گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۲ - ۰۹:۰۰


  شبهای ماه محرم میزبان نواهای قرآنی

  نگاه آبیک: رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک از برگزاری تلاوت قرآن کریم در شب های ماه محرم در مساجد خبر داد و گفت: به برکت ماه محرم نوای قرآنی میهمان مساجد و مجالس حسینی می باشد. حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، از برگزاری طرح […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک از برگزاری تلاوت قرآن کریم در شب های ماه محرم در مساجد خبر داد و گفت: به برکت ماه محرم نوای قرآنی میهمان مساجد و مجالس حسینی می باشد.

  سید جلال حسینی

  حجت‌الاسلام سید جلال حسینی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، از برگزاری طرح تلاوت قرآن کریم در شب های ماه محرم در مساجد شهرستان آبیک خبر داد و گفت : امیدوارم این طرح در تمام طول سال در مساجد ما پایدار و پابرجا بماند.

  حجت‌ الاسلام حسینی گفت: تبیین چرایی واقعه عاشورا و قیام ابا عبدالله الحسین (ع) توسط مبلغین دینی روشنگر اهداف قیام عاشورا خواهد بود. این موضوع یکی از اساسی ترین کارهایی است که باید صورت بگیرد زیرا پایان یافتن مشکلات جامعه در  گرو عمل کردن به اهداف و دلیل عاشورا است.

  وی گفت: اقامه نماز و عمل به احکام الهی و قرآن و پیروی از سنت رسول اکرم (ص) و احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر از جمله اهداف قیام اباعبدالله الحسین(ع) است. باید در جامعه امروز توجه بیشتری به این موضوع داشته باشیم.

  حجت الاسلام حسینی گفت: تبیین و ترویج فرهنگ نماز به ویژه نماز ظهر عاشورا و تلاوت قرآن کریم در مجالس عزاداری امام حسین(ع) و درک معانی و مفاهیم قرآن کریم امری ضروری است. باید مورد توجه مردم قرار بگیرد.

  وی گفت: هدف از قرائت قرآن در مجالس عزاداری اهل بیت (ع) احیای این کتاب الهی و عمل به احکام و معارف بلند آن و حاکم شدن روح معنویت بر مجالس عزاداری است.

  رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک گفت:اقامه نماز و تلاوت قرآن تنها در صورتی زمینه سعادت و رستگاری انسان در دنیا و آخرت را فراهم می‌کند که با نور ولایت و رهبری اهل بیت (ع) آمیخته شده باشد.

  حجت الاسلام حسینی با اشاره به اهمیت قرآن در جامعه اظهار داشت:  قرآن، این بزرگترین محور اتحاد مسلمین جهان، قرنهاست که دستخوش غبار افکار و بر کنار از زندگی آدمیان، مهجور مانده است. یکی از راه‌های رفع این مهجوریت، گسترش فرهنگ انس با قرآن کریم می باشد.

  این مسئول خاطرنشان کرد: متأسفانه، امروزه در بسیاری از جوامع، انس با امور دنیوی بر انس با قرآن مقدم شده است. در جامعه دینی ما نیز، گرچه در سایه عنایات حضرت حق و با تلاش و زحمات امام راحل (ره) و مسئولین دلسوز نظام به ویژه مقام معظم رهبری و نیز اساتید و خادمین قرآن کریم، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، شاهد رشد روز افزون فعالیت‌های قرآنی هستیم، ولی میان وضعیت فعلی و آنچه مطلوب جامعه اسلامی است، تفاوت بسیار است.

  وی با اشاره به راهکارهای نهادینه کردن قرآن در جامعه اظار داشت:  یکی از راهکارهای ایجاد انس با قرآن کریم در میان اقشار جامعه، بحث فرهنگ-سازی است. در کشور ما، علیرغم توجه به بحث آموزش های قرآنی، نسبت به بحث فرهنگ سازی کمتر عنایت شده است؛ در صورتی که این بحث مقدمه و مکمل بحث آموزش می باشد و تا هنگامی که جوانان ما انگیزه کافی برای یادگیری قرآن نداشته باشند، روش های آموزشی جوابگوی خطاهای موجود نیست. به عنوان مثال، در کشورهایی مانند سودان، به علت وجود چنین جریان مثبتی، شاهد انس مناسب مردم با قرائت و حفظ قرآن کریم می باشیم. در این کشور، غالب افراد بالای دیپلم حافظ کل قرآن و سایر افراد، حافظ قسمتی از قرآن می‌ باشند و در مساجد، نمازگزاران خود را موظف می دانند تا بعد از هر نماز یومیه، حداقل به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه (مجموعاً حدود یک ساعت و نیم) قرآن بخوانند و سپس از مسجد خارج شوند.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، با بیان اینکه مجالس عزای حسینی عامل انسان‏سازى است گفت: قرآن نیز کتاب انسان‌سازى و هدایتگر انسان به سوى کمال و رستگاری است.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  6 + هشت =