گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۹ - ۱۲:۵۳


  خیابانی عاری از سگهای ولگرد رویایی برای مردم آبیک

  نگاه آبیک: متأسفانه مدتی است که وجود سگ های ولگرد درخیابان ها و معابر سطح شهر آبیک به یک معضل جدی برای شهر و شهروندان بدل شده و این موضوع نارضایتی گسترده ای را در پی داشته است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، سگ هایی که گاها به صورت گروهی در نقاط مختلف شهر به ویژه […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: متأسفانه مدتی است که وجود سگ های ولگرد درخیابان ها و معابر سطح شهر آبیک به یک معضل جدی برای شهر و شهروندان بدل شده و این موضوع نارضایتی گسترده ای را در پی داشته است.

  سگهای ولگرد در آبیک

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، سگ هایی که گاها به صورت گروهی در نقاط مختلف شهر به ویژه پارک ها پرسه می زنند و شب ها با سر و صدای خود موجب  برهم زدن آسایش شهروندان  می شوند. مردم ساکن در این محلات علاوه بر اینکه مجبورند صدای واق واق سگ ها را روزها و شب ها تحمل کنند گاهی اوقات بویژه درمنطقه شهرک های اطراف شهر مانند شهرک خرم، شهرک مهر و شهرک قدس  باید منظره حضور تعدادی سگ را در کوچه ها و خیابان های خود نظاره گر باشند.

  به همین منظور خبرنگاران نگاه آبیک با پخش ۱۰۰ نظر سنجی در بین همشهریان آبیکی و حضور مستقیم در بین آن ها، مردم آبیک در خصوص مشکل هایی که سگ های ولگرد برای آن ها ایجاد کرده بود این چنین گفتند: یکی از خانم های خانه دار ساکن خیابان مبارزان در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک گفت: گاهی اوقات حضور سگ های ولگرد به قدری روشن است که چندتایی از کنارت عبور می کنند و تو با ترس فقط نگاهشان می کنی، این موضوع تا جایی پیش رفته است که در روز روشن نیز از دست این سگ ها آسایش نداری. همین دیشب بود که من و همسر در حال بازگشت به خانه بودیم که دیدیم چندین سگ به صورت گروهی به یک گربه حمله کرده اند و گربه بیچاره را پاره پاره کردند، حتما باید در آبیک یک زخمی یا کشته در این باره بدهیم تا مسئولین نسبت به جمع آوری این حیوانات خطرناک اقدام کنند.

  این خانم خانه دار آبیکی اظهار داشت:    پاره کردن کیسه های زباله و پخش کردن محتویات آن ها در کوچه و خیابان و زشت کردن فضا های مختلف شهر یکی از کوچکترین اقدامات این حیوانات ولگرد است.
  این شهروند آبیکی ادامه داد: ورود و هجوم  به  منازل شخصی ، شهرک های مسکونی  و پرسه در سطل های زباله بزرگ مستقر در محله ها و به هم ریختن زباله ها ، بخاطر گرسنگی شدید ناشی از جمعیت زیاد این سگ ها که خطر حمله به نوزادان و کودکان جدی است از مهم ترین عواملی است که ما نگران آن هستیم و به واسطه این عوامل از مسئولین عاجزانه خواهشمندیم فکری به حال ما شهروندان آبیکی نمایند.
  در نظر سنجی هایی که توسط خبرنگاران نگاه آبیک  در بین مردم آبیک پیرامون موضوع سگ های ولگرد پخش شده است، مردم آبیک بیشتر به واردی که در زیر آمده است اشاره داشتند:۱- حرکت گله ای در خیابان های اصلی شهر و کوچه ها و ایجاد رعب و وحشت برای مردم ، به ویژه باتوجه به شروع کار مدارس برای بچه ها و والدین آن ها موجب ترس و نارضایتی شدید گردیده است و هر لحظه نگران فرزندانشان در موقع بازگشت از مدرسه به خانه می باشند. به همین دلیل مجبور هستند حتی برای مسافت های کم نیز برای فرزندانشان از سرویس مدارس استفاده کنند و هزینه های قابل توجه ایی را متحمل شوند.

  سگهای ولگرد در آبیک

  ۲- این حیوانات موذی شب ها و در وقت استراحت خانواده ها ، با سر و صدای بسیار زیاد برسر زباله ها و پس ماندها درگیر شده و تا صبح این مسئله ادامه دارد که خواب و  آسایش را از مردم سلب کرده است . حتی بسیاری نیز در این نظر سنجی ها قید کرده بودند که کودکان ما از ترس نمی توانند بخوابند و مشکلات روحی شدیدی برای آن ها به وجود آمده است.۳- عوعو کردن و تعقیب کردن خودروها و موتورسیکلت هایی که در حال عبور از کنار آن ها هستند که بارها باعث وحشت و به زمین خوردن راکبین موتورسیکلت شده است یا با خودروها تصادف کرده اند . که این موضوع نیز به شدت در نظر سنجی ها قید شده بود.

  ۴ –  این حیوانات ولگرد با تعقیب و گریز  یا در کمین نشستن زیر درختان ، بوته ها  و در ساختمان های نیمه کاره با غافلگیرکردن عابرین پیاده موجب نارضایتی و ترس مردم شده اند . برخی نیز ب این دلیل بعد از تاریک شدن هوا (و با توجه به این که در این فصل هوا زود تاریک می شود) از خانه بیرون نمی آیند.

  ۵-  در موارد متعدد حمله و گاز گرفتن و صدمه و جراحت به کودکانی که با این سگ های ولگرد روبرو شده اند . به خصوص در روستاهای اطراف آبیک که مردم این روستاها را به شدت نگران کرده است.

  ۶  – وجود بیماری های مشترک بسیاری که در این حیوانات وجود داشته و احتمال انتقال آن ها به انسان بسیار زیاد است .  مسئولین باید به این موضوع توجه ویژه ایی داشته باشند ، بیشتر مردم در نظر سنجی ها یشان اعلام کرده بودند باید در آبیک حتما یک فردی به وسیله این سگ های ولگرد کشته و یا زخمی شود تا نسئولین این موضوع را جدی بگیرند.

  آقای احمدی یکی از ساکنین شهرک خرم در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک گفت:  ما مردم شهر از مدیر و مسئولین محترم شهر آبیک مجدانه تقاضا داریم ، نسبت به جمع آوری سگ های ولگرد اقدام نمایند و در این راه شهروندان فهیم آبیکی   نیز از هرگونه همکاری و مشارکت در این طرح کوتاهی نخواهند کرد زیرا تلاش برای استیفای حقوق فردی و شهروندی وظیفه ای همگانی است .
  یکی از شهروندان که دل خوشی از این سگ های ولگرد نداشت به خبرنگار نگاه آبیک گفت: اگر شما در شهر آبیک زندگی کنید شب‌ ها به خوابیدن با صدای سگ‌ ها عادت خواهید کرد و مشاهده گله‌های این حیوانات مزاحم در خیابان‌ها و کوچه و پس کوچه‌ های شهر برایتان عادی خواهد شد.
  یکی دیگر از همشهریان آبیک گفته شهروند آبیکی قبلی را تأیید کرد و گفت: بله کاملا درست است واقعا سگ های ولگرد آسایش و امنیت شهر آبیک و روستاهای همجوار شهر قرار دارد به هم زده اند به طوری که شب و حتی روز ساکنین از این موضوع رنج می برند لطفا جهت جمع آوری این سگه ای ولگرد در این منطقه فکری کنید.

  یک مرد میانسالی که به تازگی ساکن شهر آبیک شده بود در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک گفت: من هم که به تازگی ساکن آنجا شده ام این موضوع رو تایید می کنم و واقعا بوده که صبح با موتور ۴ الی ۵ تا سگ دنبالم کردند لطفا مسولین شهر آبیک فکری کنند .  من بچه خودم را نمی توانم تنها بفرستم تا دم در آخه بلا نسبت ما در شهر زندگی می کنیم نه در جنگل های آمازون!

   

    شهردار آبیک با اشاره به عدم همکاری نیروی انتظامی در بحث دادن نیرو برای آموزش اعلام کرد: با توجه به این که مدت زیادی از پیگیری های شهرداری با نیروی انتظامی در خصوص آموزش نیروهای شکاری، و تجمع زیادسگ ها و ایجاد مزاحمت این طرح را آغاز کردیم. 

  شهردارآبیک امامقلیان

  علیرضا امامقلیان شهردار شهر آبیک، در مصاحبه ایی اختصاصی به خبرنگار نگاه آبیک ، با اشاره به آغاز طرح پاکسازی سطح شهر از سگ های ولگرد، اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد زاد و ولد سگ های ولگرد و همچنین آغاز فصل سرما که مزاحمت های مکرر برای شهروندان و آلودگی های محیطی در سطح شهر ایجاد کرده اند شهرداری در این باره وارد عمل شد و اقدام به کشتار این سگ ها به وسیله مأمورین آموزش دیده کرد.

  شهردار شهر آبیک در ادامه با اشاره به عدم همکاری نیروی انتظامی در این خصوص خاطر نشان کرد: با توجه به ارسال نامه های مکرر در خصوص همکاری این ارگان برای آموزش نیروهای شهرداری در بحث کشتار سگ های ولگرد،و با توجه به ازدیاد سگ های ولگرد در سطح شهر و ایجاد مزاحمت برای شهروندان شهرداری این طرح را آغاز کرد.

  امامقلیان با اشار به دستورالعمل جدیدی که برای جمع آوری سگ های ولگرد در سطح کشور مشخص شده است افزود: پیش از این شهردارها با اقدام سریع به منظور اتلاف سگ های ولگرد با روش های گوناگون اقدام می کردند که با وجود دستورالعملی که برای زنده گیری و مرگ با ترحم این دسته از حیوانات به صورت ملی اعلام شده این روند جمع آوری با دقت بیشتری در حال انجام است.
  شهردار شهر آبیک در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به ضرورت مشارکت شهروندان برای عملی شدن این طرح از مردم خواست که در معرفی محلهای تجمع این حیوانات با شهرداری بوشهر همکاری لازم را داشته باشند. و در صورت مشاهده سگ ها و محل تجمع ان ها با شماره های ۰۲۸-۳۲۸۲۲۴۵۰ تماس حاصل نمایند. تا بتوانیم با کمک مردم سطح شهر را از سگ های ولکرد پاک کرده و شهری امن برای همشهریانمان بسازیم

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − یک = 6