گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ - ۱۶:۱۶


  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت:
  اختصاص ۶میلیارد ریال به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در آبیک مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک گفت: بنا به فرمایشات رهبر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، 6میلیارد ریال در این زمیته هزینه شده است.

  بیژن لطفی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به پایان سال اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی، اظهار کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیثی فرمودند خاک؛ مادر شماست حرمت خاک را حفظ کنید.

  وی با بیان اینکه این حدیث ناب‌ترین، زیباترین و جامع‌ ترین کلام درباره یک موجود زنده یعنی خاک است، تصریح کرد: جلسه امروز یک مسئله حیاتی در بحث اقتصاد مقاومتی و شکوفایی اقتصاد کشور بوده است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، با اشاره به این که همه ما باید ترویج را پیش قراول تمام امورات قرار دهیم در غیر این صورت کشاورزی آن منطقه فلج می‌ شود، گفت: بسیاری از مدیران کشاورزی بر این عقیده هستند که باید در امر ترویج انقلابی رخ دهد تا کشاورزی آن منطقه موفق عمل کند.

  وی تصریح کرد: اداره‌ های ترویج و تولیدات گیاهی تنها نهادهایی هستند که می‌ توانند بیانات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی را به منصه ظهور برسانند و این دو اداره مانند دو بال یک پرنده عمل کرده و با هماهنگی یکدیگر می‌ توانند گام‌  های موثری در زمینه اقتصاد مقاومتی و توسعه کشاورزی بردارند.

  بیژن لطفی

  لطفی، با اشاره به نقش مهم مردم در انقلاب اسلامی و تحقق فرمایشات رهبری بیان داشت: حضور و مشارکت مردم در صحنه‌ های مختلف انقلاب اسلامی، ضامن موفقیت در آن بخش بوده است که این مهم، تنها راه موفقیت در عرصه اقتصاد مقاومتی است.

  این مسئول ادامه داد: بسیج در عرصه اقتصاد مقاومی به دنبال حضور و مشارکت مردم است که بسیج به عنوان پرچم‌ دار حرکت جهادی در عرصه اقتصاد مقاومتی وارد میدان عمل شده است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، بیان کرد: باید فعالیت‌ ها در عرصه اقتصادی با رویکرد تحقق اقتصاد پویا و مقابله با هجمه‌ ها به صورت میدانی و عملی پیگیری شود که اگر تفکر جهادی و بسیجی در عرصه اقتصاد کشور حاکم شود شاهد تحول بزرگ در این بخش خواهیم بود.

  وی تکیه به توانمندی های داخلی را یکی از اهداف جهاد سازندگی دانست و خاطرنشان کرد: در اقتصاد مقاومتی تولید و کارآفرینی با اتکا به توانمندی‌ های داخلی یک اصل است که نادیده گرفتن این مهم، جفا به نظام اسلامی است.

  برین با تأکید بر اینکه در آبیک در عرصه‌ های اقتصاد مقاومتی با وجود کمبودها و امکانات کارهای خوبی صورت گرفته و افزود: برای ایجاد پروژه‌ های اقتصاد مقاومتی تعداد زیادی از روستائیان به ما مراجعه کردند که بیش از ۲ میلیارد وام به آن ها اختصاص داده شد.

  این مسئول ترویج را به معنای اندیشه و تفکر کردن دانست و یادآور شد: در جهاد کشاورزی شهرستان تصمیم گرفته شده تا طرح شناسایی، سازماندهی و تمرین و آموزش کشاورزان آبیکی اجرایی شود.

  اقتصاد مقاومتی 2

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، با اشاره به اینکه این گونه طرح‌ ها باید شالوده و اساس کار مدیران باشد، خاطرنشان کرد: همواره باید به دنبال کشاورزان عرصه تولیدات کشاورزی باشیم و به برطرف شدن مسائل و مشکلات آن ها بپردازیم.

  وی گفت: با توجه به غالب بودن بافت روستایی و اشتغال قریب به اتفاق مردم منطقه به شغل شریف کشاورزی، لازم است تا دستگاه های متولی خدمات رسانی شایسته ای به این قشر زحمتکش داشته باشند.

  برین افزود: تداوم تولید و فعالیت واحدهای اقتصادی مرتبط با بخش کشاورزی، مستلزم همدلی و وحدت رویه بین دستگاه های خدمات رسان به این قشر است.

  این مسئول در ادامه به بخش هایی از فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید معظم له بر تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: تحقق خودکفایی در تولید و عرضه محصولات کشاورزی، مستلزم استفاده شایسته و مناسب از داشته ها، ظرفیت ها و قابلیت های بخش کشاورزی است.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، خاطرنشان کرد: همکاری و هماهنگی بین دستگاه ها خدمات رسان به جامعه کشاورزان، با بالا بردن روحیه و انگیزه کار، ارتقای کمّی و کیفی تولید را به دنبال خواهد داشت.

  وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری ، تصریح کرد: با توجه به فرمایشات حضرت آیت الله خامنه ای و نامگذاری سال که با نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی بیشتر کارهای انجام شده توسط جهاد کشاورزی در راستای تحقق بخشیدن به این خواسته رهبر بود که تا به امروز در این راستا گام های مؤثری برداشته اند.

  لطفی، با اشاره به ورود جهاد کشاورزی در بحث، آبیاری تحت فشار، یادآور شد: تا به امروز چیزی در حدود ۲۰۰۰ هکتار زمین با کمک جهاد کشاورزی تحت پوشش آبیاری قطره ای قرار گرفته است، ۱۵۰۰ هکتار نیز تا پایان سال برای گرفتن اعتبارات به بانک ها معرفی خواهند شد.

  81430435-6147887

  این مسئول با اشاره به بحث مکانیزاسیون کشاورزی در روستاها متذکر شد: افزایش عملکرد محصول در مزارع مکانیزه نسبت به مزارع سنتی تحت تاثیر مکانیزاسیون کشاورزی و کاربرد ارقام پرمحصول در سطوح وسیع تر می باشد. کاهش ضایعات محصول در مزارع مکانیزه نیز تاحدودی تحت تاثیر مکانیزاسیون می باشد که به افزایش عملکرد محصول منجر خواهد شد.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، ادامه داد: در همین راستا امسال بیش از ۴ میلیارد ریال اعتبار به روستائیان شهرستان آبیک داده شده است که می تواند به کشاورزان کمک کند تا بتوانند محصولات بیشتر و باکیفیت تری تولید نمایند.

  وی با اشاره به برگزاری سمینارهای در راستای تحقق بخشیدن به فرمایشات مقام معظم رهبری، بیان داشت: با همکاری بسیج سازندگی سپاه ناحیه امام صادق آبیک، وام های خوبی به افراد متقاضی در زمینه های دامداری، زنبورداری، پرورش قارچ، کشاورزی و سایر زمینه ها اهدا شده است.

  لطفی، با اشاره به این که جهاد کشاورزی سعی در توسعه پایدار دارد و نه توسعه کمی، متذکر شد: در دولت قبلی بدون برنامه ریزی سعی داشتند از لحاظ بعضی از محصولات کشاورزی، کشور را مستقل کنند و بدون برنامه ریزی در این زمینه باعث خشک شدن، آب های زیرزمینی شدند.

  این مسئول ادامه داد: من به توسعه کمی هیچ اعتقادی ندارم و باید داشته های خود را حفظ و پرورش دهیم و همه جوانب مورد بررسی قرار بگیرد تا دچار مشکلات بیشتری نشویم.

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آبیک، در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: جهاد کشاوزی با فرهنگ سازی مناسب در راستای بهینه مصرف آب و تشویق روستائیان برای ورود به کاشت گلخانه ای سعی کنیم با وجود کمبود آب کشاورزان تولید خوب و با کیفیتی داشته باشند.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه − = 2