گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۷ - ۱۴:۳۳


  هشدار برای مغازه داران آبیکی/ مرگ خاموش در کمین است

   نگاه آبیک: متأسفانه برخی از مردم بنا به تصورات غلط فکر می کنند استفاده از بخاری و یا آبگرمکن گازی بدون نصب دودکش و کلاهک به دلیل عدم رویت دود  و تمیز بودن ظاهری سوخت گاز هیچ گونه ایرادی ندارد، در حالی که بر اساس آمارهای موجود بیشترین تلفات جانی در بخش حوادث وسایل گازسوز، مربوط […]

  Print Friendly

   نگاه آبیک: متأسفانه برخی از مردم بنا به تصورات غلط فکر می کنند استفاده از بخاری و یا آبگرمکن گازی بدون نصب دودکش و کلاهک به دلیل عدم رویت دود  و تمیز بودن ظاهری سوخت گاز هیچ گونه ایرادی ندارد، در حالی که بر اساس آمارهای موجود بیشترین تلفات جانی در بخش حوادث وسایل گازسوز، مربوط به عدم نصب دودکش و انتشار گاز منوکسید کربن در ساختمان بوده است که وقایع تلخ و ناگوار را به همراه خواهد داشت،

  به گزارش خبرنگار  نگاه آبیک، آیا می دانید عظیم ترین حوادث در دل کوچکترین بی احتیاطی ها نهفته است؟ آیا می دانید هر ساله به دلیل عدم توجه به خطرات گاز سمی منوکسید کربن متصاعد شده از لوله های آبگرمکن و بخاری در منازل مسکونی و اماکن عمومی تعداد زیادی از شهروندان جان خود را از دست می دهند؟ این ها همه گواه بر این است که یک غفلت کوچک می تواند تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

  باشروع گرما و ترس از بروز حادثه ایی خطر ناک برای آموزش و پیش گیری از این حوادث گفتگویی با چند تن از مسئولین انجام داده ایم که بدین شرح است.

  رجبی هلال احمر

  محمد حسن رجبی، رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک در مصاحبه ایی اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: با شروع فصل سرما و زمستان نگرانی ما مسئولین چندین برابر می شود.

   نگاه آبیک   : یکی از مهمترین عواملی که در این فصل سرد خطر ساز است، بخاری می باشد؛ برای جلوگیری از خطرات ناشی از بخاری و سایل گرمایشی چه اقدماتی باید صورت بگیرد؟

  رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک: هر ساله با شروع فصل سرما و قبل از روشن کردن بخاری ها و سیستم های گرمایشی، باید آن ها را سرویس کرده و قسمت های داخلی و لوله کشی ها را بازدید و تمیز نمائید. قبل از روشن نمودن وسایل گرمایشی از باز بودن دودکش ها اطمینان حاصل نمایید و از سفت بودن، بست ها و لوله های انتقال دود اطمینان خاطر داشته باشید.

   نگاه آبیک: آیا می توان از یک دودکش برای چند سیستم گرمایشی استفاده کرد؟

  رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک: این یکی دیگر اشتباهات مهمی است که مردم انجام می دهند و از یک دودکش برای چند وسیله گرمایشی استفاده می کنند، هر وسیله باید به صورت جداگانه دودکش داشته باشد، هنگام نصب لوله های دودکش از کمترین اتصالات استفاده کنید و مسیر آن تاجایی که امکان دارد مستقیم باشد و حداقل ۱۰۰ سانتی متر از پشت بام فاصله داشته باشد و بالاتر باشد و مجهر به کلاهک H باشد. دودکش باید باید تا حد امکان در مسیر مستقیم باشد و باید تحمل حرارت کافی را داشته و محاسبات فنی آن صحیح باشد.

  رجبی ادامه داد: طول شیلنگ های بخاری نباید از یک متر و نیم بیشتر باشد و برای هر دو سر آن باید بست فلزی قرار داده شود و هر ساله قبل از نصب بخاری شیلنگ آن را از نظر سالم بودن چک نمایید، چنانچه روی آن حالت ترک خوردگی وجود دارد اقدام به تعویض آن نمایید. به هیچ وجه از لوله های خرطومی آلمینیومی به عنوان دودکش استفاده نکنید، زیرا این لوله ها در برابر حرارت و ضربه مقاوم نیستند و تنها برای دودکش تهویه مناسب هستند، جداره لوله های خرطومی آلمینیومی بسیار اندکی دارد بنابر این حرارت موجود در وسایل گرمازا موجب سوختن دیواره این لوله ها می شود و منفذ های بسیار ریزی به وجود می آید که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست و این منافذ باعث می شود گازهای مضر مانند مونوکسید کربن به جای خروج از خانه در خانه نشت کنند و باعث حوادث جبران ناپذیری بشوند.

   نگاه آبیک: در صورت بروز حادثه همشهریان آبیکی باید چه اقداماتی انجام بدهند؟

  رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک: ابتدا باید فرد یا افراد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنیم. یقه پیراهن و کمربند و لباس های تنگ افراد مسموم را باز کنید. در صورت امکان عملیات تنفس مصنوعی به فرد مسموم ا با نهایت دقت آغاز کنید. تا جایی که می توانید دور مسموم را باز کنید و بگذارید هوای آزاد به فرد مسموم برسد و با شماره های ۱۱۵ اورژانس ۱۲۵ آتش نشانی و یا ۱۱۲ هلال احمر تماس حاصل نمایید.

  رجبی رئیس هلال احمر

  این مسئول اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از علائم مسمومیت با منوکسید کربن شبیه به علائم سرماخوردگی است و اگثر افراد فکر می کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و تمایل به استراخت و خوابیدن پیدا می کنند. ابتلای تمام افراد خانواده به علائمی شبیه به آنفلوانزا ، بروز مسمومیت در افراد آن خانواده را نشان می دهد. سردرد، سرگیجه، ضعف جسمانی و بی قراری و کسلی، تهوع و استفراغ، خمیازه کشیدن بیش از حد و خواب آلودگی شدید، کاهش دید از علائم عمومی مسمومیت ها است که باید توجه لازم را به این موضوع داشته باشید.

   نگاه آبیک: در صورت بروز علائم اولیه فرد چه اقداماتی می تواند انجام بدهد؟

  رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک: چنانچه علائم اولیه در فرد به وجود می آید افراد در این مرحله متوجه چنین علائمی شدند با خارج شدن از فضای آلوده می توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.

   نگاه آبیک: مرگ خاموش چیست و چگونه می توانیم از بروز چنین حوادثی جلوگیری کنیم؟

  رئیس سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان آبیک: با اشاره به اینکه گاز مونوکسید کربن که به اختصار CO خوانده می شود یک گاز بدون رنگ و بو است تصریح کرد: این گاز قدرت کشندگی بالایی در حیوانات و انسان دارد زیرا که جایگزین اکسیژن موجود در خون شده و باعث خفگی و مرگ سلول ها در دستگاه های بدن می شود . گاز مونوکسید کربن ماحصل سوخت ناقص مواد سوختی و حرارت زا از قبیل وسایل نقلیه، آبگرمکن، انواع بخاری، چراغ های خوراک پزی و غیره است.

  رجبی با بیان اینکه مسمومیت با گاز co  با توجه به میزان غلظت در هوا و زمان تنفس شخص از این گاز دارای علایم مختلف است اظهار داشت: اولین و ساده ترین علایم مسمومیت با این گاز  شبیه به علائم سرماخوردگی بدون تب است مانند سردرد، خستگی، تهوع، سرگیجه و تنفس های کوتاه که خیلی از بیماران مسموم در این مرحله تشخیص داده نمی شوند و بیماران با این علایم احساس خواب می کنند و به خواب رفته و به همین دلیل باعث می شود که زمان در معرض قرار گرفتن با این گاز بیشتر شده و روند جایگزینی گاز با اکسیژن خون تسریع یابد و در نهایت شخص دیگر از خواب بیدار نشود.

  این مقام مسوول در پایان مصاحبه با خبرنگار  نگاه آبیک با بیان این که در مقادیر با غلظت بالای این گاز بیمار دچار تاری دید، عدم تعادل و توانایی در ایستادن، گیجی، منگی، تهوع و استفراغ شدید می شود و در مقادیر بسیار بالای این گاز بیمار بطور ناگهانی فوت خواهد کرد.

  علی جباری

  علی جباری، مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک در مصاحبه ایی اختصاصی به خبرنگار نگاه آبیک درباره چگونگی کنترل و جلوگیری از نشت گاز مونوکسید کربن و با اشاره به این که گاز مونوکسید کربن که به اختصار CO خوانده می شود یک گاز بدون رنگ و بو است تصریح کرد: این گاز قدرت کشندگی بالایی در حیوانات و انسان دارد زیرا که جایگزین اکسیژن موجود در خون شده و باعث خفگی و مرگ سلول ها در دستگاه های بدن می شود .

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک همچنین خاطرنشان کرد: اگر وسایل گازسوزی مانند بخاری، آبگرمکن، پکیج یا شومینه و حتی اجاق گاز در محل سکونت خود دارید، بویژه در واحدهای مسکونی کوچک، به هیچ عنوان تمام درزهای درب و پنجره ها را نبندید و حتما” دریچه یا مسیری دائـم باز برای ورود هوای تازه پیش بینی کنید و همواره از ورود هوای تازه و جریان مناسب و مستمر هوا اطمینان حاصل کنید.

  وی افزود: سرد بودن بدنه اتصالات دودکش داخل ساختمان وسایل گازسوز، نشان دهنده عدم کارکرد صحیح دودکش و انتشار گاز خطرناک مونواکسید کربن به محل زندگی خانواده شماست. بطور مستمر و هر روز از کارکرد صحیح دودکش اطمینان حاصل کنید.

  جباری اضافه کرد: ممکن است مسیر دودکش های ساختمان شما بدلایل متعدد مسدود شده باشد. از باز بودن مسیر دودکش در شروع فصل سرما اطمینان حاصل کنید. از عدم وجود درز و ترک روی دیوارهایی که دودکش وسایل و سیستم های گرمایشی (موتورخانه، آبگرمن، بخاری، پکیج یا شومینه) از آن عبور کرده است مطمئـن شوید. درزها و ترک های روی دیوارهای حاوی دودکش در واحد مسکونی و بویژه اتاق خواب ها خطر جدی نشت گاز منواکسید کربن و گازگرفتگی را در پی دارد.

  علی جباری

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک با اشاره به این که خطر در ساختمان هایی که مجهز به مونورخانه است، اظهار داشت: تصور نکنید اگر ساختمان شما مجهز به سیستم حرارت مرکزی (موتورخانه) است از خطر گازگرفتگی در امان هستید، خیر. اگر دودکش موتورخانه پرظرفیت عملکرد صحیحی نداشته باشد یا مشعل موتورخانه تنظیم نباشد و بدسوزی داشته باشد ،محصولات احتراق و گاز سمی منواکسید کربن به سرعت از طریق مشاعات و راهروها و رایزرها وارد تمام واحدهای مسکونی آن ساختمان می شود.

  این مسئول به بعضی از مغازه ها اشاره کرد و گفت: بعضی از مغازه دار ها متأسفانه به جای اینکه دودکشی بریا وسیله گرمایشی خودشان فراهم کنند دودکش را در ی سطل آب می گذارند که این عمل بسیار خطرناک است و می تواند جان افراد داخل مغازه را به خطر بیاندازد. صاحبان مغازه باید به این موضوع توجه ویژه ایی داشته باشند و کاری نکنند که پشیمانی به بار بیاید.

  جباری در پایان گفتگو با خبرنگار  نگاه آبیک گفت: هر وسیله گازسوز دودکش دار باید یک دودکش استاندارد و مستقل داشته باشد. از اتصال چند وسیله گاز سوز به یک دودکش مشترک پرهیز نمایید.  از اتصال هود آشپزخانه به رابط دودکش وسایل گازسوز اکیدا” خودداری کنید! امیدوارم با رعایت تمامی این اصول زمستان خوبی بدون هیچ حادثه ایی را پشت سر بگذاریم.

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه + = 9