گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ - ۱۴:۳۲


  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، گفت:
  اعزام۹۰۰ نفر از شهروندان آبیک به سرزمین نور فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، گفت: امسال با فرارسیدن سال نو 900نفر از شهروندان آبیک به سرزمینهای نور اعزام می شوند.

  حمزه برین، فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به اعزام کاروانیان راهیان نور از فردا، بیان داشت: یکی از افتخارات بسیج، خدمت به زائران سفر معنوی کربلای ایران و پرورش نیروهای انقلابی است که اردوهای راهیان‌ نور بهترین بستر برای اجرای این اهداف فرهنگی و معنوی است.

  وی با بیان اینکه راهیان نور همه را بیمه می‌ کند، آن را حج بصیرتی توصیف کرد و افزود: این اردوها، انسان‌ های به خواب رفته را بیدار می‌ کند و آن ها را نسبت به هجمه‌ هایی که علیه ارزش‌ ها و آرمان‌ های انسانی شکل می‌ گیرد، وادار به واکنش می‌ کند.

  این مسئول با بیان اینکه توطئه شوم و همیشگی دشمنان، تلاش برای منحرف‌ کردن ذهن نسل آینده‌ ساز نسبت به ایثارگری‌ های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس است، افزود: این توطئه‌ ها در قالب برنامه‌ های ضدفرهنگی به ملت ما عرضه می‌ شود که مهم‌ ترین راه مقابله با آن، انتقال ارزش‌ های دفاع مقدس از طریق تداوم برنامه‌ های فرهنگی است.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، ادامه داد: سال‌ ها است که دشمنان با حربه‌ های متعدد و انحای مختلف درصدد ضربه زدن به نظام هستند به ویژه اینکه می‌ خواهند فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه کم‌ رنگ شود که نتوانسته‌ اند کاری از پیش ببرند.

  آقای برین فرمانده سپاه آبیک

  این مسئول، بهترین راه انتقال فرهنگ ایثار و شهادت را بیان خاطرات هشت سال دفاع مقدس و مشاهده مناطق عملیاتی ذکر و خاطرنشان کرد: اعزام مردم به ویژه جوانان به مناطق عملیاتی و جبهه‌ های نبرد حق علیه باطل، بهترین مکان برای انتقال فرهنگ ارزشی ایثار و شهادت است که هر سال با قوت، برنامه‌ ریزی و حدت بیشتر و بهتر انجام می‌ شود.

  وی با بیان این مطلب که همه مردم و مسئولان مدیون خون پاک شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت هستند، تصریح کرد: امنیت، مسئولیت داشتن و اقتدار  در نظام اسلامی مرهون خون شهدا است که بر همه ضروری است پاسدار خونشان باشند.

  برین با تأکید بر ضرورت انتقال فرهنگ ایثار به جوانان، ادامه داد: در دوران دفاع مقدس، رزمندگان غیور اسلام حماسه‌ های ماندگار و بی‌ بدیل را خلق کردند که این مهم باید به نسل جوان جامعه منتقل شود. یکی دیگر از مهم ترین اهداف بسیج در اردوهای راهیان نور این است که ارتباط مخاطبان و شرکت‌ کننده‌ های آن را پس از اتمام برنامه‌ ها، با برگزاری اردوهای تفریحی، فرهنگی، ورزشی و حلقه‌ های صالحین حفظ کند.

  این مسئول با اشاره به این که سفر راهیان ‌نور در طول سال برنامه ‎ریزی و اجرا می ‎شود، بیان کرد: این سفر از مهم‌ ترین برنامه‎ های تاثیرگذار بسیج است که با تأکید مقام معظم رهبری تحقق یافت و امسال نیز اعزام داوطلبان به اردوهای راهیان‌ نور تنها معطوف به ایام عید نبود، بلکه در طول سال‌ این اعزام انجام شده است.

  وی با اشاره به اهداف دیگر راهیان نور ادامه داد: معرفی الگوها و اسطوره‌ های ارزشی دفاع مقدس برای نسل حاضر، تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان دوران دفاع مقدس با نسل جوان امروز، معرفی و حفظ آثار و ارزش‌ های دفاع مقدس، تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران در برابر استکبار جهانی و ثبت، ضبط و انتقال ارزش‌ های آفریده شده در دوران پرشکوه دفاع مقدس برای تمامی نسل‌ ها، به عنوان محورهای برنامه ارزشی راهیان نور  می توان، برشمرد.

  راهیان نور 94

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، گفت: آثار و برکات معنوی سفر راهیان نور را می‌ توان به دو بخش تقسیم کرد، نخست آثار فردی آن است؛ همان‌ طور که انسان برای ارتباط با خداوند متعال به ائمه اطهار متوسل می‌ شود یکی از راه‌ های ارتباط با ائمه اطهار (ع) هم در حقیقت شهدا هستند.

  برین گفت: دومین آثار معنوی راهیان‌نور آثار اجتماعی آن است؛ یعنی شهدا در جنبه اجتماعی اثر گذاشته و جامعه را معنوی کرده‌اند و اگر در امتداد مسیر شهدا، هر فرد از جامعه یک روحیه معنوی داشته باشد، متحول کننده جامعه هستند که راهیان نور هم تقریبا بر همین منوال است.

  این مسئول، راهیان نور را از ایده‌ های مهم فرهنگی و تأثیرگذارترین کار فرهنگی در طول سال بیان کرد و گفت: اگر همه مسئولان در زمینه فعالیت‌ های فرهنگی به ویژه راهیان نور و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع از اسلام و انقلاب تلاش نکنند ضربات جبران‌ ناپذیری بر پیکره نظام وارد می‌ شود.

  وی با اشاره به نقش مردم نسبت به خون شهدا، افزود: آحاد جامعه باید همان گونه که شهدا برای بقای اسلام و انقلاب، خونشان را نثار و جانشان را فدا کردند باید برای اسلام و نظام تلاش کنند.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، اضافه کرد: اگر شهدای بزرگوار نبودند امروز معلوم نبود چه بلایی بر سرمان می‌ آمد و  چه وضعیتی داشتیم. فرهنگ ایثار و شهادت نشأت گرفته از فرهنگ غنی اسلامی است و تاکنون انقلاب اسلامی را به پیش برده است چرا که در بسیاری از کشورها به دلیل نبود چنین فرهنگی با یک سوت، تجزیه و تحلیل شده‌ اند.

  این مسئول ادامه داد: مسئولان باید به عنوان تعهد اخلاقی به نظام، در راستای هماهنگی و کمک به اعزام مردم به سرزمین نور نگاه کنند و با جدیت تلاش کنند نه اینکه به عنوان مسئولیت این موضوع را بپذیرند.

  فرمانده سپاه ناحیه شهرستان آبیک در ادامه راهیان نور را بزرگ‌ ترین عملیات و مانور فرهنگی دانست و عنوان کرد: بسیاری از طرح‌ ها وجود داشته که مقطعی بوده و اکنون از آنان نامی برده نمی‌ شود و تنها در زمان و حیات خود منشأ اثر بوده‌ اند ولی راهیان نور اثراتش مستمر و پایدار است.

  راهیان نور

  وی با اشاره به این که این انقلاب با خون شهدا بیمه شده است، افزود: شهدای هشت سال دفاع مقدس همان گونه که در زمان حیات خود منشأ اثر بودند و از جان، مال، ناموس و دین و انقلاب دفاع کردند همین اثرات را هم امروز به شکلی دیگر در تربیت نسل امروزی گذاشته‌ اند و بسیار اثرگذار هستند.

  برین اضافه کرد: حدود دو دهه است که راهیان نور جای خود را در جامعه باز کرده و استقبال عمومی از آن، از سوی مردم نمود مطلوبی داشته است گرچه دشمنان نیز پیش از اجرا، حین اجرا و پس از اجرای راهیان نور، رصدگر آن هستند و بیشتر از ما همانند گرامیداشت ارتحال امام، مشتاق وضعیت راهیان نور هستند.

  این مسئول با ذکر اینکه راهیان نور در عمق‌ بخشی به معنویت و تأثیرگذاری در روح و جان زائران و در آشنا کردن با فرهنگ ایثار و شهادت موثر بوده، خاطرنشان کرد: راهیان نور، بهترین حرکت فرهنگی پیشگیرانه و ایجابی از تهاجم فرهنگی کشور است و آثار و برکات بسیار فراوانی داشته است.

  فرمانده سپاه ناحیه شهرستان آبیک با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص راهیان نور و ابلاغ جامع و کامل وزرات کشور و نگاه بسیار عمیق و دقیق و با اعتقاد دولت در خصوص فراهم شدن بستر لازم برای راهیان نور گفت: در نظر داریم از فرصت حمایت دولت و رده‌ های فرهنگی بیشتر و بهتر استفاده کرده و امسال بیشتر مردم به ویژه نوجوانان و جوانانی را به مناطق عملیاتی اعزام کنیم که علاقمند و نخستین بارشان باشد و بتوانند بهترین بهره‌ وری را از این اردوها داشته باشند.

  برین با اشاره به اینکه ماهواره همان موشک‌های فعال دشمنان است، افزود: در حال حاضر خبری از جنگ سخت نیست بلکه ما جنگ نرم را پیش رو داریم و خانواده‌ها باید مواظب جوانان خود باشند. این‌ گونه سفرهای معنوی برای مردم بسیار مفید خواهد بود چراکه می ‎توانند از نزدیک ایثار و از خودگذشتگی شهدا را ببینند. 

  وی با بیان اینکه سفر راهیان نور به تعبیری حج بصیرتی است، گفت: در این سفر بسیاری از ناگفته ‎های دوران هشت سال دفاع مقدس برای زائرین و نسل جوان آشکار می ‎شود و فرد می‎تواند از نزدیک جنگ را لمس کند. 

  99778116335787665751

  برین به شش بخش راهیان نور اشاره و اضافه کرد: در بخش سخت‌افزاری سه بخش اسکان، ترابری و تغذیه و در بخش نرم‌افزاری راوی، روحانی و بسته فرهنگی لازم است. سعی داریم در هر دستگاه اتوبوس از ظرفیت وجودی روحانیان و راویان و خادمان فرهنگی استفاده شود.

  این مسئول ادامه داد: گرچه راهیان نور از صفر تا صدش محتوایی فرهنگی دارد، ولی تولیدات و بسته‌ های فرهنگی نیز برای زائران در نظر گرفته شده تا به راهیان نور غنای بیشتر ببخشد.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، با اشاره به این که در این دوره ۹۰۰ نفر در قالب بسیج محلات به این اردوها اعزام می شوند، بیان داشت: این اردوها در سه مرحله در تاریخ ۲۵، ۲۶، ۲۹ هر کدام به مدت ۴ روز برگزار خواهد شد.

  فرمانده سپاه ناحیه امام صادق(ع) شهرستان آبیک، با تقدیر از همکاری دستگاه‌ های اجرایی شهرستان آبیک در اعزام اقشار مختلف مردم آبیک به اردوهای راهیان نور، گفت: بخشی از هزینه‌ ها توسط مسافران راهیان نور و بخش قابل توجهی نیز توسط دستگاه‌ های عضو ستاد راهیان نور پرداخت می‌ شود.

  برین درپایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، ضمن تقدیر از همه کسانی که در راستای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت با نیروی مقاومت بسیج همکاری دارند، خطاب به زائران شهداء گفت: حضور در مناطق عملیاتی دوران پر افتخار دفاع مقدس، سعادتی بزرگ است زیرا شهداء به عنوان بندگان صالح و خاص خداوند میزبان شما ادامه دهندگان فرهنگ عاشورا هستند.

  انتهای گفتگو/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  9 × شش =