گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۱۷ - ۱۳:۰۲


  ارزشهای حسینی قربانی هیاهوی رسانه ایی

  نگاه آبیک: اگر عزاداری حسینی تنھا به برپایی مراسم منحصر شود، ھمان عزاداری ای می شود که مردم کوفه برای امام حسین(ع) برپا کردند؛ امروز قربانی کردن ارزش ھایی که امام حسین(ع) برای احیاء آن ھا  قیام کرده بود کمتر از قربانی کردن خود امام نیست. امر به معروف و نھی از منکر از مصادیق ارزش ھای حسینی […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: اگر عزاداری حسینی تنھا به برپایی مراسم منحصر شود، ھمان عزاداری ای می شود که مردم کوفه برای امام حسین(ع) برپا کردند؛ امروز قربانی کردن ارزش ھایی که امام حسین(ع) برای احیاء آن ھا  قیام کرده بود کمتر از قربانی کردن خود امام نیست. امر به معروف و نھی از منکر از مصادیق ارزش ھای حسینی است که نباید در ھیاھوی رسانه ای قربانی شود.

  امر به معروف و نهی از منکر

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، مردم شهر و روستاهای آبیک همواره در عشق ورزیدن به ائمه اطهار الگو بودند، امام حسین (ع) زمانی خواهد مرد، که اهدافش در بین شیعیان کمرنگ و به فراموشی سپرده شود. یکی از مهم ترین اهداف عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بود که امام حسین(ع) با قربانی کردن جان خود و یاران و حتی خانواده خود، سعی کرد، امر به معروف و نهی از منکر کند.

  کسی که مأمور به امر به معروف و نهی از منکر می شود، طبق خط فکری و عملی امام مظلوم خود یعنی سید الشهدا امام حسین (ع) رفتار می کند؛ و معنی آن این است که آمرین امر به معروف و نهی از منکر از جان خود و خانواده خود می گذرند، تا افراد گمره از گمراهی خود بیرون بی آیند و به جهنم نروند و بتوانند لذت توبه را بچشند.

  سید ابوتراب موسوی

  حجت الاسلام سید ابوتراب موسوی، امام جمعه و جماعت شهر آبیک پیرامون انحراف واقعه عاشورا و اهداف امام حسین (ع) به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: خیلی ها می خواهند با وارد کردن شبهه و تحریف اصل عاشورا، را زیر سوال ببرند، اما کسی نمی تواند اصل این واقعه عظیم و کربلا را از بین ببرد.

   امام جمعه و جماعت شهر آبیک اظهار داشت: عزاداری های امسال در کشورهای اسلامی و سایر کشورهای جهان با شکوه بسیاری برگزار شد، امام حسین (ع) امروزه در دل های همه مردم جهان راه پیدا کرده است، ما باید تمام تلاش خود را بکنیم که حسین وارانه رفتار کنیم، ما نمی توانیم حسین باشیم، اما می توانیم حسین وارانه رفتار کنیم و پرچم دار واقعه بزرگ عاشورا باشیم. نگذاریم اهداف اصلی عاشورا از بین برود.

  حجت الاسلام موسوی امر به معروف و نهی از منکر را دلیل اصلی عاشورا دانست و گفت: امام حسین (ع) جان خود و همه عزیزانش را فدا کرد، تا امر به معروف و نهی از منکر در جامعه از بین نرود، حالا ما خیلی راحت به خودمان اجازه می دهیم به اسم امر به معروف و نهی از منکر هر کاری بکنیم، دشمن با این کار سعی دارد این پیام عظیم عاشورا را از بین ببرد و در پس آن واقعه عاشورا را زیر سوال ببرد.

  وی در پایان افزود: کسانی که می خواهند با کارهایی از قبیل اسیدپاشی چهره امر به معروف را بسوزانند، این را بدانند که هیچ گاه خواهند توانست این کار را بکنند، زیرا خداوند حامی امر به معروف و نهی از منکر است و بیگانگان و مزدوران و همچنین فریب خوردگان داخلی نمی توانند کاری از پیش ببرند زیرا افراد جامعه ما افرادی باهوش و متدین هستند و شیعیان حسینی پایبند به اهداف امام مظلومشان هستند. نمی گذارند خون شهدای کربلا پایمال شود و اهدافشان در جامعه از بین برود.

  سید جلال حسینی

   حجت الاسلام سید جلال حسینی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، در مصاحبه ایی با خبرنگار نگاه آبیک، پیرامون نکات ذکر شده، به حدیث ثقلین اشاره کرد و گفت:  بر اساس روایت ثقلین پیامبر گرامی اسلامی (ص) دو چیز گرانبھا را در میان امت اسلامی گذاشت؛ قرآن و اھل بیت (ع) که ھر کس به این دو متمسک شود گمراه نخواھد شد. در حقیقت ایشان اھل بیت (ع) را در کنار قرآن و ھمراه قرآن قرار داد. پس قرآن و اھل بیت ریسمان الھی ھستند ریسمانی که خداوند آن را از آسمان به زمین انداخته است یعنی یک سر آن در دست خداوند است و سر دیگر آن دست بندگان و این ریسمان الھی که طریقه بالا رفتن انسان به سمت آسمان و خداوند است ھمان قرآن و اھل بیت (ع) ھستند. بنابراین اھل بیت (ع) «حبل الله» اند ریسمانی برای دستیابی به قرب الھی.

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آبیک، ادامه داد: اما به تعبیر امروزی می توان گفت که اھل بیت (ع) کشتی نجات بشر از پلیدی ھا و مفاسد دنیا ھستند که در میان آن ھا ھمان طور که این روایت نورانی نیز تاکید می کند کشتی امام حسین (ع) کشتی ای است که باشتاب تر و سریع تر بشر را به منزل مقصود و هدف نهایی یعنی قرب الهی راھنمایی می کنند. از منظری می توان گفت امروز شیعه از تعریف ھویت گذشته است و کارکرد امروز این عزاداری ھا برای مردم جامعه این است که آن ھا را بر کشتی امن حسینی برساند تا بتوانند در سفر زندگی به سر منزل مقصود برسند.

  حجت الاسلام حسینی، گفت: مسافران کشتی حسینی باید نماد معروف در جامعه باشند و پرچم رفتار حسینی را در جامعه بلند کنند و بر طبل مکارم اخلاق بکوبند و به ھمه نشان دھند که با تخلق به اخلاق دینی و پایبندی به ارزش ھای اسلامی ھم می توان در جامعه زندگی کرد. اگر عزاداری حسینی تنھا به صدای طبل، خواندن اشعار سخیف، راه اندازی دسته در خیابان ھا و …. منحصر شود، ھمان عزاداری ای می شود که مردم کوفه برای امام حسین(ع) برپا کردند؛ مردمی که امام خود را کشتند و با فریادھای زینب (س) گریستند!

  این مسئول یادآور شد: امروز قربانی کردن ارزش ھایی که امام حسین(ع) برای احیاء آنھا قیام کرده بود کمتر از قربانی کردن خود امام نیست؛ امروز عزاداری امام حسین(ع) نباید کارکرد اصلی خود را که احیاء ارزش ھای اسلامی و معرفت افزایی دینی است از دست بدھد و دچار کژکارکرد شود. امر به معروف و نھی از منکر به ھیچ وجه در جامعه اسلامی به عنوان امری ناھنجار تعریف و تبیین نشده است این امر،    امری وجوبی برای ھمه مسلمانان و در زمره فروع دین برای اصلاح جامعه قرار داده شده است مانند ھمان فداکاری و ایثاری که امام حسین (ع) برای حفظ دین انجام داد.

  وی در پایان گفت: هیچ کسی نمی تواند چهره امر به معروف را در بین افکار  عمومی بد کند و این طرح اسیدپاشی جز دسیسه دشمنان چیز دیگری نمی تواند باشد و شیعیان حسینی این را می دانند و نمی گذارند دولت های ظالم به اهداف خود دست پیدا کنند.

  محمد علیمحمدی

  محمد علیمحمدی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک،  در مصاحبه ایی به خبرنگار نگاه آبیک، گفت: فرهنگ عاشورا در طول تاریخ همواره برای جامعه اسلامی و مومنین الهام بخش بوده و به تعبیر روایت ،حرارتی در دلهای مومنین ایجاد کرده که هرگز به سردی نمی گراید. جلوه های این الهام بخشی را در دوران اخیر در پیروزی انقلاب اسلامی، حماسه آفرینی های هشت سال دفاع مقدس، و پیروزی جنگ ۳۳ روزه حزب الله لبنان در مصاف با اسراییل غاصب و … به وضوح می توان مشاهده نمود.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبیک، در پایان گفت: به رغم تمامی آثار ایجابی و خیرات و برکاتی که فرهنگ عاشورا داشته است، در مقام عمل جهت پاسداشت و بزرگداشت حماسه های حسینی و عاشورایی از یک سو بعضی اعمال و آیین هایی که در این راستا توسط عزاداران اجرا می گردد ما را از فرهنگ واقعی عاشورا دور کرده و خدای ناکرده موجب وهن اسلام می شود از طرف دیگر دشمنان اسلام که آثار و کارکرد والای این فرهنگ را دیده اند با تمامی وجود تلاش می کنند تا از قدرت حقیقی و نقش سازنده مجالس و آیین های عزاداری بکاهند که در این رابطه بحث مهندسی فرهنگ عاشورا می تواند مانعی بزرگ بر سر راه دشمنان قسم خورده اسلام باشد و توطئه های آنان را نیز خنثی نماید.

  انتهای گزارش/

  Print Friendly

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.