گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ - ۱۲:۳۱


  ایلیا رشوند؛ کوچکترین تعزیه خوان آبیکی

  نگاه آبیک: امروز ایلیا رشوند، کوچکترین تعزیه خوان آبیک است؛ که دلیل تعذیه خواندنش را ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت می داند. عشق به علی اکبر (ع) بود که باعث شد من تعزیه خوان حسین (ع) شوم؛ این اولین جمله ای بود که ایلیا رشوند به خبرنگار نگاه آبیک گفت: من خیلی دوست دارم […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: امروز ایلیا رشوند، کوچکترین تعزیه خوان آبیک است؛ که دلیل تعذیه خواندنش را ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت می داند.

  IMG_3595

  عشق به علی اکبر (ع) بود که باعث شد من تعزیه خوان حسین (ع) شوم؛ این اولین جمله ای بود که ایلیا رشوند به خبرنگار نگاه آبیک گفت: من خیلی دوست دارم راه قاسم و علی اکبر را ادامه بدهم.

  نگاه آبیک: اسم و فامیل شما چیست؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: ایلیا رشوند

  نگاه آبیک: ایلیا چند وقته به کار تعزیه مشغول هستی؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: تعزیه خوانی برای من کار نیست، یک علاقه و حرفه است. من از ۳ سال پیش شروع به فعالیت در صحنه تعزیه کردم و با امسال می شود ۴ سال که در خدمت پدرم و سایر دوستانش مشغول به فعالیت هستیم.

  نگاه آبیک: مشوق تو برای شروع تعزیه خوانی چه کسی بوده است؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: پدرم سال هاست که به این حرفه مشغول هست و عشق به تعزیه و تعزیه خوانی در خون ماست، برادرم نیز وقتی هم سن و سال من بود، پدرم به او تعزیه خوانی را یاد داد. من هم وقتی ۳ ساله بودم، پدرم علاقه من را به تعزیه خوانی دید و متوجه شد که من وقتی پدر و برادرم هرسال محرم برای تعزیه خود را آماده می کنند، مشتاق تر از آن ها هستم و وقتی پدر و برادرم، نسخه ها را تکرار می کردند، من هم بدون این که آن ها بدانند، یاد گرفتم.

  IMG_3527

  ایلیا ادامه داد: یک روز وقتی پدرم تازه از صحنه تعزیه به خانه آمده بود، لباس ها را آورد تا در خانه بشورد؛ من وقتی دیدم پدرم از اتاق خارج شد و لباس ها درون اتاق ماند، خودم را به لباس ها رساندم و لباس هایی که چندین برابر من بود را پوشیدم و چندین بار هم به زمین خوردم، اما بلند شدم و شروع به خواندن آن نسخه هایی که به صورت پنهانی یاد گرفته بودم، کردم و بلند بلند نسخه را می خواندم که پدرم آمد و بدون این که من بفهمم خواندن من را تماشا می کرد، بعد آمد من را بغل کرد و گفت: من به تو افتخار می کنم.

  این تعزیه خوان کوچک افزود: این اولین باری بود که من شروع به خواندن تعزیه کردم و مشوق اصلی من پدرم و عشقی بود کهدر وجود ما نسبت به تعزیه و عشق به امام ها به وجود آمده بود.

  نگاه آبیک: چه کسی به تو نسخه ها را یاد می داد؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: بیشتر اوقات پدرم و گاهی هم برادرم می آمدند پیش من و اول که سواد نداشتم، نسخه ها را برایم می خواندند و من تکرار می کردم. بیشتر نسخه ها را پدرم به من یاد داده است.

  نگاه آبیک: تا به حال چه نقش هایی را اجرا کردی؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: من نقش های زیادی را بازی کرده ام، مثل سکینه عباس، سکینه علی اکبر، سکینه امام حسین،زینب، عبدالله پسر حر، پسر هانی، و دو طفلان مسلم را اجراء کرده ام و تمامی نسخه های آن ها را حفظ هستم.

  IMG_3594

  نگاه آبیک: کدام یک از نقش ها تو بیشتر دوست داری؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: من نقش پسر حر خیلی را خیلی دوست دارم چون جنگی من هم می توانم برای امامم بجنگم و نسخه هایش را خیلی دوست دارم، دوست داشتم خودم در کربلا بودم و به امام حسین (ع) کمک می کردم.

  نگاه آبیک: تا به حال کجاها اجراء داشتی؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: تهران، آبیک، رزجرد و چند جای دیگر هم اجراء داشته ام.

  نگاه آبیک: مردم وقتی تو اجراء داری چه احساسی پیدا می کنند؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: مردم خیلی گریه می کنند و همه به من می گویند، صدای خیلی خوبی داری، همه صدا و اجرای منو دوست دارند، می گویند باید این راه را ادامه بدهم.

  IMG_3526

  نگاه آبیک: کدام صحنه تعزیه را بیشتر دوست داری؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: صحنه ایی که علی اکبر (ع) شهید میشه، وبل از شهادتش می خواد کاری کنه که کسی به پدرش آسییب نرساند که یاران شمر می آیند و سر خودش را می برند.

  نگاه آبیک: وقتی روی صحنه برای اجراء می آیی چه احساسی داری؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: خیلی خوشحال می شم که بتونم یاد امام حسین و مظلومیت این امام بزرگوار و سایر یارانش و همچنین سایر امامان مظلوم را زنده نگه دارم و بتوانم خدمتی به این بزرگواران بکنم.

  نگاه آبیک: در پایان صحبت حرفی برای مردم و هم سن و سال های خودت داری؟

  کوچکترین تعزیه خوان آبیک: من به دوستان خودم پیشنهاد می کنم، وارد این کار بشوید و اگر نمی توانید وارد این رشته بشوید ارادت خودتون را از راه های دیگه به امام حسین (ع) ثابت کنید.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + سه = 5