گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۰۹:۰۲


  جلسه کمیسیون پیشگیری از سرقت برگزار شد آخرین جلسه کمیسیون پیشگیری از وقوع جرم یا حضور معاون فرماندار برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جلسه کمیسیون پیشگیری از سرقت شهرستان آبیک صبح امروز با ریاست معاون فرماندار و سایر اعضاء در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد.

  حمید بغدادی، معاون فرماندار شهرستان آبیک اظهار داشت: هر چند سرقت امری مذموم در اسلام است ولی به عنوان یک جرم موجود بوده و هست و از عوامل مهم سرقت و شیوع آن در بین جوانان عدم شغل مناسب است .

  وی بزرگترین تهدید در شهرستان آبیک را معضل اعتیاد دانسته و بر مشارکت اعضای کمیسیون پیشگیری از سرقت شهرستان به منظور ارتقای میزان آگاهی خانواده ها از این معضل خانمانسور توسط دستگاه های مربوطه تاکید کرد و گفت: خوشبختانه آمار اعتیاد نسبت به سال های گذشته کاهش پیدا کرده است.

  رئیس کمسیون پیشگیری از وقوع جرم شهرستان آبیک،  اعتیاد به مواد مخدر را عامل ازدیاد سرقت ها ذکر کرد و بیان داشت: متاسفانه مافیای مواد مخدر که قطعاً تحت سلطه قدرت های بزرگ عمل می کنند  با برنامه ریزی حساب شده در صدد آن هستند  که به نوعی جوانان این مرز و بوم را از پا درآورند که حربه ای بهتر از شیوع مواد مخدر و کشاندن جوانان به بی بند و باری ها در زندگی  پیدا نکرده اند.

  این مسئول با ابراز خرسندی از کاهش میزان سرقت در شهرستان آبیک طی سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تصریح نمود: خوشبختانه بر اساس تدابیر به عمل آمده در بحث اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شهروندان نقش به سزایی در کاهش میزان برخی جرایم در سال جاری نسبت به قبل داشته اند که این موضوع بیانگر همت و تلاش اعضاء و استفاده از تجارب سنوات گذشته می باشد.

  بغدادی اضافه کرد: جهت پیشگیری از سرقت لازم است در ابتدا به شناسایی دقیق نقاط و محلات آسیب پذیر در سطح شهرستان از دو منظر خیزش جرم و نقاطی که سارق در آن مناطق به ارتکاب جرم می ­پردازد، پرداخت و در ادامه میزان ضرر و زیانی که این سرقت  ­ها به افراد و جامعه وارد آورده و میزان منافع مالی که سارقین به دست آورده ­اند مورد بررسی قرار گیرد.

  جلسه مدیرت بحران در آبیک

  وی با تأکید بر این که جرایم زنجیروار به یکدیگر متصل هستند و ارتکاب یک جرم ممکن است موجب جرایم دیگر شود بر اهمیت پیشگیری از وقوع جرم سرقت تاکید کرد و گفت: همیشه در تمامی مشکلات و معضل ها پیشگیری کم هزینه تر و بهتر از درمان است.

  معاون فرماندار شهرستان آبیک، در این جلسه با تأکید بر اهمیت و ضرورت برگزاری به موقع و مستمر کمیسیون های تابعه شورای تأمین شهرستان بیان کرد: باید تمهیدات لازم جهت جلوگیری، پیشگیری و مقابله با هرگونه سرقت احتمالی در  شهرستان اتخاذ گردد تا ان شا ء ا… در سال آینده شاهد کاهش بیشتر و محسوس تر جرایمی نظیر سرقت در منطقه باشیم .

  این مسئول به ضرورت نهادینه کردن اقدامات ایجابی و پیشگیرانه در مبحث سرقت در دستور کار اعضای کمیسیون اظهار کرد: در کنار اقدامات سلبی ضروری است برای مقابله با انواع سرقت به دنبال ایجاد تفکر پیشگیرانه و راهکارهای فرهنگی باشیم.

  رئیس کمیسیون پیشگیری از سرقت شهرستان آبیک با اشاره به آمده بودن اعضاء در ایام نوروز، افزود: تمهیدات لازم در مقابله با بزه های اجتماعی خصوصاً سرقت در ایام نوروز تعطیلات در نظر گرفته شده است.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه اعتیاد نقش مهمی در وقوع سرقت به ویژه سرقت‌ های خرد دارد تصریح کرد: سرقت در ایام خاصی مانند نوروز شایع‌ تر می‌ شود، یعنی از ۱۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین‌ ماه بیش ترین نرخ را به خود اختصاص می‌ دهد که بایستی در این زمینه برنامه‌ های پیشگیرانه ی بیشتری انجام شود.

  بغدادی در ادامه با اشاره به رخداد سرقت و جرائم از این دست را در شهرستان رو به کاهش است، خاطرنشان کرد: از مجموعه اعضای کمیسیون پیشگیرانه از سرقت به لحاظ برنامه ریزی ها و اقدامات انجام گرفته قدردانی می کنم. با تلاش بیشتر  امیدوارم سالی پر از آرامش و امنیت را پشت سر بگذاریم.

  وی همچنین در با اشاره به افزایش گشت زنی های نیروی انتظامی، تصریح کرد: افزایش گشت زنی های انتظامی در سطح معابر عمومی، ارائه راهکارهای افزایش ضریب امنیتی شهروندان در مقابله با بزه هایی نظیر کیف قاپی و غیره از مواردی است که برای تأمین امنیت اجتماعی در ایام نوروزی عملیاتی می گردد.

  معاون فرماندار شهرستان آبیک در پایان، بیان داشت: مطبوعات، صدا و سیما، ائمه جماعات و روحانیون می توانند نقش بسیار ارزنده ای در اطلاع رسانی های علمی و اخلاقی داشته باشند، چراکه این بزه از گناهان بزرگی است که قرآن کریم مجازات های سنگینی برای آن تعیین نموده است.

  لازم به ذکر است، در این جلسه اعضاء با ارائه گزارش اجمالی عملکرد خود به بررسی برخی موارد در خصوص وقوع و پیشگیری از سرقت در شهرستان پرداختند.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + پنج = 8