گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۰۹:۰۰


  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک گفت:
  لزوم آگاه سازی عموم مردم در کاهش حوادث چهارشنبه آخر مسئول آتش نشانی آبیک گفت: پيشگيري از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ايمني است.

  علی جباری، مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به نزدیک شدن به شب چهارشنبه سوری و با بیان این که پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است اظهار داشت: در آموزش و پرورش شهرستان آبیک با کمک آتش نشانی برنامه های متعددی با حضور ادارات و ارگان های ذیربط برای مقابله با حوادث چهارشنبه سوری در سطح استان برگزار شده است.

  وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال و حوادث ناگواری که متاسفانه به دلیل عدم رعایت توصیه های ایمنی از سوی برخی از نوجوانان و جوانان اتفاق می افتد، باید تدابیر لازم از سوی ادارات و نهادهای ذیربط جهت مقابله با توزیع کنندگان مواد انفجاری اتخاذ شود.

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک افزود: آتش نشانی آبیک با همکاری آموزش و پرورش در بیشتر مدارس حضور پیدا می کند و مأمورین با آگاهی بخشیدن به نوجوانان و نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی سعی در کاهش خطرات و حوادث چهارشنبه آخر سال خواهند داشت.

  علی جباری

  این مسئول با اشاره به اینکه برای مقابله با خطرات چهارشنبه سوری آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد گفت: آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد.

  جباری نحوه ی بیان و آگاه سازی را مهم دانست و گفت: توصیه های پیشگیرانه اگر به درستی و به شیوه های مناسبی به کودکان، نوجوانان و جوانان ارائه شوند، می توانند آمار تلخی‌های آخر سال را به حداقل برسانند.

  وی با بیان اینکه متاسفانه هر ساله چهارشنبه آخر سال حوادث ناگواری را برای کودکان و نوجوانان به همراه دارد بیان کرد: خانواده در پیشگیری از این حوادث نقش مهمی دارند، آن ها می‌ توانند کودکان و نوجوانان خود را با خطرهای آتش بازی آشنا کنند و به آن ها بفهمانند که درمقابل مواد محترقه و منفجره، چقدر آسیب پذیرند.

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک افزود:  بیان برخی از تجربیات ناگوار گذشته می تواند سودمند باشد و بچه ها را هوشیارتر کند. این هشدارها حتی اگر تکراری باشند، بسیار موثر هستند.

  این مسئول با اشاره به مخفی کردن مواد منفجره توسط دانش آموزان متذکر شد: بیشتر کودکان، معمولا به دور از چشم والدین، مواد محترقه و منفجره را خریداری و در جیب، کیف یا کمد اتاق پنهان می کنند اما این مواد، به دلیل درجه آتشگیری پایین، معمولا زود مشتعل می شوند و گاهی خسارات جبران ناپذیری به بار می آورند.

  2b3f91c0-c0b0-4117-a4db-815e5c8e40d3_20150226_142341

  جباری تصریح کرد: والدین باید علاوه بر توضیح خطرات این مواد آتش زا، با نظارت دقیق بر رفتار و وسایل  فرزندشان، مواد سوختنی و آتش زا را از دسترس آن ها خارج کنند.

   وی با بیان این که چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد می کند که برای آن ها خوشایند و لذت بخش است گفت: والدین، معمولا به سختی می توانند بچه ها را به کلی از این تجربه هیجانی بازدارند اما می توان هیجان آن ها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنیم و شرایطی فراهم کنیم که چهارشنبه سوری برای آن ها امن تر شود.

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک شایع ترین حادثه ای که در چهارشنبه سوری رخ می دهد را سوختگی درجه یک (سطحی) اعلام کرد و گفت: سوختگی های درجه دو (شدید) و درجه سه (شدیدترین نوع سوختگی) نیز در حوادث چهارشنبه سوری، زیاد دیده می شوند.

  این مسئول افزود: درد، تورم، تاول و قرمزی پوست از مهمترین نشانه های سوختگی هستند. در میان نواحی مختلف بدن معمولا سوختگی دست از بقیه شایع تر است و پس از آن، سوختگی صورت و تنه. قطع عضو و عفونت ثانویه، دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی اند و اختلال اعصاب و روان، به ویژه افسردگی، یکی از عوارض دیررس سوختگی. اگر شدت سوختگی خیلی زیاد باشد، حتی گاهی ممکن است کار مصدوم به مرگ نیز بینجامد.

  جباری ترکش های حاصله از مواد منفجره را خطرناک دانست و متذکر شد: اصابت ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه به چشم، باعث بروز آسیب هایی در ناحیه پلک و چشم می شود و گاهی حتی به نابینایی می انجامد. والدین کنار بچه ها حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارت کنند تا خطری تهدیدشان نکند.

  farhangnews_114928-323868-1424256324

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک با اشاره به آماده بودن مأمورین آتش نشانی از یک هفته قبل از چهارشنبه آخر سال، تأکید داشت: تمامی مأمورین  و خودروهای آتش نشانی یک هفته قبل و از چهارشنبه آخر سال به صورت آماده باش هستند و در صورت بروز هر گونه حادثه ای سریعاً خود را به محل حادثه می رسانند. والدین نیز در این ایام باید با دانستن اطلاعات به کمک مأمورین آتش نشانی بی آیند.

  وی در ادامه توصیه هایی به شرح زیر برای مقابله با خطرات احتمالی در چهارشنبه آخر سال داشت و گفت: وجود یک کپسول آتشنشانی در حوالی محوطه ای که در آن آتش روشن کرده اید، ضروری است. ضمن این که قبل از ترک محل، حتما باید از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنید و توسط آب، باقیمانده آتش را کاملا سرد کنید و جمع آوری کنید.

  همچنین از نگهداری ترقه ها و سایر مواد محترقه در منزل پرهیز شود و از آتش بازی در مجاورت وسایل نقلیه ای که حامل بنزین و مواد سوختنی هستند، اکیداً بپرهیزید.

  از ریختن مواد سریع الاشتغالی مانند نفت و بزین بر روی آتش بپرهیزید و از حمل مواد محترقه و آتشگیر و انفجاری در جیب لباس و کیف خودداری کنید.

  کبریت و مواد آتش زا مانند نفت و بنزین باید خارج از دسترس کودکان و نوجوانان نگهداری شود و هرگز نباید به کودک اجازه داد با آتش زدن بوته، هیزم و امثال این ها در محیط خانه یا پارکینگ، جان خود و دیگران را به خطر بی ندازند.

  در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما برای این کار، لااقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد از این مدت، آن ها را در یک سطل آب بریزید و دور بیندازید. قبل از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

  در صورت بروز آتش سوزی ضمن حفظ خونسردی، افراد مسن را به محل امن انتقال داده و مراتب را به آتش نشانی و هلال احمر اطلاع دهید. در مواجه با فردی که دچار سوختگی شدند از خود درمانی پرهیز کنید و مصدومان به مراکز درمانی منتقل کنید . این ها نکاتی هستند که با دانستن آن ها کمک بسیار زیادی به مأمورین آتش نشانی خواهید کرد.

   مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک در ادامه به والدین توصیه کرد و گفت: مراقب رفتار ناهنجار کودکان و نوجوانان باشند و در صورت مشاهده فروشندگان غیرمجاز موارد محترقه، نیروهای انتظامی و پلیس ۱۱۰ که در این ایام  به صورت ویژه در خدمت مردم هستند در جریان قرار دهید.

  این مسئول همچنین در خصوص نقش رسانه ها در این خصوص، تاکید کرد: باید با استفاده از فنون مختلف تبلیغاتی، عموم مردم به ویژه نوجوانان و جوانان را از میزان خطراتی که بر اثر استفاده از مواد منفجره و آتش زا می تواند آن ها را تهدید نماید آگاه سازیم.  نقش رسانه ها در کاستن از حوادث تلخ چهارشنبه سوری، انکارناپذیر است. اگر رسانه ها در طول سال، در امر آگاهی بخشی و آموزش به خوبی ایفای نقش کنند، احتمال بروز حوادث مرگبار در این ایام کاهش می یابد.

  جباری با اشاره به رفتارهای اشتباه برخی والدین یادآور شد: بسیاری از والدین، بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندانشان، سعی می کنند با توسل به زور و اجبار، آن ها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه معمولا با شکست همراه است.

  چهارشنبه سوری

  این مسئول اضافه کرد: آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد و در روند این آگاه سازی باید به شخصیت آن ها احترام گذاشت و از جریحه دار کردن غرورشان پرهیز کرد. راه ایمنی از آموزش می گذرد و پیش شرط آموزش، آگاهی است. آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد.

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک گفت: چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در بیشتر کودکان و نوجوانان ایجاد می­ کند که برای آن ها خوشایند و لذت بخش است و به همین دلیل، ما به عنوان پدر یا مادر، معمولا به سختی می توانیم فرزندمان را به کلی از این تجربه هیجانی بازداریم اما می توانیم هیجان آن ها را تعدیل و رفتارشان را مدیریت کنیم و شرایطی فراهم کنیم که چهارشنبه سوری برای آن ها امن ­تر شود .

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: طی سال های اخیر آمار حوادث و تلفات کاهش محسوسی داشته و سال گذشته هیچ گزارشی از تلفات جانی گزارش نشد. امید است امسال نیز با نظارت بیشتر خانواده و برخورد پلیس با هنجار شکنان مراسم چهارشنبه آخر سال بدون تلفات و خسارت پایان یابد.

  لازم به ذکر است، آنچه مسلم است در دوران گذشته چهارشنبه سوری سالم ­تر ، مطمئن ­تر و ایمن ­تر از امروز بوده است. ما معتقدیم که می ­توان با برقراری ارتباط و ارتقاء آگاهی برای ترویج چهارشنبه سوری سالم و ایمن از چهارشنبه سوزی به چهارشنبه سوری باز گشت.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 5 =