گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۱۰:۴۳


  کارشناس محیط زیست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک:
  هدف بسیج سلامت پیشگیری از بروز بیماریهای قابل انتقال است کارشناس محیط زیست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک گفت: هدف بسیج سلامت پیشگیری از بروز بیماریهای قابل انتقال است

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، هر ساله برنامه بسیج سلامت نوروزی از اول اسفندماه لغایت ۱۵ فروردین ماه با حضور بازرسین بهداشت محیط از ۸ صبح تا ۸ شب در ساعات اداری و غیر اداری و روزهای تعطیل در سراسر کشور با اولویت نظارت بر مراکز و اماکن حساس با هدف حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه و مسافران نوروزی و ایمنی مواد غذایی در سطح عرضه به منظور کاهش و کنترل بیماریهای مرتبط با آب و غذا اجرا می گردد .

  رضا اسدی، کارشناس محیط زیست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، هدف از اجرای طرح سلامت نوروزی تشدید فعالیت ها به منظور دستیابی به سلامت و امنیت مواد غذایی و حفظ بهداشت اماکن عمومی مورد استفاده عموم مردم بویژه مسافران نوروزی است.

  وی اظهار کرد: در زمان اجرای این طرح از تمامی اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن سیاحتی و زیارتی بازدید می‌شود.

  اسدی اظهار داشت: نظارت و تشدید بازرسی از کلیه اماکن عمومی تحت پوشش با در نظر گرفتن اولویت اماکن حساس از قبیل سرویس های بهداشتی عمومی داخل شهری و بین راهی (سرویس های بهداشتی جایگاه های سوخت رسانی)، مهمانسراها، هتل، متل، مسافرخانه، زائرسرا و اقامتگاه ها، مساجد، زیارتگاه ها، پارک ها، جایگاه های اسکان موقت مسافران نوروزی، آرایشگاه ها و اماکن مشابه با تأکید بر رعایت بهداشت فردی، بهداشت ابزارکار، آب مصرفی و دفع صحیح زباله و فاضلاب، نظافت عمومی و عدم استعمال دخانیات؛ از جمله برنامه های اجرایی توسط شبکه بهداشت در این ایام است.

  رضا اسدی بهداشت و درمان آبیک

  این مسئول ادامه داد: نظارت و بازرسی بهداشتی از کلیه مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش موادغذایی با اولویت مراکز حساس در ایام مذکور منجمله اماکن بین راهی، رستوران ها، چلوکبابی ها، اغذیه فروشی ها، فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای، عمده فروشی ها، میادین و فروشگاه های میوه و تره بار، فروشگاه های نوروزی، آجیل، خشکبار، قنادی ها و نانوائی ها وسایر مکان ها از جمله مکان های مورد بازرسی شبکه بهداشت است.

  کارشناس محیط زیست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک اظهار داشت: در این بازدیدها با تأکید بر رعایت بهداشت فردی، ابزار کار، بهداشت و ایمنی موادغذایی، استفاده از نمک خوراکی مجاز (تصفیه شده) و جلوگیری از مصرف سنگ نمک در طبخ غذا، آب مصرفی، دفع صحیح زباله و فاضلاب، نظافت عمومی محل و ممنوعیت استعمال دخانیات و نحوه صحیح خدمت رسانی به آن ها یادآوری می شود.

  اسدی با اشاره به سایر عملکردهای شبکه بهداشت در این ایام عنوان کرد: ساماندهی و جلوگیری از فعالیت دستفروشان موادغذایی حساس چون آبمیوه، بستنی، فرآورده های لبنی، کباب، جگر، لواشک و ترشک غیربهداشتی، ساندویچ و امثال این خوراکی ها هم با هماهنگی های بین بخشی با سازمان های مربوطه نظارت خواهد شد.

  وی افزود: نظارت بر توزیع سالاد و سبزی خام در کلیه مراکز طبخ و تهیه موادغذایی و اغذیه فروشی ها به طوری که مراحل سالم سازی به طور کامل رعایت شود و یا از سبزیجات بسته بندی دارای پروانه ساخت استفاده گردد.

  این کارشناس ادامه داد: نظارت بر تهیه و توزیع شیرینی سنتی از نظر استفاده از مواد اولیه سالم از جمله خامه پاستوریزه، تخم مرغ نشان دار یا تخم مرغ مایع پاستوریزه بسته بندی شده، شیر پاستوریزه یا استریلیزه و استفاده از جعبه های شیرینی مجاز بهداشتی(دارای مهر استاندارد و پروانه ساخت) از جمله سایر فعالیت های این شبکه می باشد.

  اسدی نظارت بر استفاده از ظروف یکبار مصرف (به استفاده از ظروف یکبار مصرف بر پایه گیاهی تأکید و توجه شود) متذکر شد: نظارت بر استفاده از ظروف و تجهیزات مناسب در تهیه و طبخ و عرضه ی غذا به ویژه استفاده از تجهیزات پخت از نوع Stainless Steel food grade (استینلس استیل با گرید غذایی)، یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه شود ظرفی است که در آن غذا سرو می شود که می تواند موجب انتقال بیماری شود.

  81053493-5514485

  کارشناس محیط زیست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک، افزود: طبق دستورالعمل در یک نوبت تمامی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی عرضه کننده مواد خوراکی، بهداشتی و آرایشی مورد بازرسی کارشناسان قرار می‌گیرند و اماکن حساس نیز شامل رستوران‌ها و قنادی‌ها تا چندین نوبت در زمان اجرای طرح مورد بازدید و بازرسی کارشناسان بهداشت محیط و حرفه‌ ای قرار می گیرند.

  وی عنوان کرد: در راستای اجرای این طرح ۴۵ روزه در قالب ۶ اکیپ از کلیه مراکز تهیه و توزیع و فروش مواد خوراکی و آشامیدنی و اماکن عمومی، غذا خوری های میان راهی بازدید و با متخلفین برخورد قانونی می شود.

  این کارشناس، با آروزی سلامتی برای کلیه شهروندان و مهمانان نوروزی در کلیه ایام سال اظهار داشت: همت، تلاش و کوشش بازرسان بهداشت محیط در طول شبانه روز به منظور حفظ و ارتقاء سطح سلامت و امنیت غذایی سطح شهرستان خواهد بود و با حداکثر توان با متخلفان مواد غذایی برخورد و اجازه نخواهند داد افراد فرصت طلب خدشه ای به سلامت شهروندان و مهمانان نوروزی وارد کند.

  وی بیان کرد: از کلیه هموطنان درخواست می شود ضمن رعایت کامل اصول بهداشتی خصوصاً در زمان خرید مواد غذایی و ایام مسافرت نهایت دقت را در حفظ سلامتی خود و خانواده ها داشته باشند.

  اسدی در پایان گفت: از کلیه همشهریان عزیز درخواست می شود در هنگام خرید مواد غذایی ضمن توجه به کلیه مشخصات و مجوزهای محصول بویژه تاریخ تولید و مصرف آن، در صورت مشاهده موارد مشکوک مراتب را با شماره شبکه بهداشت، ستاد فوریت های سلامت محیط اطلاع دهند.

  لازم به ذکر است، هدف از طرح بسیج سلامت را پیشگیری از بروز بیماری های قابل انتقال و ارتقای بهداشت و سلامت عمومی جامعه عنوان کرد و گفت:  هماهنگی با بازرسان بهداشت محیط، آموزش صنوف تحت پوشش اغذیه فروشان،  شیرینی پزان و صنف نانوا، هماهنگی با ادراه آب و فاضلاب روستایی و بازدید مشترک از جمله برنامه‌ های بهداشت محیط است.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  یک پاسخ به “هدف بسیج سلامت پیشگیری از بروز بیماریهای قابل انتقال است”

  1. Michelle گفت:

   Furrealz? That’s maslelourvy good to know.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت + 7 =