گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۷/۷ - ۱۳:۱۱


  دانشگاه باید جامعه تولیدمحور را دنبال کند

  نگاه آبیک: وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با اشاره به نقش مهم دانشگاه‌ها در عرصه سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری گفت: دانشگاه باید جامعه تولیدمحور را دنبال کند. به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه تربیت مدرس که با حضور دانشجویان […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با اشاره به نقش مهم دانشگاه‌ها در عرصه سیاست‌سازی و سیاست‌گذاری گفت: دانشگاه باید جامعه تولیدمحور را دنبال کند.139305201820468913393973

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه تربیت مدرس که با حضور دانشجویان و اساتید این دانشگاه در سالن تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد اظهار داشت: این روزها که در سمت اجرایی قرار گرفته‌ام دلم بیشتر از هر زمان دیگری برای زندگی آکادمیک تنگ شده است و امروز با آمدن در دانشگاه تربیت مدرس خاطرات حضورم در این دانشگاه بیش از پیش برایم تداعی شد.

  وی افزود: امروز در عرصه اجرا و پس از حضور در عرصه آکادمیک و تدریس دانشگاه در حوزه اشتغال، رفاه، سرمایه‌گذاری، فقر و رنج گروه‌های خاموش و کم‌صدای جامعه در عرصه سیاستگذاری قرار گرفته‌ام و بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به دانشگاه را بیشتر درک و فهم می‌کنم و رابطه دانشگاه و سیاستگذاری را ملموس‌تر از هر زمان دیگری احساس می‌کنم.

  ربیعی با اشاره به اینکه کیفیت آموزشی همواره بالاتر از کمیت آموزشی است یادآور شد: متاسفانه امروز با جمعیتی از فارغ‌التحصیلان در دستگاه‌های بوروکراتیک مواجه هستیم که خلاقیت ندارند، این افراد و دیگران توانمندی برای بهره‌وری در سازمانها ندارند.

  وی با اشاره به اینکه متاسفانه امروز نسبت مناسبی بین دانشگاه و حل مسائل جامعه وجود ندارد، گفت: دانشگاه و حل مسائل جامعه خیلی قدرتمند و با قدرت ورود پیدا نکرد که اگر نسبت مناسب و قوی بین دانشگاه و حوزه سیاست‌گذاری بود در ۸ سال گذشته درآمد کشور و منابع آن در مسیرهایی به کار گرفته می‌شد که کشور به عدالت اجتماعی نزدیکتر می‌شد و فقر در این شرایط به این شکل نبود.

  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با بیان اینکه امروز حدود ۳۰ درصد جامعه مستمری‌بگیر تامین اجتماعی و سازمانهای مختلف هستند، گفت: یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید حل کردن مسائل است. نفت حل کردن مسائل است نه پاک کردن مسائل در این چارچوب اگر نسبت درستی بین دانشگاه، سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و سیاست‌سازی ایجاد شود منابع کشور در رفاه مردم و حل معضلات اجتماعی می‌شود.

  ربیعی با بیان اینکه دانشگاه قرار بود در جامعه ما نیرویی را تربیت کند که به کسب و کار جامعه رونق بخشد و به آن کمک کند افزود: باید جایگاه دانشگاه را به خوبی مشخص کنیم و دانشگاه را به جایگاه اصلی آن که تربیت نیروی کسب و کار کشور است هدایت سازیم نه اینکه خود دانشگاه محلی برای کسب و کار شود.

  وی افزود: امروز در دولتی که اساس خود را در همراهی با انجمن‌های علمی گذاشته است و اعضا و نیروهای آن از مرکز استراتژیک کشور بیرون آمده‌اند باید بتوانیم یک برنامه نظامند را با کمک اساتید دانشگاهیان فراهم سازیم.

  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در همین زمینه خاطرنشان کرد: دوست ارجمندم دکتر فرجی‌دانا زمانی که در وزارت علوم بود به دنبال ایجاد همین رویکرد بود وامیدواریم دکتر نجفی که در کرسی سرپرستی وزارت قرار گرفته‌اند و یا کس دیگری که وزیر وزارت علوم می‌شود نیز به دنبال این رویکرد باشد.

  ربیعی تاکید کرد: از دل دانشگاه باید یک نظریه‌پرداز یا یک تکنسین بیرون بیاید و در همین زمینه نیاز به تقویت اندیشه‌ورزی و خردورزی در دانشگاه‌ها داریم. اینکه دانشگاه‌ها در دولت تدبیر و امید به عرصه واقعی و حوزه اصلی فعالیت خود برگردند به شکلی که جامعه تولیدمحور را دنبال کنند مسئله‌ای که کشور به آن نیاز دارد.

  وی با بیان اینکه جامعه رانتی با جامعه تولید‌گرا متفاوت است خاطرنشان کرد: جامعه رانتی مصرف می‌کند و در فضای کاربردی فعالیت‌های صورت گرفته را ادامه می‌دهد اما جامعه تولیدگرا به سمت تولید است و باید زمینه چنین مسئله‌ای را در جامعه خود فراهم سازیم.

  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی گفت: کشور از وجود دانشجوی غیرحضوری که به شکل غیرحضوری درس می‌خوانند، امتحان می‌دهند استاد خود را هم یکبار نمی‌بیند و در آخر پایان‌نامه‌ای را خریداری می‌کند راه به جایی نمی‌برد.

  ربیعی با بیان اینکه باید حدود ۲ میلیون شغل در کشور داریم که داوطلب ندارد، افزود: این در حالی است که در برخی از شهرهای ما نیروی متخصص و مناسب آن شهر وجود ندارد و اینجاست که دانشگاه‌ها با شناسایی نیازها می‌توانند با تربیت نیروی خلاق و مورد نیاز به تقویت کارآفرینی در جامعه کمک کنند و دانشجویان از طریق همین کانون‌های کارآفرینی که دولت امروز اعتبارات خوبی را برای شرکتهای دانش‌بنیان قرار داده است می‌توانند در این مسیر گام بردارند و دانشگاه تربیت مدرس نیز می‌تواند در این زمینه موفق باشد.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه طی سال‌های آینده باید حدود ۴ میلیون شغل ایجاد کنیم، گفت: در گذشته تفاوت دانشگاه‌های ما با دانشگاه‌های خارج را مانند قیفی می‌دانستند که افراد به سختی به آن وارد و به راحتی از آن خارج می‌شوند اما امروز دیگر آن قیف وجود ندارد و مسیر رسیدن به دانشگاه‌ها مثل اتوبانی هموار شده است که افراد به راحتی و در حالت پیاده‌روی به آن وارد و از آن خارج می‌شوند و همه به سمت وزارت ما برای کار حرکت می‌کنند.

  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با اشاره به جایگاه دانشگاه تربیت مدرس گفت: دانشگاه تربیت مدرس در طی سال‌های گذشته اساتیدی را تربیت کرد که برای کشور مفید هستند. الگوی دانشگاه تربیت مدرس می‌تواند برای سایر دانشگاه‌ها مفید باشد و امیدواریم در روزهای باقیمانده از دولت تدبیر و امید که حدود هزار روز از آن باقی است پیوند خوبی بین دانشگاه و تصمیم‌سازی دولتی ایجاد شود.

  ربیعی با بیان اینکه دنیا با افراد نخبه تغییر کرد اضافه کرد: دنیا را آقازاده‌ها و دانشجویان رانتی عوض نمی‌کنند بلکه دنیا با حضور دانشجویان موفقی که به دنبال خلاقیت باشند عوض می‌شود و ما امروز چشم امیدمان به نیروهای خلاقی است که از دل دانشگاه بیرون می‌آیند.

  وی با اشاره به برنامه‌های معاونت علمی ریاست جمهوری برای تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: دکتر ستاری با تلاش‌های خود اعتبارات خوبی را در این بخش به دست آورده‌اند که امیدواریم در سال ۹۳ تحرکات خوبی را در حوزه دانشگاهیان در کشور ببینیم.

  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی با بیان اینکه دانشگاه فضایی برای کسب تجارب جدید و کانون‌ها و فعالیت‌های جدید است، گفت: تمام توان دولت بر این است که از فقر و رنج جامعه کم کند و جایگاه ایران را در جهان ارتقا بخشد.

  ربیعی در پایان سخنان خود در خصوص فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه تسهیل کردن امر ازدواج جوانان گفت: منبع مالی برای وام ازدواج در حال نهایی شدن است که انشاءالله به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  سه + 8 =