گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۴ - ۰۹:۳۰


  مانور اطفای حریق گامی در بالا بردن آمادگی شبکه بهداشت آبیک

  نگاه آبیک: مانور اطفای حریق گامی اساسی در بالا بردن آمادی مأموران و مسئولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک می باشد که به همت اداره آتش نشانی شهرستان آبیک در شبکه بهداشت آبیک برگزار شد. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، به همت واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان آبیک ، مانور اطفای حریق در […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: مانور اطفای حریق گامی اساسی در بالا بردن آمادی مأموران و مسئولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان آبیک می باشد که به همت اداره آتش نشانی شهرستان آبیک در شبکه بهداشت آبیک برگزار شد.

  454545456
  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، به همت واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان آبیک ، مانور اطفای حریق در محوطه این شبکه برگزار گردید. این مانور به منظور افزایش سطح آگاهی پرسنل در مقابله با آتش و نحوه مهار آن، برگزار شده است.
  ارتقای سطح آمادگی نیروهای اجرایی و خدماتی برای مقابله با بحران درسطح گسترده،  بررسی نقاط ضعف و قوت نیروهای اجرایی در مواجهه با بحران و سنجش پتانسیل‌های موجود در شبکه و واحدهای تابعه برای مقابله با حوادث مشابه و اعلام کاستی ها و موانع پیش رو به مدیران ، بخشی دیگر از اهداف برگزاری این مانور بوده است.

   علی جباری، به بیان اهداف و اهمیت اجرا مانور آتش نشانی پرداخت و خاطر نشان نمودند که جهت توانمندسازی ، حفظ و ارتقاء و آمادگی کلیه کارکنان بهداشتی ، آموزشی های نظری و عملی اطفاء حریق بصورت دوره ای تحت نظارت واحد بهداشت حرفه ای استمرار یابد .

  وی در ادامه به زیانهای اقتصادی ، اجتماعی ، انسانی و آلودگی های زیست محیطی ناشی از آتش سوزیهاپرداخت و ضرورت پیش بینی و بررسی زمینه ها و شرایط بروز حریق و نیز انجام اقدامات پیشگیرانه از وقوع حوادث از جمله آتش سوزیها را خواستار شد.

  ایشان یادآور شدند که شهرستان ذ آبیک یکی از شهرستان هایی می باشد که در کانون خطر بلایای طبیعی است ، لذا ایجاب می کند که کارکنان مهارت و تبحر رهایی و مصونیت از خطرات و حوادث احتمالی از جمله آتش سوزی ها و راههای مبارزه و کنترل آن در شرایط اضطراری را فرا گیرند.

  در ادامه یکی از کارشناس مسئول آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک که بعنوان مدرس در این برنامه حضور داشت انواع خدمات و ماموریت های سازمان متبوع را بر شمرد و در ادامه مبانی نظری اطفاء حریق از جمله عناصر بوجود آورنده آتش (حرارت ، اکسیژن ، ماده سوختنی و واکنش های زنجیره ای) طبقه بندی آتش سوزی ها بر اساس ماهیت ماده سوختنی (A.B.C. D.E .F) انواع خاموش کننده های دستی و نحوه کاربرد صحیح آن ها ، توضیحات لازم را ارائه کردند و در نهایت در عملیاتی میدانی به صورت آزمایشی تعدادی از فراگیران توسط خاموش کننده های دستی پودر و گاز در محل محوطه مرکز بهداشت به اطفاء حریق پرداختند.Untitled

  علی جباری، مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک،  در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به آمادگی آتش نشانی برای آموزش به تمامی ارگان ها اظهار داشت: کار با کپسول آتش نشانی و سایر نکات ایمنی جزئی از ضروریات هر ارگان است و این در حالی است که هم اکنون کپسول های آتش نشانی در بسیاری از ادارات و اماکن عمومی وجود دارد اما یادگیری نحوه کار با آن، مورد غفلت واقع شده است.

  وی گفت: از سوی دیگر گرچه نصب کپسول های آتش نشانی و سامانه های اطفا حریق در اماکن عمومی و مجتمع های مسکونی از اهمیت بسزایی در پیشگیری از حریق برخوردار است اما این تجهیزات نیاز به تعمیر و نگهداری مستمر دارد.

  جباری افزود: آموزش شهروندان و کارکنان ادارات پیرامون پیشگیری از گسترش حوادث آتش سوزی از جمله برنامه های سازمان آتش نشانی به شمار می رود لذا کارشناسان واحد آموزش این نهاد برای آموزش و ارتقا اطلاعات کارکنان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

  مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک، با اشاره به اجرایی شدن طرح کپسول آتش نشانی در اتومبیل ها اظهار داشت: با موافقت دولت با موفقیت طرح نصب کپسول در ماشین ها را اجباری کرد و در راستای ایمن سازی و جلوگیری از بروز خطرات آتش سوزی، نصب کپسول آتش نشانی برای خودروهای تولیدی جدید اجباری شد. این طرح خود می تواند در بسیاری از حوادث از شدت تلفات حاصله جلوگیری می کند. 

  وی گفت: ادارات و نهادها می توانند برای راهنمایی و مشاوره در خصوص موضوع اطفا حریق با مرکز آموزش و پیشگیری آتش نشانی شهرستان آبیک از طریق شماره تلفن ۱۲۵ و ۰۲۸-۳۲۸۹۴۴۴۴ تماس حاصل نمایند.

  انتهای خبر/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  4 − سه =