گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۷ - ۱۲:۵۵


  واکسن پنتاوالان در آبیک رونمایی شد

  نگاه آبیک: ایمن سازی با واکسن پنجگانه پنتاوالان که گامی دیگر در راستای تحول نظام سلامت کشور است، امروز (سه شنبه) با معاون فرماندار ، رئیس شبکه بهداشت و سایر مسئولین در شهرستان آبیک آغاز شد. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، محمد بابایی،  رییس شبکه بهداشت و درمان  شهرستان آبیک، در حاشیه رونمایی از این […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: ایمن سازی با واکسن پنجگانه پنتاوالان که گامی دیگر در راستای تحول نظام سلامت کشور است، امروز (سه شنبه) با معاون فرماندار ، رئیس شبکه بهداشت و سایر مسئولین در شهرستان آبیک آغاز شد.

  DSC07763

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، محمد بابایی،  رییس شبکه بهداشت و درمان  شهرستان آبیک، در حاشیه رونمایی از این واکسن در مصاحبه ایی به خبرنگار نگاه آبیک گفت: در شهرستان آبیک همزمان با سراسر کشور واکسن جدید پنج گانه یا پنتاوالان به برنامه جاری ایمن سازی کودکان رونمایی و اضافه شد.

   رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک ادامه داد: پنتاوالان واکسن ترکیبی جدیدی است که شامل واکسن های کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، هموفیلوس  آنفلوآنزا  تیپ Hib) b) و هپاتیت B است.  در میان اجزای واکسن پنتاوالان، تنها واکسن هموفیلوس  آنفلوآنزا  تیپ b، واکسن جدیدی است و سایر واکسن ها (کزاز، سیاه سرفه، دیفتری و هپاتیت B) از قبل جزو برنامه ایمن سازی کشور بوده اند.

  این مسئول    در ادامه اضافه کرد : پیش از این نوزادان بطور جداگانه واکسن سه گانه (شامل دیفتری، سیاه سرفه و کزاز) و واکسن هپاتیت B را دریافت می کردند که از این پس ،  واکسن پنتاوالان جایگزین این واکسن ها می شود.

  دکتر بابایی با بیان اینکه پنتاوالان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و استانداردهای مربوط در آن رعایت شده، اظهار داشت: واکسن پنتاوالان بصورت عضلانی تزریق می شود و کودکان را از تزریق های متعدد بی نیاز می کند.  همچنین هموفیلوس آنفلوآنزا که از عوامل اصلی بیماری های مننژیت و پنومونی در کودکان زیر پنج سال است، نیز تحت پوشش این واکسیناسیون قرار می گیرد.

  این مسئول با بیان اینکه به همین منظور شبکه بهداشت شهرستان آبیک هماهنگی های لازم را در این زمینه انجام شد، تصریح کرد: توزیع واکسن در همه واحدهای محیطی اعم از مرکز بهداشتی درمانی، پایگاه و خانه های بهداشت همراه با آموزش نحوه تزریق واکسن و چگونگی ثبت نام افراد شامل طرح به کارکنان بهداشتی ، از جمله اقدامات انجام شده از سوی این شبکه است.

  وی با بیان این مطلب اظهار داشت: واکسن پنج گانه پنتاوالان شامل واکسن‌های سیاه سرفه، دیفتری، کزار، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفولانزا است.

  دکتر بابایی در ادامه افزود: این واکسن در سنین دو، چهار و شش ماهگی جایگزین واکسن ثلاث و هپاتیت ب می‌گردد که با تزریق آن دیگر نیاز به تزریق جداگانه واکسن سه گانه (ثلاث) و هپاتیت ب نبوده و از طرفی هموفیلوس آنفولانزا که از عوامل اصلی بیماری‌ های مننژیت و پنومونی در کودکان زیر پنج سال است، نیز تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌ گیرد.

  رییس شبکه بهداشت و درمان شهرضا عنوان داشت: برنامه ایمن سازی کودکان با واکسن پنج گانه پنتاوالان از تاریخ ۲۷ آبان ماه با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است و در شهرستان آیبک نیز با حضور معاون فرماندار شهرستان آبیک رونمایی و برای اولین بار به نوزادان آبیکی تزریق شد.

  بابایی در پایان با اشاره به روش انجام گیری این برنامه اظهار داشت: در برنامه ایمن سازی، واکسن پنج گانه بصورت مایعی است که در یک ویال توزیع می شود در مراکز شهری، ویال ۱۰ دزی را به شرط رعایت دستورالعمل واکسن سه گانه می توان تا یک ماه پس از اولین استفاده مورد استفاده قرار داد. این برنامه در تمامی روستاها و خانه بهداشت های مستقر در روستاها و بخش بشاریات نیز با کمک همکاران مستقر در این بخش نیز اجرا می شود.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  نُه × = 27