گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۷ - ۱۱:۴۵


  واکسن ۵گانه جایگزینی برای واکسن های فعلی است

  نگاه آبیک: ایمن سازی یکی از شناخته شده ترین و مؤثرترین روش های پیشگیری از بیماری های دوران کودکی است. کلیدی ترین کار برای رسیدن به این امر پوشش بالای ایمنی در بین کودکان و گروه های هدف است. ادغام واکسن پنج گانه در برنامه توسعه سبب افزایش سلامت در بین کودکان شده است. محمد بابایی […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: ایمن سازی یکی از شناخته شده ترین و مؤثرترین روش های پیشگیری از بیماری های دوران کودکی است. کلیدی ترین کار برای رسیدن به این امر پوشش بالای ایمنی در بین کودکان و گروه های هدف است. ادغام واکسن پنج گانه در برنامه توسعه سبب افزایش سلامت در بین کودکان شده است.

  IMG_4023

  محمد بابایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، گفت: امید است با ورود این واکسن اایمنی و سطح سلامت کودکان و نوزادان در شهرسان آبیک و کشور افزایش چشمگیری پیدا کند.

  نگاه آبیک: این واکسن کودکان را از چه بیماری هایی محافظت خواهد کرد؟

  رییس شبکه بهداشت و درمان  شهرستان آبیک: واکسن پنج گانه همانگونه که از اسمش پیداست، نوزاد را از ۵ بیماری که می تواند زندگی نوزاد را تهدید کند؛ محافظت خواهد کرد. از جمله این بیماری ها می توان به دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیتب و هموفیلوس آنفولانزای ب اشاره کرد. که مورد آخری جزء جدید برنامه ایمن سازی است که به این واکسن اضافه شده است.

  نگاه آبیک: واکسن هموفیلوس آنفولانزا چیست و این بیماری چ هخطراتی برای نوزاد خواهد داشت:

  رییس شبکه بهداشت و درمان  شهرستان آبیک: واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع ب از بیماری های کشنده ایی، مثل پنومونی، مننژیت، باکتریمی، تورم اپی گلوت، آرتریت سپتیک ( عفونت چرکی مفصل) پیشگیری می کند. واکسن پنج گانه تعداد تزریق به کودک را کاهش می دهد و بر علیه پنج بیماری ایمن خواهد ساخت.

  نگاه آبیک: زمان دریافت این واکسن چگونه است؟

  رییس شبکه بهداشت و درمان  شهرستان آبیک: واکسن پنج گانه  جایگزین واکسن فعلی ثلاث و هپاتیت ب شده است و در سنین ۲، ۴، ۶ ماهگی در برنامه واکسیناسیون خواهد شد است، این واکسن در ۱۸ ماهگی و ۶ سالگی ادامه خواهد داشت.

  نگاه آبیک: آیا منعی برای دریافت واکسن پنج گانه وجود دارد؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: واکنش شدید و خطرناک بعد از دریافت واکنش پنج گانه بسیر نادر است  ولی  همانند واکسن سه گانه، چنانچه یک کودک در نوبت های قبلی خود دچار حساسیت شدیدی شده باشد، نباید دز بعدی را دریافت کند. در مواردی که کودک بدیلی بروز عوارض منتسب به جزء سیاه سرفه، منع دریافت دزهای بعدی این واکسن را دارد. نوبت بعدی با واکسن های توام خوردسال، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفولانزای Hib به صورت جداگانه و با همان توالی زمان خواهد بود.

  نگاه آبیک: آیا واکسن پنج گانه برای کودکان با نقایص سیستم ایمنی قابل تجویز است؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: بله، واکسن پنج گانه در این کودکان همانند کودکان معمول قابل استفاده است.

  IMG_4022

  نگاه آبیک: واکسن پنج گانه به چه شکل هایی در دسترس خواهد بود؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: واکسن پنج گانه به دو شکل مختلف مایع و لیوفلیزه وجود دارد. بدلیل سهولت استفاده و اجرا در کشور فقط از نوع تمام مایع واکسن می شود. ویال های ۱۰ دزی را به شرط رعایت دستورالعمل مشابه واکسن سه گانهف می تواند تا یک ماه پس از اولین استفاده، مورد استفاده قرار داد. درج تاریخ اولین استفاده از ویال ۱۰ دزی بر روی ویال واکسن الزامی است.

  نگاه آبیک: چه کسی مستعد ابتلا به عفونت است؟ چه کسی بیشتر در خطر است؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک:هموفیلوس آنفلوانزا بیشتر در کودکان زیر ۵ سال موجب بیماری می شود، کودکان ۴ – ۱۸ ماهه بیشتر در معرض خطرند. تا سن ۵ سالگی، بیشتر کودکان آنتی بادی بر علیه بیماری ایجاد می نند. بنابراین ایجاد بیماری شدید به علت هموفیلوس آنفولانزا نوع ب در کودکان بزرگتر و بالغین غیر معمول است.

  نگاه آبیک: آیا آنتی بیوتیک ها بر علیه عفونت حاصله از هموفیلوس آنفولانزا موثرند؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری حاصله از هموفیلوس آنفلوانزا استفاده می شوند، اما آن ها همیشه مؤثر نیستند و هنوز با تجویز آنتی بیوتیک ها و بهترین مراقبت های پزشکی ، ۳ تا ۵ درصد بیماران مننژیتی می میرند. بعضی از سویه های هموفیلوس آنفلوانزا اکنون به آنتی بیوتیک پیشگیرانه به اعضای خانواده کودک مبتلا محافظت کرد ولی در بهترین شرایط این موارد فقط ۱-۲ درصد موارد را شامل می شود.

  نگاه آبیک: محدودیت های واکسن هوفیلوس آنفلوانزا چیست؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: واکسن هموفیلوس آنفولانزا فقط از ابتلا به بیماری که توسط باکتری هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب ایجاد می شود، محافظت می نماید. بدین معنی که بعد از ایمن سازی (دریافت واکسن هموفیلوس آنفلوانزا) کودک ممکن است دچار پنومونی ، مننژیت یا آنفلوانزا ناشی از سایر باکتری ها یا ویروس ها بشود.

  نگاه آبیک: چه کسانی باید با واکسن هموفیلوس آنفلوانزا ایمن سازی شوند؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: بطور کلی، همه کودکان باید واکسن هموفیلوس آنفلوانزا را در قالب واکسن پنج گانه به عنوان قسمتی از برنامه جاری ایمن سازی شان دریافت کنند.

  DSC07771

  نگاه آبیک: چند نوبت واکسن پنج گانه و در چه سنی باید تزریق شود؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: سه نوبت باید دریافت گردد. ن.بت اول پنج گانه در ۲ ماهگی دریافت می گردد. دومین و سومین نوبت واکسن پنج گانه به ترتیب در ۴ و ۶ ماهگی دریافت گردند. برای هموفیلوس آنفلئانزا دز یادآور در برنامه ایمن سازی توصیه نشده است . ولی یادآور های واکسن سه گانه همانند قبل تجویز خواهد شد.

  نگاه آبیک: چرا واکسن هموفیلوس آنفلوانزا به عنوان واکسن ۵ گانه دریافت می شود و نه به صورت مجزا؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: برنامه دریافت واکسن های سه گانه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا مشابه است، بنابراین اگر این سه واکسن به صورت مجزا دریافت شوند کودک سه تزریق در یک زمان خواهد داشت. دریافت واکسن به صورت پنج گانه تعداد تزریق را کاهش خواهد داد.

  نگاه آبیک: تا چه سنی می توان واکسن ۵ گانه را تزریق کرد؟

   رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: واکسن ۵ گانه را می توان به کودکان ۲ تا ۵۹ ماهه تجویز کرد.

  نگاه آبیک: اگر کودکی در سنین ۱۲ تا ۵۹ ماهگی مراجعه نماید و تا به حال هیچ دوزی از واکسن را نگرفته باشد، چگونه باید واکسن ۵ گانه را دریافت کند؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: در اولین مراجعه واکسن پنتاوالان تجوبز می شود، یک ماه بعد از اولین مراجعه واکسن ثلاث و هپاتیت ب تجویز می شود. تجویز واکسن های MMR ، فلج اطفال مطابق برنامه ایمن سازی بر روی این کودک انجام خواهد گرفت.

  نگاه آبیک: واکسن پنتاوالان چه اثرات جانبی (واکنش هایی ) خواهد داشت؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: دریافت واکسن پنج گانه موجب واکنش های شدید نمی گردد، اگر چه همانند واکسن سه گانه، قرمزی، تورم، درد محل تزریق و تب ممکن است رخ بدهد. این علائم معمولا همان روز اول دریافت واکسن بروز می کنند و یک تا سه روز بعد از بین می روند. برای تسکین این علائم همانند واککسن سه گانه عمل می شود.

  نگاه آبیک: کمی بیشتر درباره بیماری های آنفلوانزا نوع ب توضیح می دهید و بگویید چه بیماریهایی را به وجود می آورد؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک:هموفیلوس یک نوع باکتری است که بیماری های زیادی را شامل می شود.

  مننژیت باکتریایی- التهاب غشایی که نخاع و مغز را پوشانده و محافظت می کند. این بیماری بسیار خطرناک و کشنده است.

  پنومونی: باعث عفونت شدید ریه ها می شود.  سپتی سمی باعث انتشار باتری بیماری زا در خون می شود. آرتریت سپتیک که باعث عفونت در مفاصل می شود و مفاصل را پس از گذشت زمانی از کار می اندازد. و در آخر نیز التهاب اپی گلوت که این التهاب اپی گلوت ناحیه اطراف تارهای صوتی و انسداد مجاری هوایی را در بر می گیرد و باعث می شود فرد پس از مدتی تارهای صوتی خود را از دست دهد و دیگر توانایی صحبت نداشته باشد.

  DSC07779

  نگاه آبیک: این بیماری از چه راه هایی بین کودکان منتقل می شود؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: باکتری هموفیلوس آنفلوانزا از طیق قطرات بزاق کودکی که سرفه و یا عطسه می کندازیک کئودک به کودک دیگر سرایت می کند. همچنین عفونت در بین کودکانی که از اسباب بازی های مشترک و سایر لوازم ی که به دهان  می برند، گسترش می یابد.

  نگاه آبیک: در پایان اگر نکته ایی باقی مانده است بیان کنید؟

  رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک: وزارت بهداشت عملکرد موثری در اجرای طرح‌های واکسیناسیون فلج اطفال و هپاتیت ب در کشور دارد و ان‌شاءالله طرح بهداشتی  واکسن پنج‌گانه بتواند به اهداف خود در کنترل بیماری‌های دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب دست یابد.  سیستم واکسیناسیون یک کشور یکی از شاخص‌ های مهمی است که بیانگر جایگاه بهداشتی آن کشور است و سازمان بهداشت جهانی تاکید ویژه‌ای نسبت به اجرای صحیح آن دارد. امیدوارم با همت دولت و وزارت بهداشت، با ورود واکسن پنج‌گانه جدید به سیستم واکسیناسیون کشور، موارد ابتلا به بیماری‌های پنج‌گانه‌ای‌ که بروز آنها می‌تواند آسیب‌های جدی و حتی دائمی در اطفال ایجاد کند به حداقل برسد.

  گفتنی است که بیش از این طرح هر سال بیش از ۲۰ هزار کودک زیر ۵ سال در ایران به علت ابتلا به هموفیلوس آنفلوانزا می مردند و کودکانی که بعد از ابتلا به این بیماری زنده می ماندند، اغلب بطور دائم فلج می شوند یا ناشنوا شده و یا دچار آسیب های مغزی می شوند که امیدوارم با اجرای این طرح این آمار به صفر برسد. و دیگر شاهد این نباشیم که کودی جانن خود را به دلیل این بیماری از دست می دهد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  7 − = پنج