گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۷/۷ - ۰۹:۱۹


  آتش نشانان، بزرگ مردان عرصه خطر

  نگاه آبیک: از در واحد آتش نشانی شهرستان آبیک که وارد می شوی، آرامش خاصی بر همه چیز حکم است. چندین دستگاه خودرو کامیون و سواری قرمز رنگ در جای خود پارک شده و لباس های مخصوص آتش نشانان در یک گوشه به صورت مرتب چیده شده است. همه چیز تمیز است و به نظر می […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: از در واحد آتش نشانی شهرستان آبیک که وارد می شوی، آرامش خاصی بر همه چیز حکم است. چندین دستگاه خودرو کامیون و سواری قرمز رنگ در جای خود پارک شده و لباس های مخصوص آتش نشانان در یک گوشه به صورت مرتب چیده شده است.

  IMG_1847

  همه چیز تمیز است و به نظر می رسد که گویا همین  یک دقیقه قبل همه چیز را نظافت کرده باشند اما این آرامش قبل از طوفان است و هر لحظه که یک شهروند گوشی تلفن را بردارد و خبر یک  آتش سوزی  یا سانحه ای  را بدهد هم  چیز به هم  می ریزد و تازه آن وقت است  که متوجه  می شوی، همه این نظم و ترتیب  برای آن بوده که آتش نشانان در کوتاه ترین زمان ممکن به محل ماموریت  اعزام شوند.

  بی شک  همه ما یک  روز از کنار این مراکز گذشته و از این سکوت تعجب  کرده ایم و یا در حالی  که از خیابان عبور می کردیم  آژیر  خودروهای آتش نشانی که با سرعت از مسیری عبور می کرده ، توجه ما را جلب کرده است.

  و اما هفتم مهر ماه هر سال که روز آتش نشانی نامگذاری  شده و این نامگذاری را  بهانه ای کردیم تا با این بزرگ مردان عرصه خطر و به گفت وگو بنشینیم.

  علی جباری، مسئول ایستگاه آتش نشانی که چند ماهی است که در این سمت مشغول به کار است، می گوید: قبل از این که در این مکان مقدس مشغول به کار بشوم، مسئول دفتر شهردار بودم، و بخاطر علاقه زیادی که به این شغل داشتم در مواقع ایی که کارم در شهرداری به پایان می رسید، خود را به ایستگاه آتش نشانی می رساندم و همراه با سایر دوستان به مأموریت می رفتم.

  جباری ادامه داد: تا این که شهردار سمت جدید یعنی کار در آتش نشانی را  به من ابلاغ کرد و من بی دریغ قبول کردم. روز اولی که به آتش نشانی آمدم، لحظه ایی بیشتر نگذشته بود که زنگ تلفن به صدا در آمد، ما سریع آماده شدیم تا به محل حادثه برویم. در این حادثه که منجر به فوت ۲ هموطن شد، یک دستگاه ال۹۰ در بین دو کامیون گیر کرده بود، متأسفانه راننده و سرنشین جلو در جا فوت کرده بودند، چون من قبلا با همکاران بر سر صحنه های حوادث رفته بودیم، زیاد برایم دیدن صحنه دشوار نبود و تنها فکرم در آن زمان نجات جان سرنشینان خودرو بود.

  IMG_1846

  وی آتش نشانی را به سنگرهای دفاع مقدس و آتش نشانان را به رزمندگان تشبیه کرده و اظهار داشت: همه این خاطرات رزمندگان تنها گوشه  کوچکی از رشادت های رزمندگان است و به جرات می توان ادعا کرد که ۸۰ درصد رشادت های این رزمندگان عرصه های ایمان و شهادت برای مردم گفته نشده است. آتش نشانی نیز همین حالت را دارد  و هر روز  که یک آتش نشان شیفت کاری اش را تحویل می گیرد تا پایان ۲۴ ساعت کارش، حتما یک خاطره تلخ یا شیرین  به سوابق کاری اش اضافه شده است.

  مسئول واحد آتش نشانی شهرستان آبیک در پاسخ به سوال خبرنگار نگاه آبیک که تلخ ترین حادثه ایی که در این چند مدت برای شما اتفاق افتاده است، چیست؟

  بیان کرد: در این چند وقتی که به صورت رسمی در آتش نشانی مشغول به کار هستم، صحنه های تلخ و شیرین بسیاری را دیده ام، یکی از تلخ ترین این حوادث، تصادفی بود که در نزدیکی پل روگذر زیاران رخ داده بود، در این حادثه که تنها راننده آن یعنی پدر خانواده جان سالم برده بود، مادر خانواده که باردار بود، همراه دختر کوچکش دارفانی را ودا گفته بودند، صورت دخترک طوری  بود که اصلا نمی شد نگاه کرد و پدر نمی توانست او را شناسایی کند.

  نگاه آبیک: عمده فعالیت ای صورت گرفته توسط اتش نشانی در سال جاری چه بوده است؟

  جباری: واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی با توجه به گسترش شهر و ایجاد شهرک های جدید اقدامات گسترده ای را صورت داده است، از جمله مشخص کردن نقاط حادثه خیز و آماده باش مأمورین برای رفتن به آن قسمت و کارهای فرهنگی و زیرسازی برای امنیت شهروندان انجام داده است.

  نگاه آبیک: در این مدت چه تعداد حادثه رخ داده و چند مجروح و فوتی داشتید؟

  جباری:  واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبیک پاسخگو و پیگیر بیش از ۳۲۵ مورد حادثه بوده است، که متأسفانه در این حوادث تعداد ۱۸۱ مجروح و ۱۸ نفر فوتی در بر داشته است.

  نگاه آبیک: بیشترین علل تصادفات و حوادث در ناحیه شهرستان آبیک چه بوده است؟

  جباری: عمده دلایل این حوادثعدم رعایت نکات ایمنی و راهنمایی و رانندگی، رانندگی هنگام خواب آلودگی و درصد زیادی از آتش سوزی های شهری به صورت عمدی بوده است.

  آتش نشانی

  نگاه آبیک: آیا مزاحمت های تلفنی در آتش نشانی هم وجود دارد، و این مزاحمت ها موجب بروز حادثه شده است؟

  جباری: بله متأسفانه می توانم به جرأت بگویم بیش از ۵۰ درصد از تماس  هایی که با آتش نشانی گرفته می شود، مزاحمت های تلفنی هستند که درصد زیادی از آن ها را کودکان و تعدادی را نیز بزرگسالان در بر می گیرند؛ من از همشهریان آبیکی خواهشمندم برای گذراندن وقت و سرگرمی با آتش نشانی تماس نگیرند، چون در لحظه ایی که شما با دادن آدرس اشتباه به آتش نشانی و فرستادن مأمورین ما به سمت آدرس اشتباه، ممکن است حادثه ایی رخ بدهد که چند ثانیه دیر رسیدن منجر به فوت شود.

  وی  و سایر همکارانش در پایان مصاحبه با خبرنگار نگاه آبیک، از همشهریان خواستند، با خادمین خود در آتش نشانی همکاری لازم را به عمل آورند و در صورت بروز هرگونه حادثه ضمن حفظ خونسردی و قبل از هرگونه اقدام سریعا با ششماره تلفن ۱۲۵ یا ۳۲۸۲۴۴۴۴ تماس گرفته و مشخصات و نشانی دقیق محل حادثه را اعلام کنند تا مأمورین به سرعت خود را به محل حادثه برسانند.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  8 × پنج =