گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۱۹:۳۲


  یادواره ۱۷ شهید دانش‌آموز آبیک برگزار شد یادواره شهدای دانش آموز شهرستان آبیک با حضور مسئلین شهری و استانی در آبیک برگزار شد.

  یادواره ۱۷ شهید دانش‌ آموز شهرستان آبیک لحظاتی پیش با حضور جمعی از دانش‌ آموزان و نیز مسئولان این شهرستان در سالن سمائیان برگزار شد.

  در این مراسم، رضا اسفندیاری فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش‌ آموزی استان قزوین، مهرداد یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک، حمزه برین فرمانده ناحیه مقاومت بسیج امام صادق (ع) شهرستان آبیک، معاونان آموزشی، پرورشی و پشتیبانی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک و دیگر مسئولان این شهرستان حضور داشتند.

  صحنه یادواره شهدا در سالن سمائیان با نمادی از سنگر جبهه‌ های نبرد حق علیه باطل اعم از قمقمه، چفیه، پیشانی‌بند، پوتین، فشنگ، فانوس گل‌ اندود، ماسک، پرچم یا فاطمه‌ الزهرا(س) و کلاه‌خود تزیین شده بود.

  عکس ۱۷ شهید شهرستان آبیک با مشخصات این شهدا بر تابلوهای چوبی پایه‌دار نصب شده بود؛ لازم به یادآوری است که دو تن از شهدای دانش‌ آموز به نام‌ های علیرضا و عباس شجاعی برادر هستند و کوچکترین شهید شهرستان آبیک که جزو شهدای دانش‌ آموز نیز است شهید بهمن بیگ‌ زاده نام دارد که ۱۳ ساله بود که شهید شد و تا به اکنون حدود ۳۲ سال است که از این شهید بزرگوار خبری نرسیده است.

  عباس‌ علی زارعی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش‌ آموزی شهید فهمیده شهرستان آبیک در حاشیه مراسم یادواره شهدای دانش‌آموز  در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد: فلسفه وجودی بسیج دانش‌ آموزی شناساندن اهداف شهدا و شناساندن دانش‌ آموزانی است که در مقطعی از زمان احساس تکلیف کردند و از دین، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دفاع کردند.

  وی افزود: در این برهه از زمان که برخی از دانش‌ آموزان به دنبال الگوهای واهی در جامعه هستند باید گفت که شهدا و به ویژه شهدای دانش‌ آموز بهترین الگوهای عملی برای دانش‌ آموزان هستند که مطلوب است از آنان الهام گرفته و پا بر جای گام‌ های شهدا گذاشته و مسیر شهدا را که مسیر الی‌ الله بوده است را طی کنند.

  زارعی ادامه داد: دانش‌ آموزان باید در اصل فرهنگ ایثار و شهادت را در همه زمینه‌ های اخلاقی، اجتماعی و دینی بشناسند و از سیره عملی شهدا درس گرفته و راه آنان را ادامه دهند.

  این مسئول تصریح کرد: شهدای دانش‌ آموز در زمان جنگ تحمیلی احساس تکلیف کرده و وظیفه خود را به نحو احسن انجام دادند این در حالی است که امروز دانش‌ آموزان باید در برابر هجمه‌ های فرهنگی و جنگ نرم دشمن احساس تکلیف کرده و از راه‌ های مختلف با این جنگ دشمن مبارزه کنند.

  fileLoader (1)

  فرمانده حوزه مقاومت بسیج دانش‌ آموزی شهید فهمیده شهرستان آبیک اضافه کرد: دانش‌ آموزان باید در امور تحصیلی، علمی، ورزشی و دیگر فعالیت‌ ها از شهدای دانش‌ آموز الگو بگیرند و شهدا را فراموش نکنند که به خاطر دین و کشور از جان خود گذشتند و خون پاک خود را نثار انقلاب و نظام کردند.

  زارعی بیان کرد: شهدای دانش‌ آموز با شناخت ولی زمان به ندای ولی فقیه لبیک گفتند که مطلوب است دانش‌ آموزان نیز نسبت به ولایت فقیه معرفت پیدا کنند تا با این چراغ هدایت به اهداف عالیه دست یابند.

  وی اضافه کرد: شهدا در وصیت‌ نامه‌ های خود به تبعیت از ولایت فقیه، تهذیب نفس، داشتن خلوص نیت در همه امور، تمسک به اهل بیت (ع) و الهی کار کردن سفارش کرده‌اند که مطلوب است دانش‌ آموزان وصیت‌ نامه‌ های شهدا را مطالعه کرده و با وصایای شهدا آشنا شوند.

  مهرداد یحیایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک گفت: شهدای دانش‌آموز با عشق به خدا رسیدند اگرچه سن و سال زیادی نداشتند اما به ما درس عشق، اخلاص، ایثار، فداکاری، ایمان و از خود گذشتگی آموختند.

  این مسئول در یادواره شهدای دانش‌ آموز شهرستان آبیک که در سالن سمائیان این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: در دین اسلام مقام شهید و شهادت از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و بر اساس آیات قرآن کریم شهدا زنده هستند و در نزد خدا روزی می‌ خورند.

  وی افزود: امام خمینی (ره) در دوران دفاع مقدس قطع یقین دوست داشتند فیض شهادت نصیبشان شود اما شرایط برای ایشان مهیا نبود ولی در شأن شهید فهمیده فرموده بود که رهبر ما آن طفل ۱۳ ساله‌ ای است که نارنجک به کمر می‌ بندد و زیر تانک می‌ رود.

  این مسئول ادامه داد: اگر پدر و مادری فرزندشان بیمار شود حاضر هستند میلیاردها تومان برای درمان فرزندشان هزینه کنند اما خانواده‌ های شهدا فرزندان خود را که سرمایه‌ شان بودند را به جبهه‌ های نبرد حق علیه باطل فرستادند و فرزندانشان نیز تمام هستی خود که جانشان بود، را تقدیم اسلام و انقلاب کردند.

  وی خطاب به دانش آموزان هم گفت : ویژگی یک دانش آموز خوب و با اخلاق بدست آوردن همه خوبی ها، دانش و علم، معرفت و اندیشه و هنر زیبا آرائی اسلامی و انسانی است که شایسته است با الگو گرفتن از سیره و رفتار شهدای دانش آموز از خوبی های دنیا برای رسیدن به سعادت اخروی استفاده کرده و بدنبال تحقیق و پژوهش های اثر گذار در زندگی اجتماعی خود باشید.

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک بیان کرد: شهدای دانش‌ آموز گرچه کم سن و سال بودند اما مردان بزرگی بودند که با معرفت و شناخت، جانشان را در راه خدا فدا کردند.

  یحیایی اضافه کرد: فرستادن جوانان و رزمندگان به جبهه‌ ها در دوران هشت سال دفاع مقدس از سوی خانواده‌ های آنان و حضور جوانان با اشتیاق در جبهه‌ ها نشأت گرفته از باور و اعتقادات دینی و مذهبی قوی و بزرگ بوده است.

  وی تصریح کرد: دانش‌ آموزان شهید سرباز نبودند بلکه داوطلبانه به جبهه‌ ها رفته بودند که با ریخته شدن قطره قطره خون خود در دوران جنگ تحمیلی، لحظه لحظه سکوت را پس از دوران دفاع مقدس برای ما به ارمغان آورند.

  این مسئول افزود: شهدای دانش‌ آموز با عشق به خدا رسیدند اگرچه سن و سال زیادی نداشتند اما به ما درس عشق، اخلاص، ایثار، فداکاری، ایمان و از خود گذشتگی آموختند.

  fileLoader

  مدیر آموزش و پرورش شهرستان آبیک بیان کرد: شهدا به ما درس زندگی دادند و این پیام را به ما رساندند که اگر روزی از سوی دشمن تهدید شویم و دین در معرض خطر قرار گیرد باید دفاع کنیم و جان خود را فدا کنیم گرچه عمل کردن به این امر، به آسانی گفتن نیست اما شهدا خواستند و عمل کردند.

  این مسئول، گفت: زنده نگه داشتن  یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست و شایسته است دانش آموزان بسیجی در راه اعتلای فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ آرمانی هشت سال دفاع مقدس و انتقال آن به نسل جوان آینده همت بیشتری داشته باشند

  یحیایی افزود: در فضای سنگین فرهنگی دشمن امروز مسلمان زندگی کردن کار بسیار سختی است که باید حواسمان را جمع کنیم و با تربیت اسلامی به حیات طیبه دست یابیم.

  وی ادامه داد: باید یاد و نام شهدا را گرامی بداریم و با توکل بر خدا و مدد جستن از روح بلند شهدا در مسیر و صراط مستقیم که مسیر شهدا بود، حرکت کنیم تا در مسیر زندگی دچار آسیب نشویم.

  این مسئول تأکید کرد: باید نام و یاد شهدا را زنده و گرامی بداریم و از این بزرگواران بخواهیم که در نزد خدا از ما شفاعت کنند تا بتوانیم راهشان را ادامه داده و عاقبت به خیر شویم.

  وی با بیان ویژگی های شهدا اظهار داشت: اولین شاخص یک شهید مومن بودن آن شهید است باور آن شهید است اگر شهید به راهی که ان را طی کرده باور نداشته این ساده انگاریست که بگوییم به صورت اتفاقی به درجه رفیع شهادت نایل امده بلکه به شهادت باور داشته و اعتقاد داشته شهادت فقط از کسانی ساخته است که باور و ایمان عمیق داشته باشد و شهدای ما این گونه بودند.

  یحیایی، همچنین بر لزوم ترویج اندیشه ها و افکار دانش آموزان شهید برای نسل امروز جامعه تاکید کرد و افزود: برگزاری چنین یادواره ها و مراسم هایی، می تواند منشا ترویج فرهنگ دفاع مقدس و اندیشه های شهیدان به ویژه دانش آموزان شهید باشد.

  مدیر آموزش و خاطرنشان کرد: در منطقه عملیاتی هویزه رزمندگان با تفنگ، تیر، سنگ، مقاومت و استقامت از این مرز و بوم دفاع کردند و جان خود را فدا کردند چراکه دشمن بعثی آمده بود ما را بکشد و خودش زنده بماند  دشمن بعثی خواست حیثیت کشور ما را  لکه دار کند دشمن می خواست کاری کند که ما حقیر شویم و بتواند از ناموس و شرف ما سوء استفاده کند

  وی با اشاره به لزوم ادامه راه و سیره شهدا اضافه کرد: شهدا جانشان را بخشیدند و آزادی به دست آمد و شهدایی که وجودشان را بخشیدند تا جمهوری اسلامی ماندگار بماند و اگر هر موقع ما شهدا را فراموش کنیم یا راه آنان را به درستی ادامه ندهیم مدیون آنان خواهیم بود.

  این مسئل با اشاه به این که هویت امروز ما نتیجه خون پاک شهدا است، تصریح کرد: هویت این کشور به خون شهدا گره خورده است و با حفظ این خون ها می توان این کشور را حفظ کرد. همانطور که آن ها در ۸ سال دفاع مقدس هویت ما در هشت سال دفاع مقدس، پاسداری کردند.

  یحیایی در پایان با الگو قرار دادن حضرت زینب(س) توسط خانواده های معزز شهدا، اضافه کرد: خانواده‌ های معزز شهدا به ویژه مادران شهدا از حضرت زینب(س) الگو گرفته بودند و با باور مذهبی قوی فرزندانشان را روانه جبهه‌ ها کردند و فرزندانشان نیز بدون ذره‌ ای ناراحتی و نگرانی به مبارزه به دشمن پرداختند.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − سه = 6