گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۶ - ۱۰:۴۳


  انجمن اولیا و مربیان اتاق فکر مدرسه

  نگاه آبیک: نخستین نهاد اجتماعی است که تأمین کننده ی نیازهای روانی و جسمانی افراد است . کودک از همان ابتدایی شیر خوارگی از محیط خانواده متأثر می شود و در بزرگسالی نیز این تأثیر پیچیدگی خاص خود را پیدا می کند . خانواده در رشد شخصیت فرزندان ، تحکیم ارتباط میان اعضای خود و اعتلای […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: نخستین نهاد اجتماعی است که تأمین کننده ی نیازهای روانی و جسمانی افراد است . کودک از همان ابتدایی شیر خوارگی از محیط خانواده متأثر می شود و در بزرگسالی نیز این تأثیر پیچیدگی خاص خود را پیدا می کند . خانواده در رشد شخصیت فرزندان ، تحکیم ارتباط میان اعضای خود و اعتلای فرهنگ جامعه و … نقش و اهمیت بسزایی دارد.

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، والدین می‌توانند نقش مهمی را در زندگی فرزندانشان به‌ ویژه در پیشبرد و افزایش مهارت‌ها، سطح آموزش و موفقیت شغلی او در آینده ایفا کنند.
  اما چگونه و چه اقدامات و فعالیت‌هایی را والدین باید انجام دهند تا بتوانند چنین تأثیری داشته باشند،  والدین برای افزایش موفقیت فرزندان‌شان اقدامات چه اقداماتی را باید انجام بدهند؟ به همین منظور با چند تن از افراد صاحب نظر گفتگوی کرده ایم.

  مهرداد یحیایی مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک در خصوص اهمیت انجمن اولیا اظهار کرد: والدین می‌ توانند نقش مهمی را در زندگی فرزندانشان به‌ ویژه در پیشبرد و افزایش مهارت‌ها، سطح آموزش و موفقیت شغلی او در آینده ایفا کنند.

  مهرداد یحیایی

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک انجمن اولیا را اتاق فکر مدرسه دانست و تأکید کرد: مدرسه از سه نهاد مهم برخوردار است، یکی شورای دانش آموزی، شورای مدرسه و شورای اولیا و مربیان که هر کدام از این شورا می تواند یک اتاق فکر خوب و پرباری بریا مدرسه و دانش آموزان باشد  و  باید در این انجمن ها  نوآوری و پویایی در فعالیت هایشان موج بزند.

  یحیایی به نقش مهم اولیای دانش آموزان در انجمن ها و در محیط خانه اشاره کرد و گفت: وقتی فرزندتان سخت‌کوشی می‌ کند و نمره خوبی یا موفقیتی را به دست می‌ آورد خوشحالی خود را به او نشان دهید و بگویید که به او افتخار می‌ کنید. به او در مواقع مقتضی پاداش دهید و همواره مشوق او باشید. اگر فرزند شما با وجود تلاشی که انجام داده موفقیت خوبی کسب نکرد به او برچسب نامناسب نزنید؛ بچه‌هایی که برچسب کودن و کم‌هوش می‌خورند معمولاً به همین شیوه هم عمل خواهند کرد.

  اینانلو معاونت محترم پشتیبانی نیز تشکیل منظم جلسات انجمن را خواستارشده و خواستار مشارکت فعال اعضای انجمن در امور مدرسه شد و اظهار داشتک مشارکت اولیا در این لسات نشاندهنده اهمت دانش آموزان و وضعیت تحصیلی آن ها برای والدین است.

  اینانلو یکی از عوامل افت تحصیلی دانش آموزن را زیاد بودن ساعات تماشای تلوزیون دانست و اشاره کرد: مطالعات نشان می‌ دهد که دانش‌ آموزانی که زیاد تلویزیون تماشا می‌ کنند نمرات کمتری دریافت می‌کنند. به جای تماشای تلویزیون او را تشویق کنید اول تکالیفش را انجام دهد یا حتی جدولی را با سایر اعضای خانواده حل کند. اجازه ندهید که بیشتر از یک تا ۲ ساعت در روز تلویزیون تماشا کند، علاوه براین، بر تماشای برنامه‌های تلویزیونی او نظارت کنید.

  وی به افزایش ساعات مطالعه در خانواده به خصوص در میان پدر و مادر اشاره کرد و نأکید داشت: همواره کتاب، مجله و روزنامه‌های مختلف در منزل داشته باشید، لازم نیست پول زیادی را در این زمینه صرف کنید بلکه می‌توانید از کتابخانه محل قرض بگیرید. از فرزندتان بپرسید به چه مطالبی علاقه دارد و کتاب‌ها و مجلات مورد علاقه او را تهیه‌ کنید. یکی از بهترین راهها برای تشویق فرزندتان به مطالعه این است که او مطالعه کردن شما را ببیند.

  این مسئول خاطرنشان کرد: نحوه دعوت از اولیا برای حضور در جلسه انتخابات انجمن اولیا و مربیان، برگزاری انتخابات این انجمن، تشکیل منظم جلسات انجمن و تکمیل صورت جلسات آن، ارسال فرم جمع بندی فعالیت های انجمن به اداره متبوع در زمان مقرر مطابق فرم تنظیم شده از جمله کارهای مهمی است که باید در انجمن اولیا و مربیان صورت بگیرد.

  مراد مرادی

  مراد مرادی رحیم آبادی معاونت پرورشی و تربیت دینی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به شرایط کنونی و تغییر جامعه و روابط بین فرزندان و اولیا خاطرنشان کردک شرایط اجتماعی امروز وضعی پیش آورده است که در مجموع کوشش های پدر و مادر، آن تلاش عمده ای که به هدف مشخص تربیتی متوجه باشد تقریبا جایی ندارد و دستخوش اغماض و بی توجهی است. اولیای بعضی از خانواده ها هنوز تصور می کنند که وظیفه پدر و مادر تهیه امکانات مالی و مادی و تامین نیازهای اولیه فرزندان است و کار تربیتی را بایستی به مدارس واگذار کرد و با این نقطه دید که مساله تربیت به مدرسه محول است از مهمترین نیازهای دوره رشد فرزندان خویش بی توجه می گذرند و احتمالا به محض مشاهده رفتار نابهنجار در فرزندان خود مدرسه و معلم و دیگر عوامل تربیتی مدارس را مقصر می پندارند.

  معاونت پرورشی و تربیت دینی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک ادامه داد: در جامعه امروز مدرسه عملکرد تربیت کودکان را در چارچوب هدف ها و برنامه های مشخص تربیت عمومی عهده دار می باشد. آموزش و پرورش عمومی به نیازهای تربیتی هر گروه در قالب هدف های کلی تربیتی و رشد، کم و بیش پاسخ می دهد اما طبیعت هر فرد را ویژگی هایی است که در قالب برنامه های عمومی نمی گنجد و به چاره جویی و اعمال روش های خاص نیاز دارد.

  مرادی رحیم آبادی اضافه کرد: هدف ها و سیاست های آموزش عمومی به شرایط طبیعی و متوسط هر گروه سنی متوجه است و مدرسه را معمولا مجال آن نیست که ضرورت ها و نیازهای تربیتی فرد را نیز تشخیص دهد و به صورت مطلوب دنبال کند.

  این مسئول در پایان اظهار کرد: مجموعه این نگرشهای اولیای دانش آموزان و مسوولان مدارس، شرایطی را فراهم می سازد که دانش آموزان تحت تاثیر برخی عوامل مخرب در فاصله بین خانه و مدرسه قرار گیرند. این عوامل در برخی مواقع چنان تاثیر عمیقی بر شخصیت، رفتار و امور آموزشی دانش آموزان بر جای می گذارد که کلیه تلاش ها و زحمات اولیا و مربیان و معلمان را بی ثمر می سازد. اینک در شرایط دشوار حاضر در هنگامه ورود به دوره تحولات فرهنگی و سیاسی جدید، به نظر می رسد که اولیا و متولیان دستگاه تعلیم و تربیت بیش از هر زمان دیگر کلیه عوامل تاثیرگذار بر رشد و شخصیت کودکان و نوجوانان را شناسایی و نسبت به کنترل عوامل بازدارنده اقدام کنند.

  انجمن اولیا و مربیان

  صفورا نیک فلاح عضو شورای انجمن اولیا و مربیان شهرستان آبیک نیز در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک گفت: تربیت صحیح کودکان و نوجوانان کوشش و همکاری متقابل خانواده و مدرسه را برای شناخت و چارجویی مسائل روزمره تربیتی ایجاب می کند. به طوری که امروزه پیوند مستمر خانه و مدرسه و ارتباط متقابل اولیا و مربیان به عنوان یکی از مهمترین ارکان تعلیم و تربیت مطرح است. آنجا که پدر و مادر مسوولیت تربیت فرزند خویش را یکجا به مدرسه محول می کنند و از آن نیازها و ضرورت های تربیتی فرزند خویش که در چارچوب تربیت عمومی و رسمی نمی گنجد، فارغ هستند و به انتظار نتایج تربیت رسمی، فرصت ها را از دست می دهند دشواری ها و کمبودهایی پدید می آید که همکاری و همفکری خانواده و مدرسه به موقع و به سادگی می تواند در جهت رفع آن ها موثر باشد.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  6 − = یک