گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۷/۶ - ۱۲:۳۷


  صعود جانبازان آبیکی به ارتفاعات طالقان

  نگاه آبیک: جانبازان آبیکی به مناسبت هفته دفاع مقدس ارتفاعات طالقان را فتح کردند. به گزارش خبرنگار نگاه آبیک ؛ صبح امروز جانبازان آبیکی به مناسبت هفته دفاع مقدس و تجدید دیدار با یکدیگر به ارتفاعات طالقان رفته و کوه های سمت روستای حسن جان را فتح کردند. منصور فرهنگیان، معاون فرهنگی و مسئول روابط […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک: جانبازان آبیکی به مناسبت هفته دفاع مقدس ارتفاعات طالقان را فتح کردند.کوهپیمایی2

  به گزارش خبرنگار نگاه آبیک ؛ صبح امروز جانبازان آبیکی به مناسبت هفته دفاع مقدس و تجدید دیدار با یکدیگر به ارتفاعات طالقان رفته و کوه های سمت روستای حسن جان را فتح کردند.

  IMG_1721

  منصور فرهنگیان، معاون فرهنگی و مسئول روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آبیک در گفتگویی با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به هدف اجرای این برنامه گفت: این برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس و تجدید دیدار رزمندگان و جانبازان آبیکی با هم، تا تجدید خاطره ایی برای این افراد باشد.

  IMG_1722

  کوهپیمایی 4

  بعد از زیارت بقعه متبرکه حضرت قاضی میر سید به سمت کوه های اطراف این بقعه جانبازان به سمت کوه های اطراف این بقعه متبرکه رفتند، و این کوه ها را فتح کردند.

  IMG_1726

  فتح کوه

  در ادامه این برنامه جانبازان به جمع آوری زباله های دامنه  کوه تا نزدیک ۱ کیلومتر تا سمت رودخانه را جع آوری کردند.

  IMG_1741

  IMG_1737

  IMG_1738

  IMG_1736

  IMG_1733

  IMG_1732

  IMG_1752

  IMG_1746

  در حاشیه رودخانه استقرار پیدا کردیم و صدای آب گوش جان را نوازش می داد و همرزمان با دیدن یکدیگر و مرور خاطراتشان به شور می آمدند و طوری از خاطرات جنگ صحبت می کردند که انگار چند روز بیشتر از آن دوران نگذشته بود.

  IMG_1749

  برای ناهار همه دور یک سفره جمع شدند و از خاطرات تلخ و شیرین دوران جنگ برای یکدیگر سخن می گفتند؛ از فتح خرمشهر و آزادی حصر آبادان تا شهادت دوستانشان و همسنگری هایشان، خاطراتی که گاهی اشک را در گوشه چشم جمع می کرد و گاهی لبخند بر روی لب می آورد.

  IMG_1755

  آن ها از جنگ ها و عملیات های آن روز صحبت می کردند و آن جنگ ها را با جنگ نرم این دوران مقایسه می کردند و می گفتند: آن روزها وقتی گلوله های دشمن به تن رزمندگان اصابت می کرد، از تنشان خون می آمد و بچه ها با دیدن خون به کمک آن ها می شتافتند، اما در این جنگ نه کسی کشته می شودو نه خونی از کسی جاری می شود و فقط این دل و روح های هموطنان و همشهریان عزیز است که زخمی این جنگ نرم می شود، آن ها خود نمی فهمند که زخمی این جنگ شده اند.

  وی افزود: در آن دوران ما برای فدای جان خود سعی می کردیم از همدیگر سبقت بگیریم ، تا عزیزانمان بتوانند در آرامش زندگی کنند، اما حالا دختران و پسران ما در این جنگ باید از خون شهدا و جانبازان ما دفاع کنند و نگذارند خون شهدا پایمال شود.

  یکی از رزمندگان گفت: حتی زمانی می شد که ما ۳ روز تمام هیچ غذایی برای خوردن نداشتیم و به محض این که چیزی برای خوردن پیدا می شد، بچه ها سعی می کردند، اول آن را به همسنگری های خودشان بدهند تا اول آن ها چیزی بخورند، اما حالا لقمه را از دهان یک دیگر در می آورند و این جای تأسف و تأمل دارد.

  IMG_1764

  در این روستا که خانه های سنتی جای خود را به خانه های مدرن داده بودند و روستا کم کم داشت ازحالت روستایی خارج می شد و مردم به تجمل گرایی روی آورده بودند. و از دل خانه های قدیمی و زیبا خانه هایی با ظاهری  مجلل نمایان شد بود.

  IMG_1758این ها قسمتی از آثار ورود شهریان به این روستای دیدنی بود، از دیگر چیزهایی که نظرمرا به خود جلب کرد، وجود ماهواره در بیشتر پشت بام های این روستا بود، برای همین موضوع در صحبتی که با یکی از اهالی این روستا ، داشتم وی دلیل این موضوع را نبود آنتن و نگرفتن شبکه های ایرانی در این روستا دانست و گفت: در این روستا ما نمی توانیم شبکه های تلوزیونی را ببینیم به همین دلیل بیشتر اهالی این روستا از ماهواره استفاده می کنند.

  IMG_1762

  این پیرمرد که سن زیادی هم داشت و کنار خیابان نشسته بود، ادامه داد: قبل از این که پای شهریان به این روستا باز شود، بیشتر اهالی روستا با رادیو و بازی های محلی خود را سرگرم می کردند و بچه ها در زمین های کشاورزی به پدران خود کمک می کردند، اما با باز شدن پای این وسیله به خانه های اهالی این روستا دیگر از آن همدلی گذشته خبری نیست.

  IMG_1735

  متاسفانه در این چند ساله چهره روستاها به شدت تغییر کرده و از حالت قدیمی خود خارج شده و بیشتر اهالی به سمت تجمل گرایی روی می آورند. یکی از جانبازان آبیکی گفت: ما در آن سال ها از جان خود گذشتیم تا ناموس و مردمان ما بتوانند در آرامش زندگی کنند و به پیشرفت کشور و انقلاب کمک کنند و پیرو دین اسلام و رهبر باشند؛ اما حالا مردم با آرمان های شهدا و امام راحل بسیار فاصله گرفته اند و ما نباید بگذاریم این فاصله بیشتر از این بشود. باید همه دست به دست هم بدهیم و نگذاریم خون شهدا پایمال شود.

  IMG_1759

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  شش + 8 =