گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۹/۶ - ۱۶:۴۱


  پیاده روهای آبیک جان تازه ایی به خود می گیرد

  نگاه آبیک: متأسفانه در دوره های قبلی شهرداری آبیک هیچ گونه توجهی به پیاده روهای سطح شهری نشده است و بیشتر پیاده روها، بصورت گِلی و آسفالت هایی که خراب شده و به چاله تبدیل شده و یا محل نگه داری نخاله های ساختمانی شده است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، پیاده روها از جمله […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: متأسفانه در دوره های قبلی شهرداری آبیک هیچ گونه توجهی به پیاده روهای سطح شهری نشده است و بیشتر پیاده روها، بصورت گِلی و آسفالت هایی که خراب شده و به چاله تبدیل شده و یا محل نگه داری نخاله های ساختمانی شده است.

  IMG_2533

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، پیاده روها از جمله مهم ترین شبکه های دسترسی شهری است که باید از نظر سهولت در حرکت، نقاط مکث و دید و گریز، بدون مانع باشد. به گفته کارشناسان این امر نیز برای داشتن حرکت و رفت و آمدی آسان هنگام طراحی و اجرای شبکه عابر پیاده، عرض پیاده رو، جنس، کف و شیب آن باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که رضایت عابران را در پی داشته باشد. سطوح ناصاف، عرض کم، سدشدن معابر توسط کسبه از جمله مشکلاتی است که عابران پیاده هر روز با آن روبه رو می شوند. موانع متعددی مانند مصالح ساختمانی در مسیر پیاده روها، رفت و آمد عابران را مختل کرده است.

  شاید حالا خیلی از ما به دیدن پیاده روهای خراب و کنده شده در نقاط مختلف شهرمان عادت کرده باشیم. اما با توجه به ورود به فصل سرما باید گفت خیابان های آبیک پر از چاله‌ ‌هایی است که حتی اگر فرصت مناسب برای قدم زدن را پیدا کنی این موانع و افتادن در آن ها از این کار منصرفت می‌ کند، حالا تصورش را بکنید که کمی‌ هم پا به سن گذاشته باشی و نتوانی از پس آنها بربیایی.

  IMG_2453

  به نظر شما وظیفه شهرداری و شهروندان چیست؟ همچنین حق ما در برابر مزاحمت های مغازه ها و اختلال در عبور و مرورچیست؟ شاید هم ما حقی نداریم و خود خبر نداریم.

  وحدت، یک اصل مهم در طراحی شهری است که در شهرهای ما رعایت نمی شود و شهرهای ما از جمله کلان شهر اصفهان با انواع و اقسام کفپوش ها که هزینه نگهداری را بالا می‌برند، نبود تکنولوژی مناسب برای هدایت برف و باران به سمت پوشش گیاهی و یا جذب آن در سنگفرش که در مواقع بارانی موجب آب گرفتگی معابر و خیابان‌ها می‌شود، مواجه است و شهر نیاز به مناسب ‌سازی پیاده روها داشته عزمی جدی را می طلبد.

  آقای اکبرزاده یکی از ساکنانخیابان شهرداری آبیک مشکل برخی از معابر این منطقه را پیاده روهای نامناسب آن می داند و می گوید: طرح مرمت و بهسازی پیاده روهای محله ها زمانی که به مرحله اجرا در آمد، بسیاری از مشکلات اهالی محل را بر طرف کرد، خیابان ها تمیز و نو شد. اما مشکل اصلی ما این است که وقتی از پیاده روهای خیابان عبور می کنیم با چاله های زیادی رو به رو می شویم که باعث به خطر افتادن جان عابران پیاده می شود خسته شدیم از بس در چاله های سنگفرش پیاده رو ها افتادیم که در زمستان نیز هنگام بارش باران آب در چاله ها جمع می شود و حتی شیب آسفالت ها هم مناسب نیست.

  خانم حیدری پور ساکن یکی از مناطق شهرک خرم که یکی از محله هایی است که از نظر آسفالت مناسب نیست، نیز می گوید: پیاده روهای این منطقه اصلا مناسب نیستند خیلی از آن ها کنده شده اند و در بعضی جاها نیز سنگفرش های این پیاده روها این قدر کثیف هستند که نمی توان از آنجا رد شد به تمام این ها باید چاله هایی را اضافه کرد که چه در فصل گرما چه در فصل سرما همیشه پر از آب و خطرناک است. خان صیادی عضو یکی از شوراهای شهر آبیک در موقع انتخابات به ما قول داده بود که کمی هم به اینم شهرک رسیدگی کنند اما تا به امروز هیچ رسیدگی ایی صورت نگرفته است.

  این خانم خانه داد اضافه کرد: خیابان های شهرک خرم بیسار بد است واصلا به آن نمی توان گفت، خیابان و در این فصل که بارندگی نیز شدید می شود خیابان ها پر از چاله های آبی می شود و حتی یک پیاده رو مناسب نداریم و ما از داشتن یک فضای سبز مناسب نیز بی بهره ایم و از مسئولین و شوراهای شهری که موقع انتخابات شعارهایی می دادند، در خواست دارم به شعارهای خود پایبند باشند و به آن ها عمل کنند آن ها با رأی ما به روی کار آمده اند پس باید به وعده های خود متعهد باشند.

  نریمانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری آبیک مناسب سازی را یکی از مولفه های توسعه شهری در قالب عدالت اجتماعی می خواند و تصریح می کند: همه با هم باید در زمینه مناسب سازی تلاش کنیم چرا که آینده ما نیز قابل پیش بینی نیست.

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری آبیک با بیان این که در سال جاری اعتبار خوبی برای مناسب سازی در هر منطقه در نظر گرفته شده است، یادآورمی شود: مناسب سازی هر چه بیشتر معابر، پارک ها و ساختمان های عمومی در دستور کار شهرداری قرار دارد.

  علیرضا امامقلیان شهردار شهر آبیک نیز در مصاحبه ایی اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک، از تعمیر و بازسازی پیاده روها خبر داد و گفت: این طرح از خیابان شهرداری آغاز می شود و این خیابان ظرف مدت حداکثر ۵۰ روز به پایان می رسد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه − 1 =