گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۷ - ۰۹:۳۰


  معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت:
  اجرای طرح سفیران سلامت در مدارس آبیک معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت: طرح سفیران سلامت در مدارس آبیک اجرایی خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جلسه توجیهی، آموزشی طرح سفیران سلامت با حضور مراد مرادی رحیم آبادی معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک و محمد اسکندری کارشناس تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش آبیک و مدیران و رابطان یک سوم مدارس متوسطه دوره دوم در سالن جلسات اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک برگزار شد.

  در این جلسه ضمن توجیه چگونگی انجام طرح مذکور توسط کارشناس بهداشت روان و کارشناس تغذیه از کارشناس مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت آبیک دعوت شد تا مطالب آموزشی پیرامون سر فصل های مشخص شده در دستور العمل طرح سفیران سلامت آموزش داده شود .

  مراد مرادی رحیم آبادی، معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در حاشیه برگزاری این جلسه در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، یکی از مشکلات بهداشتی مدارس را ضعف فرهنگی دانست و بیان داشت: این که رعایت مسائل بهداشتی به یک فرهنگ تبدیل شود برای یک زندگی سالم مفید و کارساز است.

  این مسئول، عدم آگاهی کافی را یکی دیگر از مشکلات بهداشتی در شهرستان آبیک، دانست و اضافه کرد: پیش از هرچیز خود ما مسئولان باید در به‌دست آوردن اطلاعات بهداشتی برای انتقال به دانش‌ آموزان تلاش ویژه‌ ای را به‌ کار گیریم و بعد از دانش آموزان انتظار داشته باشیم.

  مردای رحیم آبادی با اشاره به اینکه طرح «سفیران سلامت» از طرح‌ های مؤثر در سلامت و فرهنگ‌ سازی عرصه‌ ی سلامت است، بیان داشت: این طرح، یک سوم از مدارس متوسطه دوم شهری را در بر می‌ گیرد.

  وی در ادامه با اشاره به استقبال دانش آموزان آبیکی از این طرح،  اظهار داشت: در این طرح، ۱۰ درصد از دانش‌ آموزان علاقه‌ مند، جهت آموزش، بهداشت فردی، سلامت تغذیه‌ ای، بهداشت خانواده و دیگر مسائل مرتبط با بهداشت دانش‌ آموزان انتخاب می‌ شوند.

  معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، یکی از الزامات اولیه و کم‌ هزینه را در زمینه‌ ی بهداشت، فرهنگ استفاده‌ ی روزانه از مسواک عنوان و اظهار کرد: این عادت روزانه، علاوه بر کمک به سلامت دندان‌ ها، برای جلوگیری از بوی بد دهان در برخوردها و تعاملات اجتماعی نیز بسیار مفید است.

  این مسئول با اشاره به وظیفه‌ی مسئولان، رسانه‌ ها و مردم را در نهادینه کردن فرهنگ سلامت بسیار مهم دانست و اظهار امیدواری کرد: طرح‌ هایی از جمله طرح «سفیران سلامت» با اجرای صحیح در کمک به سلامت دانش‌ آموزان و انتقال به کل جامعه مؤثر واقع شود.

  سفیر سلامت

  مرادی رحیم آبادی با اشاره به ایجاد ستاد راهبردی برای پایگاه تغذیه سالم مدارس، گفت: در این ستاد بر بوفه‌ های مدارس تأکید شده است و دستورالعمل آن نیز به مدارس شهرستان آبیک ارسال شده است.

  وی افزود: نوشابه، سوسیس و کالباس در مدارس مروج سلامت ممنوع است و در بازدیدی که از ۶۶٫۵ درصد مدارس انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که از ۸۲ هزار مدرسه فقط ۱۷۱۷ مدرسه یعنی حدود ۲ درصد سوسیس و کالباس عرضه می‌ کردند که توصیه‌ های لازم به آن ها انجام شد.

  معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، تصریح کرد: آموزش و پرورش موظف است با همکاری شبکه بهداشت و درمان و سایر دستگاه‌ ها برخی مسائل زیربنایی و زیرساختی را برای رسیدن به حیات طیبه فراهم کند.

  این مسئول با اشاره به اجتماعی شدن فرد به عنوان مأموریت آموزش و پرورش، بیان کرد: رسالت آموزش و پرورش در پی ماموریت پیامبران الهی و حکومت اسلامی مبنی‌بر شکوفایی استعدادهای درونی است.

  مرادی رحیم آبادی با اشاره به طرح‌ های در حال اجرای بهداشت مدارس این شهرستان، عنوان کرد: طرح مروج سلامت و طرح دانش‌ آموزان آماده در روزهای سخت(دادرس) و طرح سفیران سلامت در مدارس این شهرستان در حال اجرا است.

  وی با بیان این که در طرح مروج سلامت سه ضلع خانواده، فرهنگیان و دانش‌ آموزان مدنظر است، خاطرنشان کرد: تغییر روش در رفتارهای بهداشتی و هرگونه عملی در جامعه در صورت شکل‌ گیری، نیازمند سه ضلع مذکور است.

  معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، با اشاره به طرح دانش‌ آموزان آماده در روزهای سخت(دادرس)، عنوان کرد: این طرح با همکاری جمعیت هلال‌ احمر، از اسفند سال گذشته شروع و نیروی هلال‌ احمر با همکاری مدیران مدارس مقطع راهنمایی، آموزش‌ های لازم را به دانش‌ آموزان مستعد و علاقمند ارائه می‌ دهند.

  این مسئول عنوان کرد: پس از برگزاری جلسات توجیهی برای مدیران، ۱۰ درصد دانش‌ آموزان علاقمند و داوطلب جهت آموزش سرفصل‌هایی مانند آشنایی با بیماری‌ های واگیردار، اصول بهداشت فردی، سلامت روانی، سلامت تغذیه‌ ای یا خانواده، سلامت محیط، ایمنی، کمک‌ های اولیه و … انتخاب می‌ شوند.

  مرادی رحیم آبادی در پایان از جمله اهداف اجرای طرح سفیران سلامت در شهرستان را ارتقای سلامت دانش‌ آموزان دوره متوسطه از طریق بهره‌ گیری از ظرفیت گروه همسالان، تقویت مدیریت سلامت‌ محور در مدارس و آموزش مفاهیم سلامت و توانمندسازی دانش‌ آموزان دانست و افزود: افزایش گرایش دانش‌ آموزان به مشارکت در امور مربوط به پیشگیری و خودمراقبتی، جلب مشارکت والدین و ایجاد پلی مستحکم بین خانه و مدرسه به منظور ارتقای سلامت، تقویت روحیه مسئولیت‌ پذیری و همیاری در دانش‌ آموزان و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در بین دانش‌ آموزان از دیگر اهداف این طرح است.

  لازم به ذکر است در این طرح یک دهم دانش آموزان پایه دوم متوسطه آموزش می بینند و در مدارس مشغول به فعالیت خواهند شد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  3 + دو =