گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۶ - ۱۳:۴۹


  مشاور رئیس سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور:
  منابع طبیعی متعلق به تمام نسل هاست مشاور رئیس سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: منابع طبیعی متعلق به تمامی نسلهاست و باید از آن حراست کنیم.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، در آئینی که به مناسبت گرامیداشت روز درختکاری و همزمان با هفته منابع طبیعی در حاشیه اتوبان تهران_ قزوین در محدوده ی شهرستان آبیک،  درخت پارک جنگلی ۲۵۵ هکتاری به حضور مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی کاشته شد.
  قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: نکته‌ای که درخصوص فضای سبز از اهمیت بالایی برخوردار است، مکان‌ یابی آن می باشد. با توجه به آلایندگی شرکت سیمان و آلودگی هوای شهر آبیک، اختصاص اعتبارات لازم برای ایجاد فضای سبز و افزایش درختکاری در این شهر امری ضروری و انکارناپذیر است.

  وی افزود: اگر به عنوان نمونه برای کاشت یک درخت ۱۰ میلیون ریال هزینه لازم است برای مراقبت و حفظ همان درخت باید ۲۰ برابر هزینه کرد تا بتواند یک درخت پنج ساله شود. نگهداری و حفظ منابع طبیعی به عنوان امانت و رسالت سنگینی است که بر عهده همه ما نهاده شده است بنابراین اگر کوتاهی کنیم شرمنده مردم فهیم و شهدا خواهیم بود.

  IMG_6519

  مشاور رئیس سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور اذعان کرد: در نگاه دینی شکست شاخه درخت به منزله شکستن بال فرشتگان است که آحاد جامعه باید با دلسوزی، هم‌ فکری، هم‌ دلی و هم‌ راهی و دست به دست هم دادن در حفظ درختان و منابع طبیعی کوشا باشند.

  وی افزود: وضعیت کره زمین رو به گرم شدن است که اگر در زمینه این امر فکری زیربنایی، عمیق و دقیق صورت نگیرد قطعاً دچار چالش می‌ شویم.

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: آنچه از نسل‌ های گذشته تحویل گرفته‌ایم اگر امروز نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که چیزی نداریم به آیندگان تحویل دهیم یعنی  آحاد جامعه در زمینه اکوسیستم و تغییر اقلیم کشور و جهان سهامدار هستند و وضعیت آب و هوایی تنفس ما را به این روز درآورده است.

  سبزعلی تصریح کرد: در برخی از مناطق کشور بی‌ برنامگی و دخالت بی‌ حساب و کتاب انسان در منابع طبیعی سبب شده زندگی دردآور و رنج‌ آور باشد. با توجه به حجم وظایف منابع طبیعی در حفظ منابع طبیعی صرفاً اقدامات مسئولان کافی نیست و مردم باید دست به دست هم داده و مسئولان را یاری رسانند.

  این مسئول در پایان اظهار داشت: اختصاص اعتبار لازم برای حفظ و حراست از درخت ضروری بوده که مطلوب است مسئولان استانی و شهرستانی برای افزایش سرانه فضای سبز و درخت در آبیک تدابیر لازم را بیاندیشند و از حمایت‌ های خود دریغ نورزند.

  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، تصریح کرد: درختان عرعر، زبان گنجشک، سرو خمره‌ ای و افرا از گونه‌ هایی هستند که با آب و هوای منطقه شهرستان آبیک سازگاری دارند.

  رضانژاد خاطر نشان کرد: درخت در تمام ادیان الهی به ویژه در دین مبین اسلام از اهمیت و جایگاه ویژه‌ ای برخوردار است، به طوری که امام صادق (ع) فرموده‌اند: «کشت کنید و درخت بنشانید، به خدا قسم که آدمیان کاری بهتر و پاکیزه‌ تر از این نکرده‌اند.»

  وی در پایان با اشاره به ۱۵ اسفند روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی گفت: حمایت از منابع طبیعی حمایت از نسل‌ های آینده و مشارکت عمومی ضامن پایداری منابع طبیعی است که همت تک‌ تک آحاد جامعه را می‌ طلبد.

  رضا پاریاب، فرمانده حوزه ثارالله شهرستان آبیک، در حاشیه کلنگ زنی پارک جنگلی ۲۵۵ هکتاری به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: در آموزه های دینی تاکید فراوانی در حفظ و نگهداری از منابع طبیعی وجود دارد به طوری که اولیا دین از جمله پیامبر گرامی اسلام(ص) به درختکاری تأکید فراوان داشتند و فرمودند: اگر مومنی درختی بکارد و هر انسانی یا حیوانی از آن درخت استفاده کند برای وی صدقه محسوب می شود.
  کاشت نهالهای پارک جتگلی آبیک توسط مسئولین

  کاشت نهالهای پارک جتگلی آبیک توسط مسئولین

  این مسئول با بیان اینکه اهمیت به درخت و درختکاری موجب تضمین سلامت محیط و جامعه می شود، افزود: مجموعه های حوززه ها در شهرستان آبیک و برخی از پایگاه های تابع علی الخصوص ناحیه امام صادق(ع)، بسترهای بسیار مناسب و امکانات خوبی جهت کاشت و پرورش نهال داریم؛ از این رو باید تلاش کنیم با نهادینه کردن فرهنگ درختکاری به محیط زیست خود کمک کنیم.
  پاریاب در ادامه، درختکاری را از باقیات و صالحات برشمرد و اضافه کرد: منابع طبیعی ریشه قرآنی دارد و در این کتاب آیاتی مربوط به منابع طبیعی ذکر شده است. روز درختکاری نیز یکی از ایام پرخیر و برکت جمهوری اسلامی ایران است و همه باید در این امر خداپسندانه که در آیات و روایات دارای اهمیت ویژه‌ ای است سهم خود را به خوبی ایفا کنند.
  فرمانده حوزه ثارالله شهرستان آبیک، پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک یادآور شد: با بهره‌ گیری از توان کانون های بسیج و حوزه های بسیج در سطح شهرستان آبیک، در نظر داریم شعار “هر بسیجی یک درخت”را  نهادینه کرده و هر ساله در هفته منابع طبیعی به ازاء هر بسیجی این کانون، یک درخت در محوطه های اطراف حوزه ها، پایگاه ها و ناحیه سپاه شهرستان آبیک کاشته شود.
  علیرضا امامقلیان شهردار شهر آبیک، در حاشیه این مراسم در گفتگوی با خبرنگار نگاه آبیک با بیان این که روز درختکاری بهانه‌ ای است تا با کاشتن یک نهال کوچک به محیط زیست احترام گذاشته و گامی در راستای شهری زیبا و آباد برای خود و آیندگان برداشته شود، تصریح کرد: نگهداری از نهال‌ های کاشته شده و پرورش درست آن ها خواهد توانست توسعه فضای سبز و عرصه‌ های جنگلی را براساس خواسته‌ های جمعی در این رابطه امکان‌ پذیر کند.

  وی افزود: درخت نماد آبادانی و شاخص سرسبزی و خرمی و مظهر زندگی و باعث لطافت هوا و موجب آسایش و رفاه انسان و صفا و پاکی طبیعت می‌باشد.

  امامقلیان تاکید کرد: درختکاری و حفظ محیط زیست و صیانت از جنگل‌ ها باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود. با توجه به شرایط کشور و نیز با توجه به تهدیدی که از جانب افزایش بیابان‌ زایی متوجه کشور است باید موضوع کاشت درخت را به صورت جدی‌ تر پیگیری کنیم و این امر را به فعالیت جدی تبدیل کنیم.

  کاشت نهالهای پارک جتگلی آبیک توسط مسئولین

  کاشت نهالهای پارک جتگلی آبیک توسط مسئولین

  این مسئول با اشاره به این که شهرداری آبیک تمامی تلاش خود، را در جهت عمران و آبادانی شهر آبیک خواهد کرد، عنوان داشت: این پارک در مساحتی د حدود بیش از ۲۵۵ هکتار که در فاز اول ۸۶ هکتار از آن که توسط اداره منابع طبیعی به این موضوع اختصاص داده شده است، طی ۲ سال آینده با بودجه ای بالغ بر بیش از ۲میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.

  شهردار شهر آبیک در پایان بیان داشت: با توجه به شرایط زندگی امروز که فرصت حضور در طبیعت و بهره بردن از هوای پاک و سالم برای مردم کمتر فراهم می شود باید به دنبال ایجاد فضای سبز هرچه بیشتر در مناطق شهری بود تا با تلطیف هوا و محیط زیست جلوی آلودگی و بروز بیماری های ناشی از آن گرفته شود.

  عبدالحسین داداشی، فرماندار شهرستان آبیک در این مراسم گفت: سعی و تلاش کرده‌ ایم دو مشکل مهم شهرستان آبیک یعنی آب و هوا را اصلاح کنیم؛ در زمینه کمیت آب مشکل مرتفع شده ولی مشکل کیفیت آب همچنان مشکل باقی است که با این که تلاش نمایندگان مجلس، استاندار قزوین و مسئولان شهرستان آبیک مجوز انتقال آب از سد طالقان گرفته شده است. اما امید است این اتفاق عملی شود.

  وی با تأکید بر این که احداث پارک جنگلی در زمین ۸۴ هکتاری باید جزء اولویت‌ دارترین پروژه شهرداری قرار گیرد، ادامه داد: چراکه بهترین پروژه در زمینه فضای سبز است و در بهبود هوای شهر آبیک تأثیرگذار خواهد بود.

  فرماندار آبیک به واگذاری ۸۴ هکتار زمین برای احداث پارک جنگلی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین به شهرداری آبیک اشاره و تصریح کرد: با احداث این پارک جنگلی مردم شهرستان آبیک و مسافران ۱۸ استان که از اتوبان آبیک عبور می‌کنند می‌ توانند از این پارک جنگلی به عنوان تفرجگاه استفاده کنند.

  این مسئول با اشاره به عبور یک راه فرعی از اتوبان تا شهرک بعثت، بیان کرد: در طرح جامع شهر آبیک یک خیابان از مرز شهر آبیک واقع در پارک جنگلی از جوار اتوبان تا شهرک بعثت احداث و راه‌ اندازی می‌شود که به عنوان خیابان فرعی نزدیک اتوبان محسوب می‌ شود.

  فرماندار شهرستان آبیک خاطرنشان کرد: گرچه شهرداری همت خود را برای حفظ فضای سبز در شهر آبیک به کار بسته ولی پروژه پارک جنگلی را باید به طور جدی در دستور کار قرار دهد تا در آینده نزدیک شاید افتتاح این پروژه مهم باشیم.

  داداشی در پایان اضافه کرد: طی رایزنی با مسئولان استان البرز در نظر داریم زمین کنار پارک جنگلی شهر آبیک را به پارک جنگلی تبدیل کنیم. تا محلی مناسب برای مسافرین بین راهی شود و مردم شهر در آینده چه ما به عنوان مسئول در این شهر مشغول به خدمت رسانی باشیم و چه نباشیم برای بانیان این طرح از دعای خیر مردم ولایتمدار آبیک برخوردار باشیم.

  لازم به ذکر است، طرح مطالعاتی پارک جنگلی در دست تهیه است که تا سه ماه آینده آماده می‌ شود و یک میلیارد ریال اعتبار برای تهیه طرح مطالعاتی این پارک اعتبار در نظر گرفته شده است.

  در قسمت شمالی پارک جنگلی به مساحت پنج هکتار شهربازی و در قسمت جنوبی این پارک به مساحت پنج هکتار آرامستان جدید احداث می‌ شود. ۲۵۵ هکتار زمین ۱۷۰ هکتار آن از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین به شهرداری آبیک واگذار شده است.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت × 8 =