گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۹/۱ - ۱۲:۲۳


  تاثیر تبلیغ اسلامی در فضای سایبری

  نگاه آبیک،: متاسفانه در فضای مجازی با جستجوی کلماتی مانند عاشورا و محرم به زبان انگلیسی با تصاویر نامناسبی از عزاداری مواجه می شویم که ذهن تصویر ذهنی بسیار بدی را به مخاطب منتقل می کند و سوالات بسیاری را حول باید ها و نباید های عزاداری در ذهن مخاطب به وجود می آورد. حجت‌ […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک،: متاسفانه در فضای مجازی با جستجوی کلماتی مانند عاشورا و محرم به زبان انگلیسی با تصاویر نامناسبی از عزاداری مواجه می شویم که ذهن تصویر ذهنی بسیار بدی را به مخاطب منتقل می کند و سوالات بسیاری را حول باید ها و نباید های عزاداری در ذهن مخاطب به وجود می آورد.

  شبکه های اجتماعی

  حجت‌ الاسلام رمضانعلی حسنلو روحانی طرح هجرت روستای خاکعلی در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: تصاویر دلخراشی که ارتباط آن ها با اسلام و به خصوص مذهب تشیع یکی از مهم ترین اهداف دشمن در این عرصه و به خصوص در فضای مجازی و موتورهای جستجو است ،صحنه های نامناسبی که این روزها در سراسر دنیا توسط میلیون ها نفر  در موتورهای جستجو سرچ می شود و سعی در معرفی اسلام  و مذهب تشیع به عنوان نماد خشونت دارد.

  روحانی طرح هجرت مستقر در روستای خاکعلی، اضافه کرد: ما مبلغین باید با ورود به این صحنه و شبکه های اجتماعی و مسلح کردن خود با سلاح علم و اطلاعات به روز به جنگ دشمن برویم و از سلاحی که دشمن می خواهد بر ضد ما استفاده کند، بر ضد خودش استفاده کنیم و یک ضرب المثلی است که می گوید: چاه کن همیشه ته چاه است، و ما به لطف خدا در این صحنه نبرد نیز پیروز خواهیم شد.

  این مبلغ دینی تأکید کرد: برگزاری گفتمان های دینی در موضوعات متنوع، به خصوص سبک زندگی اسلامی و قوانین استفاده درست از ابزار جدید به خصوص فضای مجازی و برگزاری کلاس های معارف و آموزش قرآن کریم از دیگر فعالیت های یک مبلغ است که می اواند در سطح فضای مجازی به اجرا در آورد و بتواند جوانان بیشتری را به سمت خویش و اسلام ناب محمدی، سوق دهد.

  حسنلو گفت: انجام مشاورهای دینی، از طریق شبکه های اجتماعی یکی دیگر از راه های صحیح استفاده از این رسانه های جمعی است و می توان با برگزاری تبلیغ چهره به چهره با مردم و بیان سبک زندگی بر اساس سیره و سنت پیامبر اکرم (ص) حرکت کنیم و  کاری کنیم که دشمن از کرده خود پشیمان شود و در این جنگ نرم نیز مانند ۸ سال دفاع مقدس جواب دندانشکنی به مزدوران و ستمگران جهان بدهیم .

  روحانی طرح هجرت مستقر در روستای خاکعلی در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: ما مبلغین باید دست به دست هم بدهیم و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش بدهیم و به دنبال این باشیم که جوانانمان را نیز با خود همراه کنیم.

   سید جلال حسینی

  حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، پیرامون همین موضوع اظهار داشت: دشمن با استفاده از علم و دستگاه های روز از جمله اینترنت ، فضاهای مجازی و ماهواره ها برای تر  در همین راستا ،اداره تبلیغ مجازی مرکز با  فعالیت همه جانبه در فضای مجازی و با حضور در سایت ها و شبکه های اجتماعی با هدف تبیین فلسفه قیام سید و سالار شهیدان در این ایام فعالیت می کند.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به بازدید و سرکشی به حوزه های تبلیغی در راستای بررسی مشکلات و موانع پیش رو تبلیغ و رفع این موانع آن ها اظهار داشت: ما مسئولین این امر باید به در روشن کردن مبلغین و آشنا کردن آن ها با علم روز، بیشتر تلاش کند و کاری کند که مبلغین بیشتر به این سمت روی بیاورند.

  حجت‌ الاسلام حسینی گفت: تبلیغ شغل انبیاء است چرا که فلسفه فرستادن انبیاء از جانب خداوند تبلیغ دین و دستورات الهی بوده است. اقامه نماز جماعت، بیان احکام و مسائل شرعی در راستای ارتقاء سطح آگاهی های مردم منطقه از جمله فعالیت های کوچکترین فعالیت های مبلغین در حوزه تبلیغی به شمار می رود.

  این مسئول در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار داشت: سخنرانی و سایر مطالب آموزنده را می توانیم در این شبکه ها که جوانان ما بیشتر در این حوزه وارد شده اند، ارسال نماییم و از این ابزار به نفع اسلام و ترویج فرهنگ و تربیت ناب محمدی، تلاش کنیم.

   سید ابوتراب موسوی

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی امام جمعه و جماعت شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، اذعان داشت: آیات بسیاری در قرآن وجود دارن که اهمیت تبلیغ دین را می رسانند. اکنون که کفّار براى نابودى اسلام متحد شده و قصد دارند تا با استفاده از ابزارهاى تبلیغى، مردم مسلمان را از راه مستقیم منحرف سازند و آنان را از اعتقاداتشان جدا کنند، چه کسى ضرورت تبلیغ و لزوم استفاده از روش هاى صحیح تبلیغى را براى دفاع در مقابل این هجوم فرهنگى انکار می کند؟ با استفاده از سلاح برنده تبلیغ است که نقشه هاى شوم جهان خواران نقش بر آب و توطئه هاى شیطانى آنان خنثى می شود. اگر مبلّغان فداکار و با اخلاص، در طول تاریخ، بار سنگین پیام رسانى و آگاه نمودن مردم مسلمان را بر دوش نمى کشیدند در این زمان، پرچم «لا اله الاّ اللّه و محمّد رسول اللّه» در مناطق مختلف جهان برافراشته نبود.

   حجت الاسلام موسوی با اشاره به تلاش های رژیم صهیونیستی و سایر دشمنان برای خشن نشان دادن چهره اسلام یادآور شد: صهیونیست ها از اسلام و مردمی بودن اسلام ترسیده اند و می دانند اگر ملتی اسلامی باشد و مردم همراه آن باشد می توانند کفر را شکست دهند به همین دلیل موج اسلام ستیزی و اسلام هراسی را در دنیا راه انداخته اند و به وسیله هنر می خواند کاری کنند که مردم جهان از اسلام بترسند و پیام آزادی و آزادگی به جهان منتشر نشود.

  وی در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، بیان کرد: آن ها می خواهند یک موج اسلام هراسی را در جهان به پا کنند تا دیگر کسی با حقیقت اسلام آشنا نشود و قدرتی دیگر بر ضد این رژیم کودک کش غاصب به پا نخیزد، به لطف خدا اسرائیل و تمام دشمنان اسلام نابود خواهند شد.

  محمد علیمحمدی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک پیرامون اهمیت تبلیغات اسلامی در فضاهای مجازی اظهار داشات: تولید محتوای مناسب، انتشار به موقع و بجایِ محتوا، توزیع مناسبِ محتوا؛ البته تولید در اینجا به معنایِ باز نشرِ دقیق و هدفمند نیز هست.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک، ادامه داد: باید مبلغان ما یاد بگیرند چه حرفی را در کجا بزنند و چگونه با چند جمله کوتاه و تأثیرگذار، ابهامات را برطرف کنند و چگونه به وسیله خودِ ایجاد کنندهٔ ابهام، پاسخ را نشر دهند. تبلیغ در فضای مجازی ظرافت‌هایی دارد که باید از آن‌ ها اطلاع داشته باشند و گرنه تبلیغِ بی‌حساب ممکن است نتیجه معکوس هم داشته باشد.

   محمد علیمحمدی

  علیمحمدی با اشاره به این که باید تهدیدهای دشمن رابه فرصت هایی مناسب تبدیل کنیم، اظهار داشت: باید تلاش کنیم اهدافِ اصلیِ قیامِ عاشورا را به کاربران یادآوری کنیم و فضا را به طور کامل تبیین کنیم. به نحوی که کاربر قدرتِ تطبیقِ فضای مجازی و عناصر آن با فضای واقعی را پیدا کند. تک بعدی دیدن و کوچک شمردن امر به معروف و نهی از منکر ستم بزرگی به این فریضه عظیم است که تاکنون بارها از سوی برخی از متدینین روا داشته شده است. اگر فضا درست تبیین شود مطالبه‌ ها شکل می‌گیرد و مشکلات به سرعت حل خواهند شد؛ انشاء الله.

  وی با اشاره به تلاش های همه جانبه دشمن در این زمینه تأکید کرد: سپاهِ کفر با تمامِ توان در تلاش است تا سبکِ زندگیِ پوچ خود را به جوانان کشورِ ما تحمیل و برتری آن را القاء کند. باید توجه داشت که «تذکر دهنده» قبل از «تذکر گیرنده» خود را ملزم می‌داند به کسب اطلاعات کامل و رعایت آنچه تذکر می‌دهد. در نتیجه غیر از اینکه خود، عامل آن معروف است، دوستان خودش را نیز به آن معروف راهنمایی می‌کند. این حرکت با اخلاص و توکل به خدا می‌تواند موج عظیمی را در مقابل دشمنِ ناجوانمرد ایجاد کند و تهاجم فرهنگی دشمن را ناکام گذارد.

  این مسئول با اشاره به نقش سنگین مسئولین در این زمینه خاطرنشان کرد: مسئولان با جهت‌گیری‌ها و حمایت‌های خود می‌توانند مؤسسات و مراکز را به تولید تشویق کنند؛ مؤسسات می‌ توانند محتوا و ابزارهای مناسب و فاخر تولید کنند و فعالان فضای مجازی می‌توانند با استفاده از این تولیدات، آن‌ ها را تقویت کنند. نقش رسانه هم ایجاد مطالبه و نظارت بر انجام این مراحل است.

  نگاه آبیک: مسابقات وبلاگ ‌نویسی و موج‌های وبلاگی چگونه می‌ توانند در بحث امر به معروف و نهی از منکر اثر گذار باشند؟

  علیمحمدی: باید بدانیم چگونه موضوعی جذاب را در زمانی مناسب در نظر بگیریم و مسابقات و موج‌ ها باید مردمی باشند. روش‌ های اطلاع‌ رسانی و تبلیغ بسیار مهم است. به عنوان مثال موضوع مُحرّم را ببینید که بدون هیچ فراخوانی تبدیل به موضوع اصلی شبکه‌ های اجتماعی و وبلاگ‌ ها می‌شود، خب می‌شود از همین ظرفیت‌ها بهره گرفت و آن‌ ها را هدفمند نمود.

  و یا مثلاً کمپین «جبهه وبلاگی غدیر» را اگر بررسی کنید می‌بینیم پس از فتنه ۸۸ بسیار فعال و تأثیرگذار ظاهر شد چون حرکت آن‌ها چند ویژگی داشت: مردمی و دلی بود، موضوعش درست انتخاب شده بود و زمانش بسیار مناسب بود. ولی به اعتقادِ حقیر آفتِ بسیاری از حرکت‌های وبلاگی در فضای مجازی، دولت زده شدن آن‌ هاست. باید از این‌گونه حرکت‌ها تفکرِ کارمندی و گزارش‌ گرایی زدوده شود.

  خانه فرهنگ و یا مجتمع های دیجیتال که امروزه  جزو زیر مجموعه های فرهنگ و ارشاد هستند به خوبی ظاهر شده اند و با تولید محتوای اسلامی در جهت تبلیغ و جهت دهی در دنیای مجازی به خوبی فعالیت می کنند .

  که انشاا… یکی از اهداف ما ایجاد خانه فرهنگ دیجیتال در آبیک است که چنانچه مقدمات اینکار فراهم گردد در سال آینده شاهد افتتاح آن خواهیم بود  .

  یکی از کارهایی که این اداره به عنوان متولی فرهنگ انجام داده انجام مسابقه کتابخوانی بصورت دیجیتالی و در فضای سایبری بود با عنوان “عاشورا سرمشق زندگی “که همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی و با توجه به تقارن زمانی با ایام محرم الحرام انجام گردید .

   هم کتاب و هم سوالات و پاسخنامه  در فضای مجازی منتشر شد و تبلیغات هم در همان فضا انجام شد .

  نکته جالب در این خصوص این بود که با اینکه سوالات و پاسخنامه به صورت فیزیکی در دسترس بازدید کنندگان از نمایشگاه کتاب و مراجعان به این اداره و مجتمع باران قرار می گرفت اما تعداد پاسخ هایی که در دنیای مجازی و از طریق پست الکترونیک تا کنون به دست ما رسیده  خیلی فراتر از پیش بینی ما بود و از استقبال خیلی خوبی برخوردار شده است .

  و باز هم نکته قابل تامل در این مسابقه کتابخوانی عدم محدودیت جغرافیائی و مکانی بود به طوری که ما از نقاط مختلف کشور اسلامی و غیر از استان قزوین شهرهای مختلف ز جمله تهران ، مشهد مقدس ، تبریز ، اصفهان ، شیراز و … و حتی شهرهای خیلی کوچک و یا بعضاً روستاها نیز  شرکت کننده داریم .

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار امیدواری کرد و گفت: در نهایت بنظر می رسد که از فعالان فضای مجازی بهره بیشتری گرفته ‌شده و مجمع مرتبط با آن‌ها تقویت شود. این راهکار می‌تواند نقش حلقه مفقوده میان فعالان با این‌گونه برنامه را بازی کند و نهایتاً باعث افزایش تأثیرگذاری  شود.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − 2 = یک