گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۸ - ۱۵:۴۴


  گوجه فرنگی درگیر و دارهای سیاسی دولت فراموش شد

  نگاه آبیک: زمانی که دولت سرگرم انتخاب وزارت علوم از سوی افراد آغشته به فتنه است، بازار دچار هرج و مرج های فراوانی شده و قیمت ها سر به فلک کشیده و دیگر دست نیازمندان از خرید کوتاه شده است، افزایش قیمت روزانه گوجه فرنگی نمایانگر این آشفته بازارهاست. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جشنواره گوجه […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: زمانی که دولت سرگرم انتخاب وزارت علوم از سوی افراد آغشته به فتنه است، بازار دچار هرج و مرج های فراوانی شده و قیمت ها سر به فلک کشیده و دیگر دست نیازمندان از خرید کوتاه شده است، افزایش قیمت روزانه گوجه فرنگی نمایانگر این آشفته بازارهاست.

  IMG_4040

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، جشنواره گوجه فرنگی هر سال در اسپانیا برگزار می شود. در این فستیوال شرکت کنندگان به سوی یکدیگر گوجه پرتاب می کنند و با گوجه به جنگ با یکدیگر می روند. این مراسم در آخرین چهارشنبه ماه آگوست برگزار می شود. به نظر شما اگر آن جا هم قیمت گوجه کیلویی ۶ هزار تومان بود باز گوجه ها را بهسر و کله هم می زدند!

  خیلی‌ جاهای دنیا با گوجه بر سر و صورت سیاستمداران می‌ زنند این جا اما بی‌توجهی دست‌ اندرکاران و غرق‌شدن‌ شان در سیاست، فقط هم سیاست، البته اعم از داخله و خارجه! حتی از قیمت گوجه هم بر سر مردم، چماق ساخته، بلکه ملت بیش از پیش ملتفت «تدبیر و امید» شوند!

  IMG_4039

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، امروز صبح در گزارش های میدانی که صورت گرفت، قیمت گوجه فرنگی در بازار میوه و تره  بار شهر آبیک، از گوجه های درجه ۵ جعبه ایی کیلویی هزار تومان، گوجه درجه ۴ کیلویی ۳ هزار تومان ، درجه ۳ کیلویی ۴ هزار تومان، درجه ۲ کیلویی ۵ هزار تومان و گوجه درجه یک از کیلویی شش هزار و پانصد تا هفت هزار تومان (۶۵۰۰ – ۷۰۰۰) متغیر است.

  IMG_4029

  میوه فروش های سطح خیابان نیز علت این گرانی را کمبود گوجه در میادین میوه و تره بار می دانند و می گویند: ما خودمان گوجه را کیلویی چهار هزار و هشتصد تومان (۴۸۰۰) تومان خریداری می نیم و در مغازه ها کیلویی پنج هزار تومان به فروش می رسانیم.

  یکی از میوه فروشان آبیکی اظهار داشت: گوجه در این فصل برای ما جز ضرر چیز دیگری ندارد و ما تنها برای این که جناسمان تکمیل باشد گوجه و آن هم به مقدار بسیار کم می آوریم ، چون بیشتر افراد ساکن این شهر بازنشسته و یا کارگر هستند و توانایی مالی خوبی ندارند و نمی توانند گوجه را با این قیمت خریداری کنند، ما مجبور هستیم، گوجه هایی با کیفیت های پایین تری بیاوریم تا قیمت کمتر باشد و همشهریان توان خرید گوجه را داشته باشند.

  IMG_4038

  در همین حال یکی از همشهریان آبیکی که برای خرید به ان میوه فروشی آمده بود اظهار داشت: من  هفته قبل گوجه را با قیمت ۳ هزار تومان و ۱۰ روز پیش با قیمت هزار و پانصد (۱۵۰۰) تومان خریداری کردم، اما امروز قیمت ها به شدت افزایش داشته ، رئیس جمهور به ما قول کاهش قیمت و توفق تورم را داده بود؛ این است کنترل تورم!!!

  یکی دیگر از میوه فروشان سطح شهر که در مغازه کنار خیابان ۷ تیر و درمانگاه  فارابی قرار دادرد به خبرنگار نگاه آبیک گفت: علت اصلی گرانی کمبود گوجه فرنگی است، بارش های پراکنده ایی که رد این چند مدت شاهد بودیم، بار گوجه فرنگی استان قزوین را از بین برده و ما برای خرید مجبور هستیم از بازارهای تهران و یا کرج خریداری کنیم، همین بار هم از شهرهای جنوبی مانند شیراز، بوشهر و سایر شهرهای جنوبی وار د تهران می شود و هزینه های زیاد بار نیز  بر روی این افزایش قیمت تأثیر زیادی داشته است. وقتی ما از بازار تهران گوجه درجه یک را کیلویی پنج هزار و پانصد خریداری باید بکنیم به نظر شما هزینه هایی که ما صرف این می کنیم که این بار از تهران به آبیک برسد و همچنین مالیات و عوارض و خیلی چیزهای دیگر باید این گوجه را چند بفروشیم؟

  IMG_4031

  رییس اتحادیه خواربار، لبنیات، میوه و سبزی فروشان در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک درباره افزایش قیمت گوجه فرنگی خاطر نشان کرد: حدود ۲۵ روز قبل خنکی هوا در منطقه قزوین باعث شد که تولید گوجه ۱۰ روز عقب بیفتد و به همین دلیل حدود یک هفته‌ای است که گوچه فرنگی نوبرانه از سایر شهرهای جنوبی وارد این شهر شود، ولی از حدود ۱۰ روز آینده گوجه فرنگی از قزوین وارد و به میزان وسیعی عرضه خواهد شد و تا سقف هزار تومان در میادین و در مغازه‌ها تا ۱۳۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

  ابراهیم عبدی فرد، رییس اتحادیه خواربار، لبنیات، میوه و سبزی فروشان، درباره افزایش قیمت گوجه فرنگی گفت: ما چندین مرکز تولید گرمسیری برای صیفی‌جات از جمله گوجه فرنگی،‌ سیب زمینی، پیاز یا هندوانه داریم که تولید گرمسیری گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری ابتدا از چابهار شروع شده و به دزفول ختم می‌شود و تولید گوجه‌های فصلی و در محیط باز از ورامین و کرج شروع می‌شود و از این نقاط به سایر شهرهای همجوار از جمله آبیک آورده می شود.

  IMG_4030

  وی گفت: گوجه فرنگی در آبیک به مقدار زیادی کاشته می شد اما با پشت سر گذاشتن فصلی خشک این میزان در این شهرستان به شدت کاهش پیدا کرده است، امیدواریم هر چه سریع تر این وضعیت را سامان ببخشیم.

  عبدی فرد ادامه داد: ‌با رسیدن گوجه از شهرهای جنوبی و افزایش عرضه این فراورده در بازارها به سرعت شاهد کاهش افت قیمت خواهیم بود که باید تا ان زمان صبر کرده و کاری نکنیم که مردم بیش از این ناراحت شوند.

  ‘گفتنی است که این حرف ها تا از حرف به واقعیت برسد باید یک پروژه طولانی را طی کند و من در عجبم که چرا دولت تدبیر و امید همچنان خود را به ندیدن می زنند و اقدامی در این خصوص انجام نمی دهند؟ گویی دولت مردم و معیشت مردم را فراموش کرده اند و تمامی وقت خود را در امور سیاسی از امور روابط بین الملل و انرژی هسته ایی گرفته تا نشاندن افراد  آلوده به فتنه در پست های مهم و گناه مردم در این میان چیست نمی دانم.

  IMG_4025

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 + چهار =