گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۲ - ۱۱:۲۵


  گفتمان دینی راهی برای نهادینه کردن حجاب در مدارس

  نگاه آبیک: رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک با اشاره به برگزاری گفتمان های دینی در مدارس اظهار داشت: برگزاری اینگونه گفتمان ها در مدارس به خصوص مدارس دخترانه در نهادینه کردن فرهنگ حجاب در جامعه بسیار تأثیرگذار است. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، گفتمان دینی با موضوع حجاب و عفاف صبح روز پنجشنبه با حضور […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک با اشاره به برگزاری گفتمان های دینی در مدارس اظهار داشت: برگزاری اینگونه گفتمان ها در مدارس به خصوص مدارس دخترانه در نهادینه کردن فرهنگ حجاب در جامعه بسیار تأثیرگذار است.

  برگزاری گفتمان دینی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، گفتمان دینی با موضوع حجاب و عفاف صبح روز پنجشنبه با حضور حجت‌ الاسلام علی جبارزاده مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مدرسه دبیرستان دخترانه طلوع فرازانگان شهر آبیک برگزار شد.

  مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک گفت: مسئله حجاب و پوشش تنها مورد سفارش و تاکید دین مبین اسلام نیست بلکه سایرادیان الهی لزوم رعایت پوشش و حجاب  توسط  زنان را مورد تاکید قرار داده اند. این مسئله یعنی حجاب تنها مختص به دین اسلام نیست.

  وی گفت: در دین مبین اسلام سلامت اخلاقی خانواده مستلزم رعایت حجاب و عفاف از سوی زنان و بانوان جامعه است. زیرا این زنان ما هستند که مردان را تربیت می کنند و به جامعه تحویل می دهند، پس جامعه سالم در گرو یک زن سالم و متدین است.

  حجت‌الاسلام جبارزاده تصریح کرد: رعایت پوشش و عفاف صرفا مخصوص بانوان نیست بلکه مردان در جامعه باید از پوشش متعارف برخوردار بوده و همواره عفاف را در حریم برخورد با نامحرم رعایت کنند.

  این استاد گفتمان دینی گفت: حجاب نه تنها مانع رشد و پیشرفت زنان جامعه نیست بلکه باعث پیشرفت روز افزون زنان جامعه خواهد شد. بسیاری از زنان با حجاب هستند که در جامعه جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده اند، بدست آوردن جایگاه مناسب تنها با تلاش و پشتکار و همچنین همت بزرگ افراد بدست می آید.

  جبارزاده گفت: به ابتذال کشاندن زنان و دختران جامعه، تضعیف مبانی اعتقادی و فرهنگی، نابودی ارزش های اخلاقی در جامعه، افزایش فساد و فحشا در جامعه، ایجاد فضای ناامنی در جامعه برای زنان و دختران و تخریب بنیان خانواده از ثمرات بدحجابی و یا بی حجابی در جامعه است که امروزه دنیای غرب با آن دست به گریبان است. جامعه غرب با سوء استفاده از زنان سعی در فروش اجناس خود دارند و این اصل بردگی است که جامعه غرب به آن مهر آزادی داده و به عنوان آزادی از آن ها سوء استفاده و زن ها را برده خود کرده اند.

  گفتنی است در پایان به پرسش های دانش آموزان پیرامون مسئله حجاب پاسخ داده شد.

  حجت الاسلام جبارزاده مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک با مثبت خواندن این گفتمان ها اذعان کرد: دانش آموزان و معلمین مدارس از این طرح استقبال خوبی کرده اند و برگزاری گفتمان های دینی می تواند گوشه ایی از مشکلات و شبهه های دینی دانش آموزان را برطرف کند. تا حداقل شبهات دانش آموزان درباره اصل دین و حجاب برطرف شده باشد.

  مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک نیاز سنجی مخاطبین را از مهم ترین اولویت های گفتمان های دینی عنوان کرد و افزود: مهمترین وظیفه مبلغان دینی، شناسایی نیازهای اساسی و تفکیک نیازهای واقعی مخاطبین از نیازهای کاذب آنان می باشد.

  حجت الاسلام جبارزاده در پایان بیان معارف اهل بیت (ع) و ترویج فرهنگ عاشورا، بیان احکام، معارف، آموزش قرآن، بیان تاریخ کربلا، روضه خوانی و مرثیه سرایی کمک به رشد علمی در فضاهای علمی و مذهبی مدارس، پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهات جوانان و نوجوانان را از جمله فعالیت مبلغان اعزامی به مدارس آبیک بیان کرد و گفت: این ویژه برنامه ها مختص به ماه ها نیز ایست، و با توجه به قرار گرفتن در ماه محرم این برنامه ها در مدارس آبیک به اجرا در می آید.

  حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک  با اشاره به حجمه عظیم دشمن در جامعه امروز تأکید کرد: در این میان طرح گفتمان دینی، فرصت مناسبی است که از نزدیک با نسل امروز رودررو شویم، حرف‌های او را بشنویم و به آنچه در دنیای درونی و ذهنی او می‌گذرد، پی ببریم. این طرح، ما را با واقعیت عریان و البته گاه تلخ جامعه امروز آشنا می‌کند و این بهترین موقعیت برای ماست که بدانیم مخاطبی که این قدر از او دم می زنیم، در چه دنیایی سیر می‌کند و دارای چه پرسش‌ها و شبهات و دغدغه‌ها و وسوسه‌هایی است.

  رئیس سازمان تبللیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به دغدغه های جوانان  اظهار داشت: خوشبختانه گفتمان دینی یکی از موقعیت های مناسب برای شنیدن سؤالات و دغدغه های نسل امروزی است و این نهضت نیازهای ما را در بخش برنامه‌ریزی مرتفع می‌کند.

  حجت الاسلام حسینی، در پایان با اشاره به این که در جلسات گفتمان دینی جلسات به صورت دوطرفه است و مانند سخنرانی از یک سو هدایت نمی شود، خاطرنشان کرد: در جلسات گفتمان دینی روحانی صحبت می کند و در نهایت فرصتی به دانش آموزان می دهند تا پرسش های خود را در زمینه های گفته شده بیان کنند و اگر شبهه ایی است برطرف شود.

  یکی از دانش آموزان حاضر در این جلسه در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به مفید بودن این گفتمان اظهار داشت: من و سایر دوستانم از برگزاری چنین جلساتی رضایت کامل داریم و بیشتر شبهات دینی ما در این جلسات برطرف شده است.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  هشت + = 17