گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۷ - ۱۰:۳۰


  ۳۰ مسجد در آبیک مسئول برگزاری مراسم دهه فاطمیه 30 مسجد مسئول برگزار کننده مراسم دهه فاطمیه در شهر آبیک است.

  حجت‌ الاسلام و المسلمین سیدابوتراب موسوی، امام جمعه شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تسلیت ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) با بیان این‌که «برخی از ایام در طول تاریخ اسلام و تشیع اهمیت به سزایی دارد» افزود: اسلام دین شادی است و مسئولان هیچگاه مخالف شادی مردم نیستند اما به دلیل تقارن ایام نوروز با دهه فاطمیه رعایت و حفظ حرمت این ایام ضروری است.

  وی با اشاره به ولایت مداری حضرت فاطمه الزهرا(س)  اظهار کرد: مقام معنوی و شأن ولایت‌ مداری ایشان دارای عظمت بسیاری است و وظیفه ما نیز تعمق و ژرف‌ نگری بر این عظمت و منزلت است.

  امام جمعه شهرستان آبیک، با اشاره به برخی از مناقب و ویژگی‌ های شخصیتی حضرت فاطمه(س) افزود: عبادت و بندگی معبود، تقوای الهی، صبر در برابر ناملایمات، تحمل مشقات، علم و آگاهی، تربیت فرزندان، همسرداری، حیا و عفت و پاکدامنی بخشی از خصوصیات و ویژگی‌ های شخصیتی و اخلاقی ایشان است.

  این مسئول خاطرنشان کرد: ابعاد شخصیتی ایشان برای همه افراد جامعه اسوه است و تاسی از سیره فاطمی جامعه را به سمت ارزش‌ های اخلاقی و دینی و تربیتی سوق می‌ دهد.

  حجت الاسلام موسوی

  خطیب نماز جمعه شهرستان آبیک با بیان ابعاد زندگی اجتماعی حضرت فاطمه(س) اظهار کرد: حمایت از ولایت و خطبه‌ های روشنگرانه ایشان نشان می‌دهد که علاوه بر ابعاد تربیتی و فردی، ایشان نقشی مهم در ابعاد زندگی اجتماعی داشتند.

  وی زندگی اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) راهنمای بسیار روشنی است برای کسانی که بخواهند به بهترین حیات دنیوی و اخروی دست یابند. این مساله آنقدر پر اهمیت است که در برخی احادیث شیعه گی و پیروی از ایشان به التزام و تبعیت عملی از سبک زندگی ایشان در آمده است.

  حجت الاسلام موسوی به اهمیت قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: قرآن کریم در برگیرنده هدایت و سعادت انسان در دنیا و آخرت است و در تمام مراحل زندگی رهبر و راهنمای انسان به سوی کمال است و به راهی هدایت می ‎کند که مستقیم ‎‌ترین راه‌ ها است.

  این مسئول در ادامه با بیان این که مراکز قرآنی نقش عمده‌ ای در تربیت و پرورش استعدادهای قرآنی نسل حاضر دارند و جامعه را به سمت توسعه فرهنگ دینی سوق می‌ دهند افزود: خانه قرآن امام رضا (ع) شهر آبیک با برگزاری کلاس‌ های متنوع قرآنی و بهره‌ مندی از اساتید مجرب توانسته است حجم وسیعی از قرآن‌ آموزان آبیکی را آموزش دهد.

  امام جمعه شهرستان آبیک در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک،  هدف از برگزاری این مراسم ها گفت: هدف از برگزاری مراسم ها در آبیک باید دهه دوم فاطمیه، الگو پذیری نسل جوان از حضرت زهرا (س) گرامیداشت سالروز شهادت حضرت زهرا، تعمیق فرهنگ دینی و گسترش فهم و درک عموم از فداکاری های این زن نمونه برای دین اسلام بود. باید این موضوع در تمامی برنامه ها در اولویت قرار بگیرد.

  حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، از برگزاری مراسمات دهه فاطمیه در ۱۵۰ مسجد و هیئت مذهبی در آبیک خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ ها با کیفیت بسیار مطلوبی برگزار می‌ شوند.

  دهه فاطمیه

  وی با اشاره به تهاجم فرهنگی که از سوی کشورهای غرب به ایران صورت گرفته است، اظهار داشت: در جامعه امروز که نظام سرمایه داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و دختران مسلمان ارائه کند مسلما پرداخت به ابعاد گوناگون شخصیتی آن حضرت می تواند الگوی عملی مناسبی برای جامعه شیعی باشد.

  حجت الاسلام حسینی مهم ترین شیوه های تعلیم و تربیت، روش الگوگیری دانست و بیان داشت: اسلام هم برای تربیت و تعالی انسان ها، بر این اصل مهم تأکید نمود؛ زیرا شخصیت الگو، به عنوان یک نقطه ی کانونی در محور رشد و هدایت های اخلاقی تربیتی قرار می گیرد و در شکل گیری رفتار تربیت شونده، آثار زیادی بر جای می گذارد.

  این مسئول ادامه داد: به همیت دلیل قرآن کریم الگوهای صحیحی را تعیین نموده و بر پیروی از ایشان سفارش کرده است. از سوی دیگر نیاز به الگو، از نیازهای طبیعی بشر است و انسان را وا می دارد تا با در نظر داشتن الگوی مورد نظر، تلاشی هدف دار و آگاهانه برای رسیدن به ویژگی های رفتاری و اخلاقی الگو در پیش گیرد.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، تأکید داشت: ازجمله نکات مهم زندگی حضرت فاطمه(س) ازدواج آن حضرت بود. ایشان خواستگارانی بسیار در میان صحابه داشت که از نظر مالی در رتبه های بالایی قرار داشتند اما رسول خدا همچنان مسأله را به نظر خداوند موکول می‌نمود تا سرانجام جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد و گفت:ای محمد! خدا بر تو سلام می‌ رساند و می‌ فرماید فاطمه را به عقد علی درآور، خداوند علی را برای فاطمه و فاطمه را برای علی پسندیده است.

  وی با اشاره به اهمیت برخورد زنان در خانواده بیان داشت: یکی دیگر از اصول اولیه در ازدواج، رضایت طرفین است. در صورت ناخشنودی یکی از زوجین، بنیان ازدواج، مستحکم نخواهد بود، زیرا داشتن خانواده ای سالم و استوار و همراهی با همسری همدل و هم زبان، مهم تر از تشکیل خانواده است. اگر دختری به اجبار خانواده یا شرایط خاص اجتماعی اقتصادی ازدواج کند و خود تمایلی به اصل ازدواج با طرف مقابل نداشته باشد طولی نمی کشد که طوفان اختلافات و نارضایتی ریشه های این خانواده را متزلزل کند.

  این مسئول با اشاره به این که زنان ایرانی باید حضرت فاطمه را در تمامی بخش های زندگی از جمله همسرداری الگو قرار دهند، بادامه داد: همسرداری حضرت فاطمه(س) نیز بهترین الگو برای زنان مسلمان است. شیوه رفتار با همسر برای یک زن آن قدر مهم است که حضرت علی (ع) می فرماید: جهاد زن، خوب شوهرداری کردن است.

  حجت الاسلام حسینی اضافه کرد: فاطمه (س) با آن همه فضیلت، همسری نیکو و مطیع برای امیر مؤمنان علی(ع) بود. روایت است هنگامی که علی (ع) به فاطمه (س) می‌ نگریست، غم و اندوهش برطرف می‌ شد.

  سید جلال حسینی

  وی ابا اشاره به سخنی از پیامبر اسلام یادآور شد: رسول خدا در اولین شب ازدواج علی (ع) و زهرا (س) کارهای آنان را به این شکل تقسیم نمود: خمیر کردن آرد و پختن نان و تمیز کردن و جارو زدن خانه به عهده فاطمه (س) باشد و کارهای بیرون منزل از قبیل جمع آوری هیزم و مواد غذایی را علی (ع) انجام دهد.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، ادامه داد: پس از آن بود که حضرت زهرا (س) فرمود: جز خدا کسی نمی داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه خوشحال شدم، زیرا رسول خدا (ص) مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است،‌ باز داشت.

  این مسئول گفت: حضرت زهرا(س) الگوى یک بانوى اسلامى است. او حتی خود را بر نامحرم نابینا می پوشاند. على (ع) می فرماید: نزد پیامبر بودیم و او در منبر بود ٬پرسید: به من خبر دهید و بگوئید چه چیز براى زن از همه چیز بهتر است؟ هر کس سخنى گفت و به نتیجه اى منجر نشد. مردم درمانده و متفرق شدند. من به نزد فاطمه آمدم و سؤال پیامبر را تکرار کردم. فاطمه فرمود: بهترین چیز براى زن این است که او مردى را نبینند و مردى هم او را نبیند.

  حجت الاسلام حسینی، ساده زیستی را یکی از مهمترین خصوصیات این بانو دانست و گفت: قناعت و ساده زیستی؛ وارستگی و ساده زیستی هم، از نقاط برجسته ی حیات فاطمی است که در زندگی کوتاه حضرت نمودهای زیبایی داشته است. زهد و ساده زیستی حضرت، همیشه به معنای فقر و جبر روزگار نبود. خدیجه، مادر بزرگوارشان هم با این که زن ثروتمندی بود، در راه خدا همه ی اموالش را انفاق کرد و خود در کمال سختی، اواخر عمر را در شعب ابی طالب گذراند. زندگی ساده ی فاطمه نیز حاصل انتخابی عارفانه و عاشقانه بود، گویی فاطمه(س) از همان آغازین لحظات ورود به خانه ی امیرالمؤمنین، با بخشش لباس عروسی این راه را برگزیده بود.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، اضافه کرد: زمانی هم که پیامبر(ص) به دستور خداوند، فدک را در اختیار فاطمه گذاشت، سادگی و بی پیرایگی خانه ی او تغییری نکرد. در حالی که فدک سرزمین حاصل خیزی بود و تمام گندم مدینه را تأمین می کرد و فاطمه(س) تمام درآمد آن را در راه رضایت معبود به مستمندان و مساکین انفاق می کرد.

  این مسئول با اشاره به زنده نگه داشتن ایام فاطمیه در جامعه اسلامی، بیان کرد: اهتمام به شناخت شخصیت حضرت زهرای مطهر (س) امری مهم و الزامی است و جامعه باید حرمت شعائر و ایام فاطمیه را نگاه دارد.

  f2d83388-a3f8-429b-8129-7953e02d4c46

  وی با اشاره به فرا رسیدن ایام فاطمیه تصریح کرد: در برگزاری برنامه‌ های ویژه ایام سوگواری فاطمیه(س) از همه ظرفیت‌ ها استفاده شود. سیره حضرت فاطمه زهرا (س) نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز الگوی مناسبی است و باید تلاش کنیم معارف ارزشمند این بانوی الهی را به جامعه معرفی کنیم.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به تقارن دهه دوم ایام سوگواری فاطمیه(س) با نوروز اظهار کرد: از اقدامات و اجرای برنامه‌ هایی که با بزرگداشت سوگواری دهه فاطمیه (س) منافات دارد خودداری شود.

  حجت الاسلام حسینی در پایان گفت و گو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: توجه و اهتمام ویژه به ایام فاطمیه باید به یک فرهنگ ارزشمند تبدیل شود و در رابطه با حفظ شئونات در این ایام فرهنگ سازی شود تا جایی که در و دیوار شهر نشان از حزن و اندوه شیعیان داشته باشد.

  Print Friendly

  4 پاسخ به “۳۰ مسجد در آبیک مسئول برگزاری مراسم دهه فاطمیه”

  1. علی گفت:

   باسلام بهتر بود این خبر به صورت جداگانه تنظیم میشد باتشکر

  2. Sazuke گفت:

   I’m shkceod that I found this info so easily.

  3. bnozlcv گفت:

   Hq6RhI rjewlzxrqmhf, [url=http://nvarcfeslxen.com/]nvarcfeslxen[/url], [link=http://qrtxsnjqmuwt.com/]qrtxsnjqmuwt[/link], http://vjptlumpentj.com/

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 7 = یک