گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ - ۰۹:۵۳


  معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت:
  آموزش بازیهای گروهی برای کاهش خطرات چهارشنبه سوری معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، گفت: برای کاهش خطرات چهارشنبه آخرسال معلمین بازیهای گروهی به دانش آموزان آموزش می دهند

  مراد مرادی رحیم آبادی، معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در گفتگوی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به نزدیک شدن به آخرین چهارشنبه سال، بیان داشت: همه ‌ساله تدابیر ویژه‌ ای برای کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال دارد، تا خانواده ها به همراه دانش آموزان سال خوبی را آغاز کنند.

  وی افزود: امسال هم تدابیری با هدف ترویج فرهنگ ایمنی و کاهش خسارات جانی و مالی اندیشیده است.‌ در همین راستا در هر منطقه کمیته‌ ای به نام کمیته سلامت با موضوع کاهش اثرات حوادث و سوانح مرتبط با چهارشنبه آخر سال یا آتش‌ سوزی اتخاذ شده تا ایمنی مناسب برای مدارس فراهم شود. همچنین توجیه و آگاه‌ سازی دانش‌ آموزان و اولیا از طریق دعوت از کارشناسان آتش‌نشانی، هلال‌ احمر، اورژانس و نیروی انتظامی در برنامه‌ های صبحگاهی مدارس و کلاس‌ های آموزشی خانواده در دستور کار مدارس قرار گرفته است.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک،با اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی بیان داشت: در راستای اجرای طرح استقبال از بهار و آشنایی شهرداران مدارس و دانش آموزان با حوادث و خطرات احتمالی که در سه شنبه آخر سال ممکن است پیش بیاید، کارگاه آموزشی در این مدارس با حضور کارشناسان سازمان آتش نشانی در حال برگزاری است.

  454545456

  این مسئول با اشاره به فیلم های حوادث سال های قبل در این کارگاه ها، برای یادآوری مضرات مواد منفجره و احتمال وقوع حادثه برای خودشان، خاطر نشان کرد : همچنین برای آموزش مطلوب تر فیلم آموزشی نیز در این کارگاه ها نمایش داده می شود.

  مرادی رحیم آبادی افزود: آگاه‌سازی و اطلاع‌ رسانی پیام‌ های مرتبط با استفاده از ظرفیت موجود شهرستانی و محلی، اجرای برنامه اطفای حریق، تخلیه اضطراری و پناه‌ گیری با اولویت مدارس مجری طرح دانش‌ آموز آماده در روزهای سخت (دادرس)، از دیگر برنامه‌ های آموزش و پرورش شهرستان آبیک برای مدارس است.»

  وی با ارائه توصیه‌‌ هایی به خانواده‌ ها و دانش‌ آموزان برای گذراندن چهارشنبه آخر سال عنوان کرد:‌ به والدین توصیه می‌ کنیم که در شب چهارشنبه آخر سال در کنار فرزندان خود باشند و آن ها را به هیچ عنوان تنها نگذارند و در این شب با همراهی یکدیگر به بازی‌ های گروهی بپردازند. مخاطرات مواد محترقه و انفجاری را به فرزندان خود گوشزد کرده و مراقب باشند که این وسایل را به همراه نداشته باشند. از والدین تقاضا داریم که در چهارشنبه آخر سال حتماً فرزندان خود را همراهی کرده و آن ها را تنها نگذارند.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، با اشاره به سایر برنامه های آموزش و پرورش تصریح کرد: ارائه آموزش‌ های ایمنی و بهداشتی(نظری – عملی) برای دانش‌ آموزان، والدین و کارکنان مدرسه با دعوت از کارشناسان آتش‌نشانی، هلال‌احمر، اورژانس و غیره، برگزاری انواع مسابقات، نمایشگاه و برنامه‌ های فرهنگی مرتبط با موضوع و اختصاص بخشی از کلاس‌ های درس به موضوع حوادث شب چهارشنبه آخر سال، راهکارهای کاهش خسارات و اقدام مناسب جایگزین از دیگر تدابیر اتخاذ شده است.

  این مسئول، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌ های لازم برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال به مدارس اظهار داشت:‌ علاوه بر ارائه متون آموزشی به کادر مدارس با هدف انتقال آن ها به دانش آموزان، به معلمان توصیه کرده‌ ایم بازی‌ های گروهی را به دانش‌ آموزان آموزش دهند تا در شب چهارشنبه آخر سال به انجام این بازی‌ ها بپردازند.

  مرادی رحیم آبادی

  مرادی رحیم آبادی چهارشنبه آخر سال را یک یادبود از دوران کهن ایران دانست و افزود:‌ در مدارس جنبه‌ های مثبت چهارشنبه آخرسال به عنوان یک آیین سنتی آموزش داده می‌ شود و آسیب‌ هایی که می‌ تواند در این شب دانش‌ آموزان را تهدید کند از طریق چاپ بروشور و متون آموزشی به آن ها ارائه می‌ شود.

  وی خطاب به دانش‌ آموزان بیان کرد: مواد محترقه اثرات مخرب بسیاری را بر روی شنوایی و بینایی دارد و بهتر است چهارشنبه آخر سال را با روش‌ های سنتی که از گذشته وجود داشته، طی کنند و  این شب را به تنهایی سپری نکنند چرا که اگر تنها باشند، خطر بیشتر آن ها را تهدید می‌ کند.

  معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تشکر مجدد ار مأمورین آتش نشانی، عنوان کرد:‌ با همراهی نیروهای هلال احمر و اورژانس، مواد منفجره و خطر آفرین در مدارس به دانش آموزان معرفی می‌ شوند و توصیه‌ های ایمنی به آن ها گوشزد می‌ شود همچنین به دانش آموزان دوره ابتدایی شماره‌ های تماس اورژانس و آتش نشانی را آموزش داده‌ایم تا به محض مشاهده خطر سریعا با این شماره‌ ها تماس بگیرند.

  انتهای گفتگو/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 6 =