گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۱۹ - ۱۱:۲۱


  پوشش ۱۰۰ درصدی سنجش بینایی کودکان روستایی در شهرستان آبیک

  نگاه آبیک: کارشناس پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی شهرستان آبیک، با اشاره به این که طرح سنجش بینایی کودکان از ابتدای آبان آغاز و تا نیمه آذرماه ادامه دارد، گفت: در این طرح کودکان روستایی ۱۰۰ درصد پوشش داده می شوند. جلال الدین عاشوری  کارشناس پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: کارشناس پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی شهرستان آبیک، با اشاره به این که طرح سنجش بینایی کودکان از ابتدای آبان آغاز و تا نیمه آذرماه ادامه دارد، گفت: در این طرح کودکان روستایی ۱۰۰ درصد پوشش داده می شوند.

  سنجش بینایی

  جلال الدین عاشوری  کارشناس پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک، افزود: چندین سال است که طرح غربالگری بینایی آمبیولوپی از سوی سازمان بهزیستی برای کودکان ۳ تا ۶ سال اجرایی می شود و امسال نیز این طرح در تمامی پایگاههای دائم و سیار در سراسر شهرستان آبیک به اجرا در میاید.

  وی با اشاره به این که در بیشتر مدارس ابتدایی  در سطح شهرستان پایگاهی وجود دارد و نسبت به سنجش بینایی کودکان اقدام می کنند، گفت: در هر پایگاه و مهدهای کودک کارشناس ابتومتریست برای انجام معاینات چشم حضور دارند.

  کارشناس پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی شهرستان آبیک، با اشاره به این که طرح غربالگری بینایی در روستاها پوشش ۱۰۰ درصدی دارد، تاکید کرد: کودکان زیر ۶ سال هر سال باید برای معاینه چشم مراجعه کنند چون ممکن است کودک در سال اول معاینه چشمش سالم باشد اما در سال بعد دچار اخلالات بینایی شود.

  به گفته عاشوری ، طرح غربالگری بینایی کودکان از ابتدای آبان آغاز و تا نیمه آذرماه به مدت یک ماه و نیم در شهرستان آبیک همزمان با سراسر کشور ادامه دارد. مادران می تواند در زمان مشخص شده کودکان خود را برای سنجش بینایی به نزدیکترین پایگاه آورده و از سطح بینایی فرزندش مطمئن شود.

  وی اذعان داشت: چنانچه اختلالات بینایی کودکان تا سن ۶ سال تشخیص داده شود تا حدود زیادی می توان از این بیماری جلوگیری کرد و در آینده باعث کاهش مشکلات نابینایی کودک خواهد شد.

  وی اظهار داشت: سال گذشته ۷۸ درصد جمعیت کودک کشور تحت پوشش طرح غربالگری قرار گرفتند و امسال پیش بینی می شود این پوشش افزایش پیدا کند. خوشبختانه در سطح شهرستان آبیک این آمار به ۹۰ درصد رسیده است.

  لازم به ذکر است؛ کودکان ۱ تا ۳ سال با دستگاه های غربالگری بینایی و ۴ تا ۶ ساله با تابلوی E چارت توسط مربیانی که بوسیله کارشناسان متخصص آموزش دیده اند مورد معاینه قرار می گیرند و در درمان تنبلی چشم هرچه سن کودک پایین تر باشد شانس درمان بیشتر و مدت درمان کوتاه تر خواهد شد.

  از علائم تنبلی چشم، به توجه بیشتر با یک چشم، کج کردن سر در هنگام دیدن اشیاء، مالیدن چشم ها، نزدیک گرفتن اجسام به چشم، خستگی چشم، سردرد، پلک زدن زیاد و … می توان یاد کرد اما در اغلب موارد کودک شکایتی ندارد و علامتی از بیماری چشم مشخص نیست و لذا بهترین راه تشخیص به موقع آن معاینات دوره ای می باشد تا از معلولیت های کم بینایی و نابینایی پیشگیری شود.

  والدین می توانند برای اطلاعات بیشتر با شماره های دفاتر پیشگیری از تنبلی چشم بهزیستی تماس حاصل نمایند.

  ۰۲۸-۳۲۸۹۵۰۴۰

  ۰۲۸-۳۲۸۹۵۰۴۱

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  − یک = 7