گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۲:۰۱


  طهماسب مظاهری:
  دولت به جای تغییر شکل و قیافه اسکناس ۵ هزار تومانی ارزش آن را حفظ کند این کارشناس مسائل اقتصادی درباره ملاک و معیارهای تغییر شکل اسکناس ها نیز گفت: طبق قانون طرح اسکناس و ساخت اسکناس جدید با پیشنهاد بانک مرکزی و تایید وزیر اقتصاد و دارایی انجام می شود که در قوانین پولی و بانکی نیز همین مسئله آمده است.

  به گزارش نگاه آبیک،  به نقل از دانا، طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانادر خصوص تغییر شکل و شمایل اسکناس های ۵ هزار تومانی اظهار داشت: توصیه من به دولت این است که به جای تغییر شکل، قیافه و رنگ اسکناس ارزش آن را حفظ کنند. چراکه این تغییرات سودی جز هزینه های اضافی بر نظام پولی بانکی ندارد.

  وی همچنین صرف هزینه برای تغییر شکل اسکناس را یک هزینه بیهوده خواند و افزود: طراحی اسکناس یک هزینه جدا و حکاکی و نقش و نگاری که روی فولاد زده می شود هزینه ای مجزا دارد. ضمن اینکه رعایت نکات امنیتی و چاپ آن نیز شامل هزینه هایی می شود که به نظر صرف این هزینه ها بیهوده است و سودی ندارد.

  این کارشناس مسائل اقتصادی درباره ملاک و معیارهای تغییر شکل اسکناس ها نیز گفت: طبق قانون طرح اسکناس و ساخت اسکناس جدید با پیشنهاد بانک مرکزی و تایید وزیر اقتصاد و دارایی انجام می شود که در قوانین پولی و بانکی نیز همین مسئله آمده است.

  رئیس اسبق بانک مرکزی در ادامه خاطر نشان کرد: رنگ و شکل نیست که به اسکناس اعتبار می دهد، بلکه حفظ ارزش آن است که اهمیت دارد. رنگ و لعاب دادن ها جزو مسائل فرعی است.

  مظاهری در بخش پایانی اظهارات خود به دلایل احتمالی تغییر شکل اسکناس های ۵ هزار تومانی پرداخت و گفت: این امکان وجود دارد که تشابه شکل و شمایل اسکناس ۵۰۰۰ تومانی با اسکناس ۵۰۰ تومانی به عنوان توجیه این تغییر شکل مطرح شود. اما اگر این دلیل برای تغییر شکل اسکناس ها مطرح باشد، باید گفت که مردم به قدری سواد دارند که این ۲ نوع اسکناس را از یکدیگر تمیز دهند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه + 6 =