می کنند و از بیکاری خود گله مند هستند و می گویند نمی توانند کار پیدا کنند، چرا باید این قشر عظیم از مردم آبیک بیکار باشند.

  وی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی را تولید داخلی و تکیه بر مردم بیان کرد و گفت: رونق اقتصادی با تولید حاصل و فعال کردن ظرفیت‌های داخلی کشور تحقق می‌یابد چراکه تولید ملی اساس پیشرفت اقتصاد بوده و خرید اجناس داخلی ضرورتی انکارناپذیر است.

  امام جمعه شهرستان آبیک، افزود: اقتصاد مقاومتی در صورتی تحقق می‌یابد که مردم ضرورت استفاده از کالاها و اجناس داخلی را دانسته و از کالاهای تولید داخلی مصرف کنند. تولیدکنندگان داخلی باید سعی کنند کیفیت تولیدات خود را افزایش داده تا بتوانند با کالاهای خارجی رقابت کرده و رغبت مردم را به سمت خرید اجناس داخلی سوق دهند.

  این مسئول اضافه کرد: کیفیت کالاهای داخلی باید بهبود یابد و از ورود واردات ابزار و اجناس تجملی، آرایشی و لوکس جلوگیری شود تا رونق اقتصاد مقاومتی در تولید داخلی متجلی شود.

  حجت الاسلام موسوی گفت: بر اساس یک نگاه واقع بینانه و فارغ از آنکه بخواهیم کسی ، فردی و یا دولتی را به دلیل عدم تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی زیر سؤال ببریم و متهم کنیم، به این باور همگانی رسیده ایم که اقتصاد مقاومتی در کشور مظلوم واقع شده است.

  وی با اشاره به این که اقتصاد مقاومتی قربانی بازی های سیاسی شده است، بیان داشت: اقتصاد مقاومتی قربانی شده بازی های سیاسی است و افتادن در بازی های سیاسی جزء ضایع شدن، چیزی برای کشور ندارد و نخواهد داشت و بدون شک، کسانی که آگاهانه با این چنین نگاه سیاسی کار کنند، نه تنها خودشان را فنا می کنند و جهنم را برای خودشان مهیا کرده اند، بلکه به کشور و مردم نیز آسیب رسانده اند.

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک، افزود: همان گونه که بارها گفته و تأکید شده، نگاه سیاسی با بیماری روحی ، قلبی و فکری توام است و هر کس به آن دچار شود، به طور قطع ضایعات جبران ناپذیری را بر خودش و جامعه تحمیل می کند.

  نماینده ولی فقیه در در شهرستان آبیک، احکام اجرایی در ایران را برآمده از اسلام دانست و گفت: معیارهای نگاه سیاسی صحیح برآمده از متن اسلام، نگاه به حاکمیت خدا، پیغمبر خدا ، اهل بیت عصمت و طهارت و ولی فقیه نگاه سیاسی صحیح اسلام است.

  وی گفت: اگر نگاه سیاسی مورد تاکید اسلام در تمام امور زندگی فردی و سیاسی جامعه مورد توجه باشد ، به یقین دیگر جناح بازی ها و دعواها و اختلافات سیاسی و موضع گیری های فراوان علیه یکدیگر و ذهن افکار عمومی را برهم ریختن و مشغول کردن به وجود نخواهد آمد.

  حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت: متأسفانه بیشتر این اختلافات و بازی های سیاسی در پی خارج شدن از راه مستقیم به وجود می آید،که نتیجه این خارج شدن از مسیر صحیح، وجود آمدن نگاه های بیمارگونه و سیاسی در درون جامعه خواهد شد.

  وی، تنها راه نجات و پیشبرد کشور را حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی مجموعه ای با ساز و کار زیبا ، دقیق و مستحکم است که توسط یک گروه افراد متخصص ، اقتصاددان و اهل فکر برنامه ریزی و تدوین شده است و رهبر معظم انقلاب آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده و ابلاغ کرده اند.

  نماینده ولی فقیه در شهرستان آبیک، افزود: اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی کلمه مورد توجه قرار بگیرد به طور حتم، بسیاری از مشکلات و چالش های کشور برطرف خواهد شد و زمینه برای ارتقاء بیش از پیش کشور فراهم می شود.

  حجت الاسلام و المسلمین موسوی، با بیان اینکه طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی تنها با تکرار زبانی عملیاتی نخواهد شد، افزود: روح اقتصاد مقاومتی توجه به تولیدات داخلی و ارتقاء کمی و کیفی آن ها و توجه به مصرف تولیدات داخلی است که اگر در این راستا تولید کننده به معنای واقعی کلمه از ناحیه دولت حمایت نشود و مصرف کننده جهت گیری درست در جامعه نداشته باشد، اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد.

  این مسئول تولید و مصرف داخلی را دو رکن اساسی در تحقق اقتصاد وقاومتی دانست و تأکید کرد: اگر دو مقوله تولید و مصرف داخلی بدرستی مورد توجه قرار بگیرد بدون شک، شاهد رونق تولیدات داخلی و کم شدن واردات از خارج کشور را خواهیم بود.

  وی تأکید کرد: راه اصلی اقتصاد مقاومتی، تکیه بر اقتصاد ملی است، با تولید و حمایت از تولیدکنندگان، باید ظرفیت تولید داخلی را افزایش دهیم و کاری کنیم که کیفیت اجناس نیز افزایش یابد و در حدی فراتر از نمونه مشابه خارجی آن قرار بگیرد، تا مصرف کنندگان عزیز به سمت خرید تولید ایرانی سوق پیدا کنند. ضرورت خرید از تولیدات داخلی  و حمایت از تولید کنندگان چیزی انکار ناپذیر است.

  وی با اشاره به اهمیت برنامه‌ ریزی برای تحقق اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: مسئولان باید برای تحقق و دستیابی به اقتصاد مقاومتی برنامه‌ ریزی‌ های لازم را انجام دهند و لازمه تحقق این امر این است که تولیدکنندگان و صنعت‌ گران در حوزه اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنند.

  امام جمعه آبیک با اشاره به امیدهای برخی ها برای برداشته شدن، تحریم ها و شکوفایی اقتصاد در ایران، بیان کرد: فرض کنیم تحریم‌ ها ذره و سر سوزنی کم نخواهد شد بنابر این باید با برنامه‌ ریزی اقتصادی بر اساس بقای تحریم‌ ها و خنثی کردن مجاهدت در اقتصاد گام‌ های موثری برداشت.

  این مسئول در خصوص مذاکرات هسته ای بیان کرد: ما نسبت به مذاکرات هسته ای خوشبین نیستیم و اگر هم مقام معظم رهبری از مذاکرات حمایت می کنند فقط برای این است که یک عده ای که روشن نیستند روشن شوند و الا مذاکرات هیچ نتیجه ای برای کشور ما نداشته است.

  نماینده ولی فقیه در آبیک، اظهار داشت: تحریم ها برداشته نخواهند شد، باید متوجه باشیم چه می خواهیم انجام بدهیم، علاج تحریم ها اقتصاد مقاومتی است. بعضی ها در حرف اقتصاد مقاومتی را می زند و در حرف بسیار این موضوع را ستایش می کنند اما به عمل که می رسد ما چیزی از آن ها نمی بینیم. در اقتصاد مقاومتی، تعریف و تمجید کافی نیست، باید اقتصاد مقاومتی را در عمل و کاراها و برنامه های خود بیاوریم.

  امام جمعه آبیک با بیان اینکه باید مردم و مسئولان از تولیدات داخلی حمایت کنند، اظهار کرد: باید با تبلیغات گسترده مردم را برای استفاده و مصرف از کالاهایی که تولید داخل هستند، ترغیب کرده و اعتماد آن‌ ها را نسبت به کالاهای تولید داخلی افزایش دهیم.

  این مقام مسئول کمک به تولید و صنایع داخلی را کمک به امر اشتغال و سرمایه‌ گذاری در کشور از واجبات دانست و گفت: پرهیز از اسراف و مصرف‌ گرایی بی‌ مورد اهتمام ویژه دولت به بخش خصوصی و ارائه تسهیلات لازم به کارآفرینان را گامی اساسی در این زمینه برشمرد.

  وی با اشاره به این که فرهنگ و اقتصاد دوبال جدا نشدنی از هم هستند، بیان کرد: فرهنگ و اقتصاد دو مقوله نزدیک به هم بوده که مقام معظم رهبری نیز به این نکته توجه کرده‌اند که با فرهنگ عالی می توان به یک اقتصاد پویا و توانا دست پیدا کرده و نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم.

  موسوی خاطر نشان کرد: اقتصاد و فرهنگ نیازمند یک عزم همگانی و عمومی است که ملت شریف ایران به مانند همیشه باید در این زمینه نیز همت و جدیت داشته تا این دو مقوله را  با همت مدیران به نتایج خوب برسانند.

  خطیب دولت یازدهم اصلا اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد در حرف این را بیان می کند اما هیچ وقت عملی نشده است و در خصوص مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی ، بستگی به بودجه ای دارد که در حال تصویب است بودجه ای که کامل تصویب نشده نمی شود قضاوت کرد.مجلس در بودجه ای که دارد تصویب می کند می تواند روی اقتصاد مقاومتی خیلی تاکید کند و گام هایی را در این راستا بردارد.

  امام جمعه آبیک گفت: مدیریت جهادی یعنی بهره‌ گرفتن از نخبگان و استعدادهای بالقوه کشور و همچنین عزم راسخ مدیران ارشد و استفاده از حداکثر ظرفیت مدیران است.

  موسوی در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، افزود: اگر بتوانیم عزم ملی را با مدیریت جهادی تلفیق کنیم، می توانیم در تمام ادارات و نهادها به توانایی رسیده و سبب رشد چشمگیر کشورمان بشویم و هم از لحاظ اقتصاد، دیگر وابستگی به واردات نداشته باشیم و که در این صورت تحریم‌ ها و فشارهای استکبار جهانی نیز بی اثر می‌ شوند.

   

   

  Print Friendly

  یک پاسخ به “مسئولین باید اقتصاد مقاومتی را به عمل تبدیل کنند”

  1. Patricia گفت:

   Wow, that’s a really clever way of thninikg about it!

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × هشت = 56