گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۴ - ۰۹:۴۳


  کارشناس انفورماتیک شبکه بهداشت آبیک:
  اینترنت شکاف بین نسل ها را افزایش میدهد کارشناس انفورماتیک شبکه بهداشت آبیک گفت: اینترنت شکاف بین نسل ها را افزایش می دهد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، به همت واحد انفورماتیک شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک و با همکاری واحد آموزش و ارتقا سلامت مرکز بهداشت آبیک نشست آموزشی رسانه های دیجیتال سلامت با هدف آشنایی هر چه بیشتر کارکنان ستادی شبکه بهداشت و درمان آبیک با تاثیر رسانه های مختلف دیجیتال در سلامت و هچنین تاثیر فناوری اطلاعات در این حوزه برگزار گردید.
  مهدی قاسمی کارشناس انفورماتیک شبکه بهداشت آبیک در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، ضمن اشاره به مفاهیم پایه فناوری اطلاعات و مباحثی همچون ehealth(سلامت الکترونیکی) و mhealth سلامت موبایل) گفت : رسانه در بخش سلامت از اهمیت بسیاری برخوردار است ، چون بدلیل اینکه اکثر مردم به خصوص جوانان وقت قابل ملاحظه ای را در مقابل رسانه ها می گذرانند پس به راحتی می توان از طریق آن پیام های سلامتی را به جامعه تزریق کرد.

  وی اظهار داشت: شناخت واقعی و عملی نیاز های نسل جوانان امروزه مستلزم بررسی ابعاد مختلف عوامل تأثیر گذار و اثر پذیری از فناوری نوین ارتباطی است ، متأسفانه بخش عمده ای از مدیران و مسئولان و برنامه ریزان و تصمیم گیران ما یا نمی خواهند و یا نمی توانند به شناخت این فناوری بپردازند ، اینترنت و رایانه نه تنها میزان و سطح اطلاعات نسل جوان را افزایش داده بلکه بر تمایلات و گرایشات او تأثیر گذاشته اند .

  کارشناس انفورماتیک شبکه بهداشت آبیک، گفت: در اینترنت آزادی انتشار اطلاعات وجود دارد و این تناقص با سیاست محدود سازی قرار دارد . اینترنت ضد سانسور است ، مروج تکنولوژی است ، و با خود الگوی نوین زندگی مدرن را به ارمغان می آورد ، کاربر اینترنت هم دارای سطح تحصیلی بالاتری نسبت به سایر همسالان خود است و هم بر اثر استفاده از این رسانه به سطح بالاتری از دانش و اطلاعات ارتقاء می یابد .

  قاسمی با اشاره به مقوله اینترنت و تاریخچه پیدایش آن و جایگاه آن در جامعه ، به تشریح چگونگی دسترسی به اینترنت و مزایا و معایب آن پرداخت و گفت: امروزه اینترنت به عنوان یک رسانه جایگاه قابل ملاحظه ای در تعاملات اجتماعی ، امور اقتصادی ، آموزش و غیره دارد که براحتی در دسترس عموم مردم قرار گرفته است و بخصوص جوانان مهم ترین و بیشترین مخاطبان آن محسوب می شوند که این نکته رعایت مسائل امنیتی را در این رابطه بسیار پر اهمیت می کند.
  این کارشناس با تاکید بر اینکه  اینترنت به دلیل محیط مجازی بدون قید و بند ، دسترسی آسان به تمامی منابع اطلاعاتی ، ایجاد شخصیت برای افراد ، ارتباط با غیر همجنسان و امکان اظهار اطلاعات بدون محدودیت های اجتماعی فوق العاده جذاب می نماید افزود : در صورت عدم توجه ، همین جذابیت مشکلاتی همچون اعتیاد اینترنتی ، مشکلات روابط خانوادگی ، استفاده نا مناسب کودکان و نوجوانان از اینترنت و بدنبال آن مشکلات جسمی ، روحی و روانی را در پی خواهد داشت.

  وی با اشاره به شکاف ایجاد شده میان نسل ها بیان داشت: از سوی دیگر اینترنت شکاف میان نسل ها را عیان تر کرده است . اکنون نه تنها شکاف میان نسل اول و دوم بلکه شکاف میان نسل دوم و سوم نیز هویدا شده است و هیچ یک زبان دیگری را نمی فهمند .

  کارشناس انفورماتیک شبکه بهداشت آبیک اضافه کرد: هم چنین اینترنت این ویژگی را داراست که می تواند به عاملی برای یکپارچگی گروه ها و برگزاری میتینگ های سیاسی تبدیل شود . امروزه با دسترسی به اینترنت امکان انتقال و انتشار هرگونه اطلاعات طبقه بندی شده بر روی اینترنت و یا با استفاده از آن فراهم شده است .

  قاسمی با اشاره به میزان اعتیادآوری اینترنت عنوان کرد: توان اعتیادآورنده مواد مخدر، براساس سرعت جذب مواد مزبور به بدن انسان است، اما در مورد اینترنت، این سرعت و در دسترس بودن آن است که ایجاد اعتیاد مى کند. اگر این فرضیه درست باشد، پس ما باید با افزایش سرعت مودم ها و سهولت دسترسى، منتظر سطوح بالاترى از استفاده هاى اعتیادآمیز اینترنت باشیم.

  این مسئول بیان داشت: قبح زدایى از برخى مباحث و قداست شکنى از بسیارى مباحث دینى و مذهبى با انجام شدیدترین حملات به اصول و مبانى اسلامى صورت پذیرفته است. علاوه بر آن انتشار مباحث سنگین انتقادى درباره دین و مذهب، چالش هاى جدیدى در این عرصه ایجاد کرده است.

  وی در ادامه به تشریح مبحث تلفن همراه و نقش آن در سلامت پرداخت و گفت: استفاده از نرم افزارهای سلامت قابل نصب روی تلفن همراه ، امکان انتشار مطالب بهداشتی درمانی از طریق موبایل و غیره از تاثیرات مثبت این رسانه در سلامت جامعه بوده و تاثیرات گرمایی ، تاثیر بر روی سد خونی- مغزی ، تاثیرات وراثتی ، بیقراری ، خواب پریشی ، سردرد ، سرگیجه ، کاهش حافظه و کاهش زمان عکس العمل از تاثیرات ناطلوبی است که این رسانه می تواند داشته باشد.
  قاسمی در پایان ضمن اشاره به مبحث شبکه های اجتماعی و مزایا و معایب استفاده از آن ها، افزود : شبکه های اجتماعی با سرعت بسیار بالایی در حال تبدیل شدن به یک رسانه تعاملی و ارتباط جمعی مهم در ارتباطات مردمی است که باید در استفاده از آنها دقت مد نظر قرار گیرد ، چون استفاده بدون اطلاع و آگاهی از این رسانه گاهی اوقات باعث به سرقت رفتن اطلاعات شخصی افراد می گردد که صدمات جبران ناپذیری را متوجه شخص استفاده کننده می کند.
  انتهای گزارش/
  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  دو − = 1