گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۱۷ - ۱۸:۴۰


  قیاس حر با سرانه فتنه بزرگترین اشتباه است

  نگاه آبیک:  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به سخنان رئیس جمهور گفت: سران فتنه را نمی توان با حر بن یزید ریاحى مقایسه کرد، او با جاهلیت در سپاه باطل بود و با امر به معروف های امام حسین به اشتباهش پی برد، و اشتباه خود را با نثار جانش در راه امام […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک:  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به سخنان رئیس جمهور گفت: سران فتنه را نمی توان با حر بن یزید ریاحى مقایسه کرد، او با جاهلیت در سپاه باطل بود و با امر به معروف های امام حسین به اشتباهش پی برد، و اشتباه خود را با نثار جانش در راه امام جبران کرد.

  سید جلال حسینی

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک  در سخنانی با اشاره به زندگانی امام حسین (ع) اظهار داشت: خداوند در تربت ایشان شفا، و در داخل حرم امام حسین (ع) استجابت دعا را قرار داده است . پیامبر (ص) در حقش فرمود: احب اللّه مَن احب حسینا یعنى : خداوند دوست می دارد کسى را که حسین را دوست بدارد. پیامبر (ص) در حق او و برادر گرامى اش امام حسن (ع) فرمود: دو فرزند من حسن و حسین پیشوایان امت مى باشند خواه زمام امور به دست بگیرند و یا نگیرند.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، با اشاره به زندگی نامه امام حسین (ع) گفت: پس از شهادت امام حسن (ع) در سال ۵۰ هجرى ، امام حسین (ع) عهده دار امر امامت گردید. معاویه پس از بیست سال حکومت ظالمانه و قتل و کشتار شیعیان به ویژه، در سال ۶۰ هجرى مرد و بر خلاف قرارداد صلح با امام حسن (ع)، پسرش یزید را به جاى خود قرار داد. یزید فردى فاسد و شرابخوار و مخالف با اسلام بود. او علناً مقدسات اسلامى را زیر پا مى گذاشت و آشکارا شراب مى خورد. امام حسین علیه السلام از همان آغاز کار با او به مخالفت برخاست .

  وی ادامه داد: یزید نامه اى به حاکم مدینه نوشت و به او دستور داد که از امام حسین (ع) براى یزید بیعت بگیرد و اگر حاضر نشد او را به قتل برساند. امام (ع) که حاضر به بیعت کردن با یزید نبود با خانواده خود از مدینه به مکه رفتند. در این هنگام مردم کوفه که از مرگ معاویه با خبر شده بودند نامه هاى زیادى براى امام حسین (ع) نوشتند و از او خواستند تا به عراق و کوفه بیاید. امام حسین (ع) نیز مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد. ابتدا هزاران نفر از مردم کوفه با مسلم بن عقیل همراه شدند. اما با ورود عبیداللّه بن زیاد که از طرف یزید به حکومت کوفه گمارده شده بود و بسیار حیله گر و بى رحم بود، مردم کوفه فریب اقدامات او را خورده و پیمان شکنى کردند و مسلم را تنها گذاشتند.

  این مسئول افزود: در نتیجه عبیداللّه ، مسلم بن عقیل را دستگیر نموده و به شهادت رسانید. هنگامى که در ابتدا مردم کوفه با مسلم بیعت کردند، مسلم نامه اى به امام حسین (ع) نوشت و به ایشان اطلاع داد که به کوفه بیاید. امام حسین (ع) با خانواده و یاران خود به طرف کوفه حرکت کرد و در نزدیکى کوفه بود که خبر پیمان شکنى مردم کوفه و شهادت مسلم را آوردند. عبیداللّه بن زیاد که با شهادت مسلم بر اوضاع کوفه تسلط پیدا کرده بود حر بن یزید ریاحى را براى زیر نظر گرفتن امام حسین (ع) و همراهانش فرستاد. و سپس عمر بن سعد را با سى هزار نفر به کربلا اعزام نمود. او به عمر بن سعد وعده داده بود که اگر امام حسین (ع) را به شهادت برساند او را حاکم رى خواهد کرد.

  حجت الاسلام حسینی گفت: عمر بن سعد که به طمع حکومت رى به کربلا آمده بود از هیچ ستمى فروگذار نکرد. دستور داد امام حسین (ع) و یارانش را محاصره کنند و آب را بر روى آنان ببندند. یاران امام حسین (ع) که از شجاع ترین افراد بودند روز دهم محرم (عاشورا) در حالى که بیش از ۷۲ تن نبودند یکى پس از دیگرى در دفاع از امام زمان خود یعنى امام حسین (ع) با عزت و آزادگى به شهادت رسیدند. حر بن یزید ریاحى نیز که ستمگرى سپاه عمر سعد و حقانیت امام حسین (ع) را مشاهده کرد به سپاه امام پیوست و به شهادت رسید.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، گفت: واقعه کربلا گرچه از نظر زمان کوتاه بود و تنها یکروز از صبح تا عصر به طول انجامید اما لحظه لحظه آن درس شهامت و ایثار و فدا کارى ، ایمان و اعتقاد و اخلاص بود. واقعه کربلا دانشگاهى است که از طفل شیرخوار تا پیرمرد محاسن سفیدش به بشریت درس آزادگى مى آموزد. خون هاى مطهر امام حسین (ع) و یارانش به اسلام حیات تازه بخشید و زمینه سرنگون شدن دودمان فاسد اموى را فراهم آورد.

  وی در پایان با ااشاره به  قیاسی که چندی پیش رئیس جمهوری ایران روحانی، سران فتنه را با حر بن یزید ریاحى  مقایسه کرده بود، تأکید کرد: سران فتنه از خط قرمزهایی است که دولت باید آن را رعایت کند و نباید آن ها را با حر بن یزید ریاحى مقایسه کند، حر بن یزید ریاحى برای اشتباهی که ندانسته مرتکب شده بود، جان خود را نثار راه حق کرد، ولی سران فتنه کاری جز آشوب و گشتن جوانان نکردند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + نُه = 11