گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۳ - ۱۰:۵۷


  آیا وزارتخانه علوم به نام اصحاب فتنه سند خواهد خورد؟!!

  نگاه آبیک: وزارتخانه علوم جایگاهی بسیار حساس و حیاتی است که ارتباطی مستقیم با بدنه نخبه و علمی کشور دارد و گزینه ای که برای مدیریت در این جایگاه معرفی می شود باید به دور حاشیه های سیاسی منفی و مسئله دار باشد. به گزارش نگاه آبیک به نقل از همشاگردیها، این روزها معرفی گزینه جدید […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: وزارتخانه علوم جایگاهی بسیار حساس و حیاتی است که ارتباطی مستقیم با بدنه نخبه و علمی کشور دارد و گزینه ای که برای مدیریت در این جایگاه معرفی می شود باید به دور حاشیه های سیاسی منفی و مسئله دار باشد.

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از همشاگردیها، این روزها معرفی گزینه جدید برای وزارتخانه علوم نقل محافل علمی و سیاسی کشور شده است این وزارتخانه که از ابتدای شکل گیری دولت یازدهم با چالش های زیادی روبرو بوده با اینکه یکی از سکان های مهم دولت است همچنان با سرپرست اداره می شود و بلاتکلیف مانده است.

  آقای فرجی دانا وقتی کاندیدای معرفی به مجلس برای وزارتخانه علوم شد نمایندگان مجلس با گرفتن قول و قرارهایی از وی به او رای اعتماد دادند اما با رسمی شدن سند وزارتش ناکارآمدی و میدان دادن به برخی عناصر مسئله دار زمینه ای شد که با درخواست ها و تذکرات مکرر نمایندگان مردم در مجلس وی با گرفتن کارت زردهایی بالاخره پایش به جلسه استیضاح کشیده شود و بالاخره با عدم دریافت رای اعتماد مجدد به این وزیر دولت یازدهم وزارتخانه علوم بی صاحب بماند…

  تا به امروز لا به لای شایعات مدیریت نجفی سرپرست وزارت علوم دو گزینه دیگر برای این وزارتخانه معرفی شده اند که هر دو آنها منتسب به جریان فتنه هستند، نیلی احمد آّبادی و احمدی‌دانش آشتیانی که معرفی نیلی احمدی آبادی با کارت قرمز مجلس روبرو شد و احمدی‌دانش آشتیانی در انتظار روز موعودی است که در مجلس به ارائه برنامه هایش بپردازد.

  تا به امروز آنچه نتوانسته این وزارتخانه را از بلاتکلیفی درآورد نکاتی است که باید به طور ویژه آنها را مدنظر قرار داد:

  – فخرالدین آشتیانی استاد دانشگاه خواجه نصیر، پیش از این معاون مصطفی معین بوده است، گفته شده دانش از مرتبطین نزدیک جبهه منحله مشارکت بوده است؛ وی در فتنه ۸۸ به علت ارتکاب مسائل امنیتی توسط نهادهای ذی ربط احضار گردید و هم اکنون عضو حلقه اصلی جریان فتنه در وزارت علوم به همراه خانیکی، ظریفیان، میلی منفرد و توفیقی است و جلسات محفلی وی بصورت هفتگی و منظم در خصوص سیاست گذاری کلان آموزش عالی برگزار می گردد.

  – کارشناسان علمی معتقدند کسی باید مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده بگیرد که به جای حرکت ها و ژست های علمی به کیفیت آموزش عالی کشور آشنا بوده و بتواند فضای مناسبی را برای رشد کیفی و نه کمی ایجاد کند و رشد کمی آموزش عالی در سال های گذشته بیش از حد نگان کننده است به همین دلیل کسی باید سکان این وزارتخانه را بگیرد که بتواند با رویکرد کیفی بازتاب درستی را در تمامی وزارتخانه های کشور ایجاد نماید.

  – وزارتخانه علوم جایگاهی بسیار حساس و حیاتی است که ارتباطی مستقیم با بدنه نخبه و علمی کشور دارد و گزینه ای که برای مدیریت در این جایگاه معرفی می شود باید به دور حاشیه های سیاسی منفی و مسئله دار باشد زیرا در این صورت این وزارتخانه بنگاه بده بستان های سیاسی خواهد شد و به جای ایجاد فضای علمی و پیشرفت به سمت اقتصاد دانش بنیان میدانی برای جولان دادن های جناح های سیاسی خواهد شد که این به ضرر فضای علمی کشور است.

  – نکته ای که باید به آن توجه کرد و گویی دولتمردان بی توجه به آن در حال معرفی گزینه ها وزارت علوم هستند این مسئله است که برخی افراد تندوری جناح گرا با اِعمال فشار روی آقای رییس جمهور خواستار تصاحب این وزارتخانه هستند و چون نمایندگان مجلس به گزینه های مدنظر آنها که افرادی مسئله دار و با حاشیه های سیاسی هستند رای اعتماد نمی دهند این مسئله را عاملی برای ایجاد اختلاف و تنش زایی بین دولت و مجلس قرار داده اند.

  – باید این مسئله را به صورت ویژه مورد نظر قرار داد که قرار است ایران اسلامی طبق چشم انداز ۱۴۰۴ شمسی به چه جایگاهی در حوزه علم و فناوری برسد؟ آیا علمی که قرار است کشورمان را به جایگاه های والا در جهان برساند و با تربیت دانشمندان و نخبگان علمی ایران را در مسیر تولید ثروت قرار دهد باید در دست افرادی قرار گیرد که روزی دست در دست بیگانگان به آشوب گری و زیر سئوال بردن عملکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی مشغول بوده اند؟

  – دغدغه جامعه علمی و نمایندگان و مردم کشورمان این است زودتر فردی برای این جایگاه معرفی شود تا از نابسامانی هایی که با حضور یک سرپرست ممکن است در یک وزاتخانه وجود داشته باشد رفع شود زیرا در این صورت فقط فضای علمی کشور دچار ضربه می شود و شاید دچار آسیب های غیر قابل جبرانی شود.

  بنابراین با توجه به این نکات لازم است رییس جمهور از یک سو با معرفی فردی که سابقه مدیریتی کافی در کنار تعهد به نظام و رهبری داشته باشد و فضای علمی کشور را درگیر جناح بندی های سیاسی نکند قدم های محکمتری در این راستا بردارد و از سوی دیگر با معرفی گزینه مدنظر دولت قبل از ارائه رسمی به مجلس با مشورت با رییس فراکسیون های مجلس نقاط ضعف و قوت وزیر پیشنهادی مربوطه را بررسی کرده و اگر احتمال رای آوری آن گزینه زیاد است به مجلس معرفی شود تا به دولت و مجلس و نظام هزینه هایی تحمیل نشود.
  در این صورت همکاری بین مجلس و دولت با تعاملات بیشتری همراه خواهد بود و این امر مورد سوءاستفاده دشمنان داخلی و خارجی کشورمان قرار نخواهد گرفت.

  Print Friendly

  یک پاسخ به “آیا وزارتخانه علوم به نام اصحاب فتنه سند خواهد خورد؟!!”

  1. حسین گفت:

   شاید در اتفاقات سال ۸۸ نقش داشته اند ولی افراد لایقی برای وزارت علوم بودند

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + 3 = هفت