گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۳ - ۱۰:۵۹


  مظلومیت هدف عاشورای حسینی در جامعه امروز

  نگاه آبیک: با توجه به عدم زیر ساخت های مناسب اجتماعی و فرهنگی و همچنین هجوم انتقادهای غلط رسانه های بیگانه و شبکه های اجتماعی این واجب الهی و نماد عاشورا در این جامعه مظلوم است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، بعد از ماجرای برنامه ریزی شده به وسیله دشمنان بیگانه و عملی شدن آن […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: با توجه به عدم زیر ساخت های مناسب اجتماعی و فرهنگی و همچنین هجوم انتقادهای غلط رسانه های بیگانه و شبکه های اجتماعی این واجب الهی و نماد عاشورا در این جامعه مظلوم است.

  سید جلال حسینی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، بعد از ماجرای برنامه ریزی شده به وسیله دشمنان بیگانه و عملی شدن آن به وسیله فریب خوردگان داخلی، سبب مظلومیت بیشتر این واجب فراموش شده، یعنی امر به معروف و نهی از  منکر شده است.

   رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک پیرامون مسئله امر به معروف و نهی از منکر گفت: با توجه به فراهم نبودن بسترهای لازم برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، این دو فریضه الهی در جامعه مظلوم مانده است.

  نگاه آبیک: نظر شما درباره وضعیت کنونی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه چیست؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک: در جامعه امروزی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، فریضه‌ای است که در حال فراموشی بوده لذا لازم است مردم و مسئولان با هم‌فکری یکدیگر در احیای این فریضه الهی گام‌های مؤثری بردارند.

  نگاه آبیک:  در خصوص اهمیت فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه ائمه اطهار (ع) توضیح دهید؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک : امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه بسیار مهم و بزرگ الهی است که با احیای آنها، فرایض عبادی دیگر مورد قبول واقع می‌شود یعنی این فریضه دروازه ورود به دیگر واجبات و فرایض دینی است.

  حجت الاسلام حسینی یادآور شد: امام باقر (ع) در حدیثی فرموده است: «به واسطه امر به معروف و نهی از منکر واجب‌ها انجام و محرمات ترک می‌شود، راه‌ها امن می‌شود و زکات پرداخت می‌شود»؛ براساس این حدیث، احیای امر به معروف و نهی از منکر سبب امنیت در جامعه می‌شود و همه چیز به این فریضه بستگی دارد. پیامبر اکرم (ص) در مقام آمر به معروف و ناهی از منکر فرموده است: «کسی که امر به معروف می‌کند خلیفه خدا، جانشین پیامبر اکرم (ص) و جانشین قرآن کریم روی زمین است.»

  این مسئول اضافه کرد: بنابراین لازم است همه در راستای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گام برداشته و این دو فریضه مظلوم را از مظلومیت نجات دهیم؛ البته باید هر کسی این فریضه را از خود و خانواده‌اش آغاز کند و از محرمات اجتناب و واجبات را انجام دهد چرا که امام حسین (ع) از خودش آغاز کرد و خانواده خود را وارد میدان آورد و برای بقای دین اسلام قیام کرد. با توجه به فراهم نبودن بسترهای لازم برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و بی‌توجهی، این دو فریضه الهی در جامعه مظلوم مانده است.

  نگاه آبیک: فلسفه امر به معروف و نهی از منکر چیست؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک : فلسفه این فروع دین، انجام واجبات و ترک محرمات است؛ امروز اگر کسی بخواهد امر به معروف و نهی از منکر کند باید عامل به گفته‌های خود باشد و تذکر لسانی را با گشاده‌رویی و دلسوزانه انجام دهد؛ تنبیه و برخورد باید بر عهده دولت و حاکمیت گذاشته شده و در این زمینه وارد عمل نشود.

  نگاه آبیک :   از ویژگی های مهم آمران به معروف و ناهیان از منکر چه خصوصیاتی می تواند باشد؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک : آمران به معروف و ناهیان از منکر نخست اینکه باید در زمینه واجبات و محرمات بصیرت و آگاهی داشته باشند و وظیفه خود را بدانند؛ دوم اینکه باید دارای حسن خلق بوده و اراده و عزم راسخ داشته باشند، کار خود را براساس قهر و صلح مردم تنظیم نکنند که در سوره مبارکه لقمان آیه ۱۷ نیز بر این امر تأکید شده است.

  حجت الاسلام حسینی گفت: آمران به معروف و ناهیان از منکر باید امر به معروف و نهی از منکر را برای کسب رضایت الهی انجام دهند مانند حضرت موسی (ع) و حضرت خضر (ع) زمانی که وارد دیاری شدند از این دو پیامبر الهی پذیرایی نکردند ولی آنها دیواری که در این دیار در آستانه ویران شدن بود را تعمیر کردند یعنی بی‌وفایی مردم بر روی این دو پیامبر (ع) تأثیر نگذاشت.

  وی افزود: چهارم اینکه در امر به معروف و نهی از منکر از سلیقه شخصی و سیاسی و عقده درونی استفاده نکرده و کار را برای رضای خدا انجام دهند چراکه در سوره مبارکه توبه آیه ۵۸ ریشه برخی از انتقادات، مسائل شخصی ذکر شده است. آمران به معروف و ناهیان از منکر باید مقاوم و روحیه قوی داشته و انتقادپذیر باشند و از کارشان دست برندارند.

  نگاه آبیک    به نظر شما دلیل کمرنگ شدن و در بیشتر اوقات محو بودن این فریضه مهم در جامعه چه چیزهایی می تواند باشد؟

  حجت الاسلام حسینی، اذعان کرد: بی‌توجهی آحاد جامعه به امر به معروف و نهی از منکر یکی از دلایل کم‌رنگ بودن این فریضه است که هنوز در بین خانواده‌ها و جامعه به صورت فرهنگ درنیامده است؛ بسیاری از افرادی که امر و نهی می‌کنند خودشان عامل به عمل نیستند تا تأثیرگذار باشند.

  وی بیان کرد: مقطعی عمل کردن مسئولان در زمینه امر به معروف و نهی از منکر نیز از دیگر دلایل کم‌رنگ بودن این فریضه در جامعه محسوب می‌شود؛ اگر چه برخی از توجیهات نیز به این موضوع دامن زده است که می‌توان به ترس، خجالت کشیدن، نداشتن آمادگی و منافع خود را در خطر دیدن و ترس از انتقاد مردم از عملکرد خود اشاره کرد.

  این مسئول خاطرنشان شد: در روایتی آمده است که از امر به معروف و نهی از منکر کردن نترسید که نه رزق انسان را قطع می‌کند و نه مرگ انسان نزدیک می‌شود. البته رضایت به انجام گناه، کمک به انجام گناه، ارتکاب گناه، اصرار در انجام گناه، عادی شدن ارتکاب گناه، معتاد شدن به گناه و لذت بردن از آن را می‌توان از آثار شوم امر به معروف و نهی از منکر نکردن در جامعه نام برد.

  وی بیان کرد: از آثار مثبت احیای این فریضه الهی نیز می‌توان به جلای قلب، برآورده شدن حاجات، محبوبیت در دل مردم، محو و آمرزش گناهان، نورانیت و روشنی، تکامل ایمان، آرامش روحی، تعدیل اقتصادی، ورود به بهشت و هم‌نشینی با پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد.

  نگاه آبیک  به نظر شما مناسب ترین روش برای بیان این واجب الهی چه مواردی می تواند باشد؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک : توجه به کرامت انسان‌ها، زمینه‌سازی برای پذیرش امر به معروف و نهی از منکر توسط مسئولان، مسدود کردن بسترها و زمینه‌های گناه، غنی کردن اوقات فراغت افراد جامعه، تشویق و سوق دادن مردم به معروفات و دوری از منکرات، امید دادن به افراد با توجه به ظرفیت وجودی افراد از جمله راه‌های انجام این فریضه الهی است.

  حجت الاسلام حسینی افزود: همچنین از ایجاد محبت در مردم، تکرار در انجام امر به معروف و نهی از منکر، احترام به ارزش‌های دینی و خشکاندن ریشه‌های فساد در جامعه، جایگزین کردن موضوعات مطلوب و استفاده از روش‌های مکتوب و غیرحضوری می‌توان برای احیای این فریضه الهی در جامعه استفاده کرد.

  وی اضافه کرد: البته باید آیینه‌وار امر به معروف و نهی از منکر کنیم چراکه پیامبر (ص) فرمودند: مؤمن آیینه مؤمن است یعنی باید انتقادپذیر بوده و همانند آیینه باشیم.

  نگاه آبیک  : به تعبیر بسیاری از بزرگان امر به معروف و نهی از منکر مانند آینه است. چگونه می توانیم مانند آینه عمل کنیم؟

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک : ما نیز باید مانند آیینه که بدون سر و صدا و جنجال عیب را می‌گوید و عیوب و نواقص را چند برابر نمی‌کند امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه انجام دهیم.

  حجت الاسلام حسینی ادامه داد:همان‌طور که آیینه بدون قصد و غرض عیوب را منعکس می‌کند ما نیز باید در گفتن معایب، ملاحظه پست و مقام افراد را نکنیم و در امر به معروف و نهی از منکر ترس و واهمه نداشته باشیم.

  وی در پایان تأکید کرد: باید مانند آیینه که عیوب را در صفحه خود نگه نمی‌دارد و تجسس نمی‌کند، عیوب مردم را در دل خود زندانی نکنیم و تجسس نکنیم؛ باید همان‌گونه که آیینه عیب را رو در رو می‌گوید و پشت سر سکوت می‌کند ما نیز این‌گونه عمل کنیم.

  انتهای مصاحبه/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 × = بیست