گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۱۰:۲۵


  رئیس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین:
  محبت و دلسوزی شالوده تعلیم و تربیت است رئیس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: محبت و دلسوزی شالوده تعلیم و تربیت است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، صبح امروز، همایش گرامی داشت هفته امور تربیتی با حضور رئیس  امور تربیتی اداره آموزش و پرورش استان قزوین، مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک به همراه معاونین و برخی مسئولین شهری آبیک برگزار شد.

  حسین‌ علی کیانی در همایش گرامیداشت هفته امور تربیتی که در سالن سمائیان شهر آبیک برگزار شد، اظهار کرد: در زمینه تعلیم و تربیت و تعلیم کتاب و حکمت و تزکیه نفوس صاحب‌نظران و سخنرانان مطالبی ایراد کرده‌ اند که البته در آیه اول سوره مبارکه جمعه نیز تزکیه و تربیت نفوس و تعلیک کتاب و حکمت بر پیامبر اسلام (ص) ابلاغ شده است.

  وی افزود: تعلیم و تربیت دو بال برای پرواز به سوی معنویت و کمال هستند که در کنار هم معنا می‌ یابند و جدای از هم نباید باشند.

  این مسئول ادامه داد: آموزش ابزار تربیت بوده و تمام حرکات، سکنات، رفتار و کوشش و اعمال همه عناصر تعلیم و تربیت واحد آموزشی در تربیت دانش‌ آموزان موثر است چراکه همه فعالیت‌ ها در عرصه تعلیم برای ایجاد رفتار جدید در دانش‌ آموزان است که با تدریس و مشاهده تحقق می‌ یابد.

  رئیس اداره امور تربیتی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: با توجه به این که بخشی از یادگیری دانش‌ آموزان با مشاهده معلمان و مربیان صورت می‌گیرد تمام تلاش مسئولان و دست‌ اندرکاران آموزشی، پرورشی، مالی، پشتیبانی آموزش و پرورش این است که تربیت در دانش‌ آموزان تحقق یابد.

  رئیس آموزش و پرورش قزوین

  کیانی اضافه کرد: به فرمایش مقام معظم رهبری آموزش بدون پرورش راه به جایی نمی‌ برد که امام راحل نیز فرموده‌ اند: «مهم تربیت است علم تنها فایده‌ ای ندارد و علم تنها مضر است» آموزش از پرورش جدا نیست و تعلیم در کنار تربیت معنا می‌ یابد و موثر است.

  وی نقش معلمان را نقش پیامبرگونه عنوان و بیان کرد: قدر و منزلت کار معلمان مشخص است و نقششان بسیار ارزشمند است و باید تعلیم را با تربیت همراه کنند.

  این مسئول افزود: اتفاقات بزرگی در حوزه پرورشی رخ داده است که می‌ توان به فعالیت‌ های فوق‌ برنامه، برنامه‌ های جانبی و فعالیت‌ های مختلف فرهنگی، هنری و قرآنی و دیگر فعالیت‌ ها اشاره کرد.

  رئیس اداره امور تربیتی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را سند تربیتی عنوان کرد و افزود: خروجی و نتیجه این سند، تربیت دانش‌آموزان در طراز جمهوری اسلامی است که باید ۴۰ صفت داشته باشند که در قالب برنامه‌ های مختلف به آن باید دست یافت.

  وی ادامه داد: عصاره سند تحول بنیادین از یکی از آیات قران کریم استخراج شده است که منظور حیات طیبه است و رسیدن دانش‌آموزان به حیات طیبه و دوری از هرگونه آلودگی که مصادیق فراوان دارد، هدف و چشم‌ انداز این سند است.

  کیانی افزود: از جمله صفت‌ های دانش‌ آموزان در طراز جمهوری اسلامی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عنوان شده می‌ توان به تربیت دانش‌آموزی موحد، مؤمن، معتقد به معاد، آشنا به مسئولیت‌ ها و وظایف در برابر خدا، خود، دیگران و طبیعت، عدالت‌ خواه، ظلم‌ ستیز، جهادگر، شجاع، مهرورز، جمع‌ گرا، جهانی‌ اندیش، ولایت‌ مدار، منتظر، تلاشگر، بااراده، امیدوار، پاکدامن، باحیا، انتخابگر، خودباور، آزادمنش و قانون‌ مدار اشاره کرد.

  این مسئول بیان کرد: در سند تحول بنیادین به شش ساحت تربیتی اشاره شده که می‌توان به ساحت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، ساحت تعلیم و تربیت و اجتماعی و سیاسی، ساحت علیم و تربیت زیستی و بدنی، مشاوره، بهداشت و آسیب‌های اجتماعی، ساحت تعلیم و تربیت علمی و فناورانه و ساحت تعلیم و تربیت اقتصاد و حرفه‌ای اشاره کرد.

  کیانی ادامه داد: معلمان و مربیان باید تلاش کنند دانش‌ آموزانی تربیت کنند که شهروند خوبی باشند، زندگی پاک و باتقوا داشته باشند، با مهارت‌های زندگی در صحنه‌های مختلف آشنا باشند، تصمیمات خوبی بگیرند، مشکلات خود را با راه حل خوب رفع کنند، تفکر خلاق و نقاد داشته باشند و توانمندی خود را بشناسند و نقاط ضعف خود را جبران و نقاط قوت خود را تقویت کرده و از آن به نحو احسن استفاده کنند.

  رئیس اداره امور تربیتی اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین در پایان با اشاره به هدف تربیت در آموزش و پرورش متذکر شد: هدف از تعلیم و تربیت باید تحقق این امر باشد که دانش‌ آموز به یک مهارت دست یابد و بتواند اقتصاد و معیشت خود را اداره کند و خودش شغل ایجاد کند.

  download

  مهرداد یحیایی در همایش گرامیداشت هفته امور تربیتی که در سالن سمائیان شهر آبیک برگزار شد، اظهار کرد: شهرستان آبیک دانش‌ آموزان و معلمان منحصر به فردی دارد که با توجه به اینکه بستر لازم برای کار کردن بسیار است باید به عنوان سرمایه بزرگ از این ظرفیت‌ ها به نحو احسن استفاده کرد.

  وی افزود: می‌توان با تلاش و تدبیر و با استفاده از ظرفیت دانش‌ آموزان و معلمان شهرستان آبیک کارهای بزرگی را انجام داد تا به شرایط مطلوب‌ تری دست یابیم.

  این مسئول ادامه داد: حاصل زحمات معلمان و همت دانش‌ آموزان شهرستان آبیک سبب شده در زمینه‌ های مختلف اعم از قرآنی، ورزشی، هنری، فرهنگی و کتابخوانی به رتبه‌ های خوبی دست یابیم.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک بیان کرد: با مساعدت مسئولان اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین برای به بار نشستن زحمات دانش‌ آموزان و معلمان شهرستان آبیک گام‌ های ارزنده‌ ای برمی‌ داریم و به نتایج بهتری می‌ رسیم و وضعیت شاخصه‌ ها و رتبه‌ ها به شرایط بالاتری می‌ رسد.

  یحیایی اضافه کرد: اداره آموزش و پرورش نیز امکانات لازم را در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد تا در حوزه‌های مختلف به موفقیت‌ های چشمگیری دست یابند.

  وی به جایگاه مهم تعلیم و تربیت اشاره و تصریح کرد: شهید باهنر در جمله‌ ای فرموده است که «معلمان کار تربیتی را باید از جایی شروع کنند که بچه‌ ها می‌ خواهند و به جایی ختم کنند که مدنظر خودشان است» یعنی معلمان باید ارتباط خود را با دانش‌ آموزان تقویت کرده و بتوانند با برقراری ارتباط پیام خود را به دانش‌ آموزان منتقل کنند چراکه اگر ارتباط برقرار نشود انتقال پیام هم صورت نمی‌ گیرد.

  این مسئول خاطرنشان کرد: آموزش در مدرسه باید با تربیت و تزکیه همراه و عجین شود چراکه اگر تزکیه نباشد تربیت صورت نمی‌ گیرد.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک عنوان کرد: همه معلمان باید این امر را سرلوحه کار خود قرار دهند که کارشان برای رضای خدا انجام می‌شود چراکه کار برای رضای خدا ماندگار است.

  یحیایی اضافه کرد: یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر به عنوان مؤسسان امور تربیتی در آموزش و پرورش را باید برای همیشه گرامی بداریم چراکه از بزرگانی بودند که در ترکیب و عجین کردن تزکیه و پرورش همراه با آموزش نقش به‌ سزایی ایفا کرده‌اند.

  سیدیدالله حسینی در همایش گرامیداشت هفته امور تربیتی در سالن سمائیان آبیک برگزار شد، اظهار کرد: محبت و دلسوزی شالوده تعلیم و تربیت است که اگر آن را حذف کنیم گرچه مختصری تعلیم و حفظ مطالب از سوی دانش‌آموزان صورت می‌گیرد ولی تربیت حذف می‌شود.

  وی افزود: اگر معلمان نتوانند در قلب دانش‌آموزان نفوذ پیدا کنند زحماتشان به بار نمی‌ نشیند بنابراین اگر معلمان دانش‌ آموزان، کشور و نظام را دوست دارند و پاسدار خون شهدا هستند باید محبت و دلسوزی را همراه تعلیم و تربیت کنند.

  رئیس اداره مشاوره اداره‌ کل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: محبت و دلسوزی نسبت به دانش‌ آموزان نیاز به متدها و روش‌ های علمی است که مطلوب است معلمان با استفاده از این متدها محبت و دلسوزی را با علم‌ آموزی و تربیت عجین کنند.

  حسینی بیان کرد: معلمان باید محبت کردن به دانش‌آموزان را جدی بگیرند و مهربانی و عطوفت خود را در دانش‌ آموزان تکثیر و ترویج دهند تا دانش‌ آموزان به سمت آسیب‌ های اجتماعی سوق داده نشوند.

  این مسئول اضافه کرد: دانش‌آموزان دارای فکر و اندیشه و اراده هستند که معلمان باید با تکنیک‌های مختلف در قلب آنان نفوذ کرده و به تعلیم و تربیت آنان بپردازند تا در مسیر درست حرکت کنند.

  رئیس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین خاطرنشان کرد: کار تعلیم و تربیت، کاری سخت و بسیار دشوار است که برای آن نیاز به مهارت‌های بسیار پیشرفته داریم تا بتوانیم دانش‌آموزان سالم و مفیدی تربیت و تحویل جامعه دهیم.

  حسینی عنوان کرد: گرچه کار تعلیم و تربیت کاری دشوار و سخت است ولی اگر ارتباط، محبت و دلسوزی نسبت به دانش‌آموزان را از این کار حذف کنیم به کاری بغرنج تبدیل می‌شود.

  این مسئول اضافه کرد: نخستین و مهم‌ترین شرط در تعلیم و تربیت نفوذ در قلب دانش‌آموزان است چراکه با تحقق این امر، مطالب ذکر شده در آنان مثمر ثمر و مفید بوده و تأثیرگذار خواهد بود.

  رئیس اداره مشاوره اداره‌کل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: مأموریت اصلی تربیت انسان سالم است که در سند بالادستی، سند تحول بنیادین و بخشنامه‌ها به این امر تأکید شده است و توجه و دقت معلمان برای تحقق این مهم ضروری است.

  حسینی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان داده که بخش بسیاری از خسارت‌ها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از بخش فرهنگی است چراکه در این زمینه ضعف وجود دارد و عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند و به حلقه‌های بسیاری وابسته است که آموزش و پرورش یکی از این حلقه‌ها است که برنامه‌های تربیتی و تعلیمی را در دستور کار قرار داده است.

  این مسئول در پایان متذکر شد: باید به سلامت جسمی و روحی و روانی دانش‌آموزان توجه بیشتری کرد تا افرادی خدایی، باایمان و درستکار تربیت شوند و در معرض آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی قرار نگیرند.

  در پایان این همایش، به نیت امام هشتم (ع) به قید قرعه به هشت نفر از مربیان و معلمان پرورشی، مشاوران و مربیان بهداشت شهرستان آبیک به رسم یادبود هدایایی اهدا شد .

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 5 = یک