گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۰ - ۱۱:۲۹


  هفته کتاب فرصتی برای آشتی کردن با یار مهربان

  نگاه آبیک: انسان‏ هاى بزرگ مى‌‏توانند دو دقیقه بدون هوا، دو هفته بدون آب و یک عمر بدون پول زندگى کنند. اما بدون «کتاب» نمى‌‏توانند یک لحظه زنده بمانند. به گزارش نگاه آبیک، تعاملات و ارتباطات گوناگون و پیچیده جوامع انسانى در دنیای مدرن باعث شده است، از جنبه‏‌هاى توجه به فرهنگ  در جامعه کاسته شود. […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: انسان‏ هاى بزرگ مى‌‏توانند دو دقیقه بدون هوا، دو هفته بدون آب و یک عمر بدون پول زندگى کنند. اما بدون «کتاب» نمى‌‏توانند یک لحظه زنده بمانند.

  به گزارش نگاه آبیک، تعاملات و ارتباطات گوناگون و پیچیده جوامع انسانى در دنیای مدرن باعث شده است، از جنبه‏‌هاى توجه به فرهنگ  در جامعه کاسته شود. ­در عرصه تعلیم و تربیت فردى و اجتماعى نیز مانند دیگر عرصه‌ها، بایستی از بهترین روش‏ها و ابزار مشروع و مفید سود جست.

  کتاب­ ها به عنوان یکی از بهترین ابزار آموزشی مفید مطرح هستند که در خودسازى و تربیت انسان مورد استفاده قرار می­‌گیرند۲٫­ در حقیقت کتاب­ ها و تألیف‌ها ارزنده بسیاری از علما و عرفای اسلامی­ با در برداشتن مضامین و موضوعات گوناگون در محورهای مذهبی، اخلاقى، فرهنگی، اجتماعی و تربیتى، به رشد فردی و اجتماعی انسان در جوامع کمک شایانی می­‌کند.

  محمد علیمحمدی

  محمد علیمحمدی، در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به برپایی نمایشگاه کتاب اظهار داشت: در طول برگزاری نمایشگاه، هدف تنها فروش کتاب نیست؛ و به دنبال جذب مخاطب برای مطالعه هستیم که با برگزاری نشست‌های نقد و بررسی می‌توان به این مهم دست یافت.  هدف اصلی برپایی نمایشگاه جذب مخاطب به کتاب و مطالعه کتاب است.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبیک  اذعان کرد: سعی شده است در این نمایشگاه بیشتر به بحث کیفیت و محتوا توجه شودو از لحاظ کیفیت و محتوا کتاب‌های خوبی را در نمایشگاه فراهم کنیم؛ کتابهای انتخاب شده برای عرضه در نمایشگاه بر اساس راهنمایی مدیر کل اداره فرنگ و ارشاد قزوین و استفاده از  نظرسنجی‌های به عمل آمده در بین دانش اموزان و دانشجویان و عامه مردم، فراهم امده است.

  علیمحمدی خاطرنشان کرد:  نمایشگاه کتاب، یک اتفاق کاملا فرهنگی در حوزه کتاب است؛ رویدادی که می بایست در هرسال به دفعات اتفاق ‌افتد و زمینه برای در دسترس بودن کتب با هزینه کم  جهت رواج و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی فراهم شود.

  وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر این که کتاب باید وارد زندگی مردم شود، هدف از برگزاری این نمایشگاه در ماه محرم را اشاعه و ترویج فرهنگ عاشورایی و آشنایی مردم به ویژه نوجوانان و جوانان با پیام و فلسفه قیام عاشورا دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و عرضه آن ها به علاقمندان کتاب می‌تواند راه گشای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد.

  این مسئول افزود: کتاب مهم ترین منبع ثبت و ضبط اندیشه ها در طول اعصار و زمان های مختلف می باشد و برگزاری چنین نمایشگاه هایی با موضوع های خاص گنجینه ای از اطلاعات را در اختیار مردم می گذارد.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک ، در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، هفته کتاب را فرصتی برای برگزاری آشتی بیشتر مردم با این حوزه برشمرد و خاطرنشان کرد: این هفته فرصت مناسبی است تا مردم شهرستان را با فرهن کتاب و کتاب خوانی آشنا کنیم و این شکاف عمیقی که بین مردم و کتاب بوجود آمده است را از میان برداریم. ما باید هفته کتاب را غنیمت شمرده و گام هایی در راستای بالا بردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بردارند، مهمترین هدف ما در هفته کتاب و کتابخوانی ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

  محمدرضا آقامحمدی

  محمدرضا آقااحمدی، مسئول کتابخانه عمومی شهرستان آبیک در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی بیان کرد: هفته کتاب برای کتابخانه ها و کتابداران بهار اندیشه و مطالعه است و در طول هفته کتاب تمام بیلان کاری و تلاش‌های یک ساله متولیان امر کتاب و کتاب نویسی در جامعه فرهنگی عرضه کنند.

  مسئول کتابخانه عمومی شهرستان آبیک بر ضرورت ارتقا و شاخص‌های مطالعه، زیر ساخت‌ها و همچنین پیشبرد اهداف کتابخانه ها تاکید کرد و خاطرنشان کرد: ترویج نهضت مطالعه کتاب و کتابخوانی در جامعه نیازمند مشارکت همه افکار و دستگاه‌هاست.

  آقااحمدی اضافه کرد: یکی از شاخص‌ های ارزیابی رشد و توسعه و پیشرفت هر کشوری در عصر حاضر، میزان مطالعه و کتابخوانی، سرانه مطالعه، میزان توسعه و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در جامعه است.

  وی با بیان این که بهترین وسیله انتقال میراث ادبی از نسلی به نسل دیگر کتاب است، تأکید کرد: همکاری روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها نقش مهم و اساسی در زمینه تشویق آحاد جامعه نسبت به کتابخوانی می توانند ایفا کنند.

  این مسئول     اضافه کرد: دستیابی به جایگاه واقعی کتاب و کتابخوانی در فرهنگ عامه و برجسته سازی کتابخوانی در فرهنگ عمومی شهروندی در شهرستان آبیک خواسته تمام کتاب دوستان و مسئولان کتابخانه ها می باشد.  آنچه که در زندگی روزمره مردم از اهمیت برخوردار و نقش آفرینی می کند، مطالعه کتاب و کتابخوانی است.

  مسئول کتابخانه عمومی شهرستان آبیک، در پایان گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، با بیان این‌ که کتاب به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای اصلی در مقوله فرهنگ مطرح است، اظهارداشت: با کاربردی کردن فرهنگ مطالعه در جامعه می‌‎توان شاهد افزایش شور و نشاط در جامعه بود.

  هفته کتاب

  یکی از عضوهای کتابخانه عمومی شهرستان آبیک در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، اظهار کرد: کتابخانه عمومی آبیک تقریبا از لحاظ کتاب خوب است اما بیشتر کتاب ها قدیمی هستند و باید کتاب های بروزتری داشته باشد زیرا کتابهای علمی قدیمی از لحاظ صحت و اعتبار اطلاعات ارزش کمتری دارد.

  وی به میزان کم مراجعه کنندگان به این کتابخانه اشاره کرد و گفت: متأسفانه در طول این ۷ سالی که من عضو این کتابخانه هستم، مراجعه کنندگان به این کتابخانه و سایر کتابخانه های سطح شهر بسیار کم است و بیشتر مراجعه کنندگان را دانش آموزان در زمان امنحانات تشکیل می دهند و باید مسئولین برای این مشکال بزرگ چاره ایی بی اندیشند.

  IMG_3841

  مراد مرادی،  معاون پرورشی و تربیت دینی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، در مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به نقش دوران کودکی و نوجوانی در تعیین شخصیت و عادت های رفتاری افزود: وجود دانشمندان و علمای بزرگ در تاریخ کشور، نشانگر اهمیت و توجه بزرگان کشور به مقوله مطالعه و کتابخوانی در فرهنگ ایرانی اسلامی است.

  معاون پرورشی و تربیت دینی اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک با اشاره به تاکیدات فراوانی که مقام معظم رهبری در حوزه تشویق مردم به مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی در زندگی روزمره مردم دارند، ادامه داد: جا دارد با برنامه ریزی مناسب زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی بین عموم مردم فراهم شود.

  مهرداد یحیایی

  مهرداد یحیایی، مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، نیز در این مورد به خبرنگار نگاه آبیک گفت: ترویج مطالعه در بین دانش آموزان در آموزش و پرورش جایگاه مهمی دارد و یکی از نیازهای اصلی نیاز به دانستن  است. ما هدفمان این است که کاری بکنیم که دانش آموزان کارهای خود را با آگاهی کامل انجام بدهند و بدانند که چه کاری می کنند و عاقبت کار چه خواهد شد، این کار جز با مطالعه و یادگیری امکانپذیر نخواهد بود.

  مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان آبیک، گفت: ابتدا باید این نیاز در بین دانش آموزان ایجاد شود و دانش آموزان بدانند که به این کتاب و مطالعه آن نیاز دارند، با بوجود آمودن نیاز در افراد، خودشان به سوی  برطرف کردن این نیاز سوق پیدا می کنند. این فرهنگ یعنی کتاب و کتابخوانی در بین افراد و دانش آموزان نهادینه می شود و این کار این عامل مهمی برای بالا بردن سطح اطلاعات و فرهنگ شهرستان و به طور کلی کشور خواهد شد.

  گفتنی است ۲۴ تا ۳۰ آبان ماه به نام هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار نامگذاری شده است که برنامه های متنوعی در سطح شهرستان آبیک انجام خواهد گرفت.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  × 4 = سی دو