گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۹:۱۳


  مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان قزوین گفت:
  حضور مردم در نمایشگاه کتاب نشاندهنده آشتی مردم با یارمهربان مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان قزوین در مراسم اختتامیه نمایشگاه کتاب گفت:حضور مردم در نمایشگاه کتاب نشاندهنده آشتی مردم با یارمهربان است.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، مهدی احمدی مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان قزوین، امشب در مراسم اختتامیه دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان قزوین که در محل نمایشگاه‌ های دائمی بین‌المللی برگزار شد، اظهار داشت: کتاب باید در سبد نیازهای روزانه مردم قرار بگیرد.

  وی با اشاره به این مطلب که افزایش سرانه مطالعه، معنا و هدف نمایشگاه کتاب است، تأکید داشت: اگر عادت کنیم که روزانه حداقل ۱۰ صفحه کتاب بخوانیم، به مطالعه ماهانه یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای می رسیم و در نهایت ۳۶۰۰ صفحه کتاب در پایان سال خوانده می شود که این امر منجر به افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتاب خوانی می شود؛ برپایی نمایشگاه های کتاب یکی از مهم ترین راه کارها برای آشتی دادن مردم با یار مهربان است.

  احمدی با اشاره به این که استقبال مردم از کتاب امید را در دل ناشران زنده می کند، عنوان داشت: استقبال مردم این استان از نمایشگاه کتاب باعث تشویق و ترغیب بیشتر دست اندرکاران و مسئولین به رپایی این نمایشگاه شد.

  این مسئول در ادامه یا اشاره به استقبال خوب مردم از یارانه های کتاب، متذکر شد: به دلیل استقبال خوب مردم از این نمایشگاه پیش از شب اختتامیه، یارانه های کتاب با تخفیف ۳۰ درصد به اتمام رسید که این اقبال خوب مردمی مسئولین استان را تشویق کرد تا در سال آینده با تمهیداتی بیشتر نمایشگاه کتاب را پر محتواتر برگزار کنیم و این حضور مردم وظیفه ما را سنگین تر خواهد کرد.

  مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان  قزوین یکی از مشکلات کتابخوانی را افزایش بها دانست و گفت: باید حساب کتاب از نان، گوشت، شیر، پنیر و بنزین جدا شود؛ مردم این اقلام را جزو ضروریات زندگی خود می دانند و هنوز به باور اهمیت کتاب در زندگی نرسیده اند، غافل از آنکه بسیاری از مشکلات زندگی ریشه در عدم حضور کتاب در زندگی است.

  DSC_2171

  وی هدف از کتاب خوانی را جدا از کتاب های درسی مدرسه و دانشگاه عنوان کرد و توضیح داد: مقصود از ترویج فرهنگ کتاب خوانی، کتاب های غیر درسی است که حاصل آن شعور و آگاهی می باشد چرا که هیچ انسانی بدون خواندن کتاب به جایی نه رسیده است و نه می تواند برسد.

  احمدی اضافه کرد: کتاب در شکل گیری فرهنگ که اساسی ترین نماد هویت یک ملت است نقش بنیادی ایفا می کند و از موثرترین ابزارها برای ارتقای آگاهی های عمومی و تولید فکر و اندیشه به شمار می رود و تلاش در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی طبق سفارشات مقام معظم رهبری از مهمترین اولویت ها است.

  این مسئول با اشاره به فرهنگ غلط کتابخوانی در جامعه امروز، خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم کتاب خوانی را تنها یک وظیفه دانش آموزی و دانشجویی تلقی می کنند و پایان هر سال با پایکوبی آن را به فراموشی می سپارند و روانه سال بعد و یا محیط کاری می شوند؛ متاسفانه کتاب برای بسیاری از مردم یادآور شب امتحان و محروم شدن از بعضی دوران های کودکی است. این یکی از مهم ترین ایرادهای تابخوانی در بین مردم است.

  مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان قزوین، با اشاره به این که کتاب باید به عنوان بهترینن دوست به کودکان شناسانده شود، ادامه داد: این در حالی است که به ما جایگاه کتاب را نیاموخته اند اینکه کتاب همدم و آرامش است، به ما نیاموخته اند که انسان بدون کتاب، بی هدف، بی برنامه و بینای نابینا است؛ باید گفت که کتاب راه زندگی، شادمانی، پیشرفت و عقلانیت و بی کتابی بی راهه ی پس رفت و بی خردی است.

  مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری نمایشگاه کتاب اذعان داشت: این نمایشگاه فرصتی رجهت ای معرفی کتاب های تازه ای است که نویسندگان و ناشران به ارمغان آورده اند و هم چنین زمانی برای ترویج دانش و خردورزی می باشد چراکه به قول علامه جعفری ” کتاب؛ روز بازار اندیشه و گفت و گو است”.

  مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان قزوین در پایان با اشاره به نشست های حانبی در نمایشگاه امسال، عنوان کرد:‌ در این نمایشگاه ۲۱۰ غرفه در ۲ سالن و در دو قالب ۱۸۰ ناشر غیربومی و ۳۰ ناشر قزوینی به فعالیت پرداختند ۵۰۰ میلیون تومان بن برای خرید کتاب به علاقمندان مطالعه ارائه شد همچنین نشست‌های جانبی با موضوعاتی چون عفاف و حجاب، آسیب‌های ماهواره و شب شعر با موضوع پیامبر اسلام از برنامه‌های جانبی این نمایشگاه بود. 

  گفتنی است، در روزهای برگزاری نمایشگاه، برنامه های فرهنگی همچون نشست با موضوع سبک زندگی ایرانی و اسلامی، آسیب های ماهواره، عفافت و حجاب و کارگاه های آموزش شیوه زندگی سالم و بزرگداشت مرحوم عبدالحسین صالحی شهیدی و شب شعر با محوریت پیامبر اکرم(ص) برگزار شد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + هشت = 16