گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۹/۸ - ۰۸:۵۴


  آگاهی از زلزله مساویست با کاهش تلفات

  نگاه آبیک: زمین لرزه پدیده ای طبیعی است که عدم آگاهی نسب به آن سبب بروز مشکلات بسیاری بین جوامع می گردد. یافته های علمی نشان می دهد که علاوه بر اندرکنش حرکات زمین با سازه ها، چگونگی عملکرد انسان ها در قبل، هنگام و بعد از وقوع این پدیده طبیعی می تواند بر میزان خسارات […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: زمین لرزه پدیده ای طبیعی است که عدم آگاهی نسب به آن سبب بروز مشکلات بسیاری بین جوامع می گردد. یافته های علمی نشان می دهد که علاوه بر اندرکنش حرکات زمین با سازه ها، چگونگی عملکرد انسان ها در قبل، هنگام و بعد از وقوع این پدیده طبیعی می تواند بر میزان خسارات ناشی از آن تأثیر بسیاری داشته باشد. در این راستا ایجاد زمینه های مناسب در جهت ارتقاء سطح آگاهی مردم و فرهنگ سازی مناسب برای واکنش صحیح در زمان زلزله می تواند بسیار مفید واقع شود.

  IMG_4608

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک با برگزاری مانور زلزله بدین منظور، این گروه، آموزش دانش آموزان به عنوان نسلی که آینده در گرو نحوه عملکرد آنان است را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و با طراحی مانور زلزله و ایمنی سعی داشته که گامی مؤثر در راستای افزایش آمادگی حدود ۱۲ میلیون دانش آموز بردارد.

  محمد حسن رجبی، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به آموزش عمومی جهت توسعه فرهنگ ایمنی و مقاو م سازی افزود: در این مانور دانش آموزان با نحوه پناه گیری صحیح آشنا می شوند.

  رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک افزود: زلزله پدیده ای طبیعی و رخداد آن امری اجتناب ناپذیر است. دانش امروز بشری هنوز موفق به پیش بینی زمان دقیق وقوع زلزله نشده است و زلزله کماکان حادثه ای غیرقابل پیش بینی تلقی می شود و  ضروری است تمهیدات ویژه ای برای آمادگی در برابر زلزله اندیشیده شود.

  رجبی با اشاره به راهکارهای کاهش تلفات در حوادث طبیعی گفت: یکی از راه های مهم کاهش خطرات ناشی از زلزله افزایش سطح آگاهی و ایجاد آمادگی در بین اقشار مختلف جامعه است. در این خصوص لازم است دانش آموزان به عنوان جامعه ای بزرگ مورد توجـه قرار گرفتــه و آموزش های لازم برای مقابله با زلزله به آنان ارائه گردد تا با توجیه خانواده هایشان دامنه آموزش را گسترش دهند.

  این مسئول با بیان اینکه مانور ایمنی در برابر زلزله امسال با شعار « آیا مدرسه من در برابر زلزله ایمن است» برگزار شده است،بیان کرد: هدف از این مانور ایجاد و ارتقای مهارت‌های فردی و جمعی جامعه دانش‌آموزان و واکنش سریع و صحیح آن‌ ها در زمان بروز زلزله است.

  رجبی هلال احمر

  وی در پایان اظهار داشت: اجرای مانور نقش مهمی در ایجاد آمادگی های لازم در جهت انجام عکس العمل های صحیح و سریع در برابر زلزله ایفا می نماید که نتایج حاصل از آن موجب کاهش تلفات ناشی از زلزله می شود. مانور زلزله و ایمنی در راستای فرهنگ‌ سازی و ارتقای ظرفیت‌ های ایمنی و کاهش خطرات جانی در زلزله برنامه‌ریزی شده است.

  یکی از مأموران اورژنس ۱۱۵ در مصاحبه خبرنگار نگاه آبیک افزود: باید سرعت و دقت عمل در حین امدادرسانی مدنظر قرار گیرد تا در صورت وقوع زلزله احتمالی دستگاه‌ ها بتوانند به خوبی به انجام وظیفه بپردازند.

  این مأمور اورژانش و امداد و نجات اضافه کرد: فرهنگ ایمنی و مقاوم‌ سازی، ارتقای آمادگی در برابر زلزله و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله از مزیت‌ های برگزاری مانورهای سراسری زلزله و ایمنی است.

  این مسئول در پایان بیان کرد: آشنایی دانش‌آموزان با حوادث طبیعی و چگونگی مقابله با آن و ایجاد فرهنگ ایمنی و مقاوم‌ سازی و نیز کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله از اهداف دیگر اجرای این مانور در مدارس است.

  مهرداد یحیایی مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به اهداف برگزاری چنین مانورهایی در مدارس تأکید کرد: کاهش خسارت های جانی و مالی به وسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی از جمله راه های مهم در کاهش این گونه آسیب ها می باشد.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، با اشاره به مقاوم سازی مدارس باید در دستور کار قرار بگیرد خاطرنشان کرد: یکی از قشرهای مهم و تأثیرگذار ما در نیمی از طول  روز خود را در مدارس سپری می کنند؛ پس باید مدارس را از نظر ایمنی و مقاومت برای حضور آینده سازان کشور فراهم سازیم تا در مواقع حوادث طبیعی آسیب کمتری به آن ها وارد شود.

  یحیایی با اشاره به این که این گونه مانورها باعث می شود دانش آموزان به صورت عملی با بلایای طبیعی و نحوه مقابله با آن ها آشنا می شوند، اضافه کرد: دانش آموزان می توانند در این گونه مانورها به صورت عملی و از نزدیک این صحنه ها را لمس کنند و در خاطر داشته باشند که وقتی با حادثه ایی مواجه شدند، چگونه رفتار کنند، که آسیب کمتری ببینند و در خانواده خود بتوانند تا رسیدن مأمورین امداد خودشان یک امدادگر باشند.

  وی آموزش و مانوری را تأثیرگذار دانست که از قبل برای آن برنامه ریزی کرده باشند، بیان کرد: آموزش هایی که در این مانورها داده می شود باید هدفدار باشد و تمام تلاش خود را انجام بدهند  تا دانش آموزان در مواقع اضطراری خودشان بتوانند به عنوان یک امدادگر در خانواده خود عمل کنند.

  مراد مرادی رحیم آبادی معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: با توجه به شعار امسال مانور ایمنی در برابر زلزله «آیا مدرسه من در برابر زلزله ایمن است» ۸۰ درصد مدارس شهرستان آبیک ایمن هستند.
  مرادی رحیم آبادی افزود: حدود ۲۰ درصد از مدارس شهرستان آبیک از ایمنی کم برخوردار هستند که در برنامه کاری آموزش و پرورش استحکام‌ سازی این مدارس با اداره‌کل نوسازی و تجهیز مدارس استان قزوین در دستور کار قرار دارد.
  این مسئول ادامه داد: البته ۲۰ درصد از مدارس با ایمنی کم شامل شهرها و روستاهای شهرستان آبیک می‌شود که با مدیران این مدارس و نوسازی تمهیدات لازم اندیشیده شده است تا مشکل و مسئله‌ ای رخ ندهد و نکات ایمنی را رعایت کنند. سه تا پنج مدرسه در شهرستان آبیک جزو مدارس تخریبی هستند.
  معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک شهرستان آبیک  در پایان تصریح کرد: کاهش خسارت جانی و مالی در زمان وقوع زلزله، ارتقای فرهنگ ایمنی و مقاوم‌ سازی، واکنش سریع و صحیح دانش‌ آموزان در برابر زلزله و استفاده کاربردی و عملی دانش‌آموزان از آموخته‌های نظری از اهداف برگزاری مانور ایمنی در برابر زلزله است. با توجه به آسیب‌ هایی که در زمان بروز زلزله وجود دارد اعم از خسارت جانی و مالی، ضروری است دانش‌ آموزان با پناه‌گیری و خروج اضطراری از مدرسه آشنا شده و در زمان وقوع زلزله، عملکرد و رفتار درست را با توجه به آگاهی‌ های گذشته خود به نمایش گذارند.
  علی جباری

  علی جباری مسئول آتش نشانی شهرداری آبیک نیز در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: حدود ۱۰ هزار دانش‌ آموز ۷۰ مدرسه مقاطع مختلف روستاها و شهرهای آبیک از آموزش‌ های لازم در زمینه‌ های امداد و نجات، کمک‌ های اولیه، پناه‌ گیری در هنگام زلزله و خروج از کلاس و مدرسه در زمان بروز زلزله از طریق امدادگران هلال احمر و بازگویی آن ها به دانش آموزان بهره‌مند شده‌اند.

  جباری افزود: در آموزش‌های پناه‌گیری و خروج اضطرار از مدرسه در زمان وقوع زلزله دانش‌ آموزان با نحوه خروج از مدرسه، نحوه پناه‌گیری در زمان زلزله، چگونگی کمک به مصدومان و خروج مصدومان از مکان زلزله، چگونگی استفاده از امکانات اطفای حریق در هنگام آتش‌سوزی حاصل از زلزله و آوار آشنا شده‌اند.
  این مسئول ادامه داد: نخستین دوره مانور زلزله از سال ۷۸ در سراسر کشور برگزار شده است که امروز شانزدهمین دوره این مانور در مدارس سراسر کشور و در شهرستان آبیک برگزار شده است. به دلیل آمار جمعیتی دانش‌آموزان در مدارس و همچنین آسیب‌ پذیر بودن این قشر در برابر زلزله، مانور زلزله با هدف آمادگی دانش‌ آموزان در زمان زلزله و پناه‌ گیری و خروج اضطراری آن‌ ها از مدرسه برگزار شده است.
  مسئول اداره آتش نشانی شهرداری آبیک خاطرنشان کرد: دانش‌ آموزان در این مانور می‌ آموزند که در برابر زلزله نکات ایمنی را رعایت کنند، هر زمانی که زلزله رخ دهد در هر مکانی که هستند اضطراب نداشته باشند و به جای امن رفته و پناه بگیرند.
  این مسئول اضافه کرد: مانور ایمنی در برابر زلزله با همکاری دستگاه‌ های امدادرسان اورژانس، آتش‌ نشانی و نیروی انتظامی برگزار شد. امروز دانش‌ آموزان دوره‌ های آموزشی پناه‌ گیری و خروج اضطراری از مدرسه را که فرا گرفته‌ اند به صورت عملی در مدرسه اجرا کردند.
  جباری بیان کرد: در این مانور، دانش‌ آموزان در شرایط حادثه قرار گرفته و همین امر سبب می‌شود که شیوه مواجهه با زلزله را که از پیش با استفاده از روش‌های علمی و نتیجه‌ بخش تدوین شده و مورد ارزیابی نیز قرار گرفته را بیاموزند و این یافته‌ های تجربه شده را نیز در طول زندگی و در هنگام زلزله مورد استفاده قرار دهند. تا در موقع بروز حوادث صدمات و تلفات جانی کمتری را شاهد باشیم.

   به گزارش خبرنگار  نگاه آبیک، خروج سریع از کلاس‌ های درس، اسکان اضطراری و یاری رساندن به آسیب‌ دیدگان و آموزش روش‌ های صحیح امدادرسانی و کمک‌ های اولیه سریع رساندن افراد به منطقه تریاژ، رساندن به بیمارستان صحرایی و اجرای سرود همگانی توسط دانش آموزان و همچنین اجرای مسابقه نقاشی با موضوع مانور زلزله از دیگر برنامه‌ های این مانور بود. مانور ایمنی در برابر زلزله شهرستان آبیک با همکاری جمعیت هلال احمر، اداره آموزش و پرورش، واحد آتش‌نشانی شهرداری و اورژانس برگزار شد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 4 =