گزارش
گفتگو
یادداشت و مقاله
 • آرشیو اخبار

 • ۱۳۹۳/۰۷/۵ - ۲۳:۴۶


  شرط لاریجانی برای کمک مجلس به حوزه گردشگری/آپارتمان‌سازی را در مناطق بکر طبیعی متوقف کنید

  نگاه آبیک : رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:سازمان میراث فرهنگی باید بسته‌هایی تعریف کند که بخش خصوصی بتواند گردش اقتصادی مطلوب را در آنها مشاهده کند که در صورت این اقدام، ما می‌توانیم از طریق صندوق توسعه ملی، بانک‌ها و برنامه ششم به این حوزه کمک کنیم. به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، […]

  Print Friendly

  نگاه آبیک : رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:سازمان میراث فرهنگی باید بسته‌هایی تعریف کند که بخش خصوصی بتواند گردش اقتصادی مطلوب را در آنها مشاهده کند که در صورت این اقدام، ما می‌توانیم از طریق صندوق توسعه ملی، بانک‌ها و برنامه ششم به این حوزه کمک کنیم.13930701162330353698123

  به گزارش نگاه آبیک به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در نخستین جشنواره مشارکت ملی گردشگری که به‌مناسبت روز جهانی گردشگری در سالن اجلاس سران برگزار شده بود، طی سخنانی با اشاره به صنعت توریسم در کشور اظهار داشت: در سنت غربی یک تفرعنی را از نظر فرهنگی می‌بینیم به این صورت که اگر توسعه صنعتی پیدا کردند به این معناست که فرهنگ عمومی‌شان نیز از دیگر کشورها بیشتر است در حالی که ممکن است کشوری از نظر صنعتی پیشرفت کند، اما از نظر فرهنگ عمومی بالا نباشد. لذا این دو مقوله یکسان نیست. اما یک نوع تفرعنی بین آنها وجود دارد که سایر فرهنگ‌ها را تحقیر می‌کند و این در رسانه‌های آنها هم وجود دارد.

  وی افزود: گاهی می‌بینیم که آنها پیامبران و یا زندگی اسلامی را تحقیر می‌کنند، حتی پیامبران خود را هم تحقیر می‌کنند و این علو فرهنگی تمدن نیست که فرهنگ‌های دیگر را تحقیر کنند و به همین دلیل فرهنگ شرقی را رازآلود و عقب‌افتاده معرفی می‌کنند و فرهنگ پیش‌رو را فرهنگ غربی می‌نامند. البته این افراطی‌گری که امروز در منطقه ما از جنس داعشی‌ها به وجود آمده، به مستمسک آنها برای تحقیر بیشتر فرهنگ اسلامی تبدیل شده است.

  رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با تأکید بر اینکه این تفرعن و تحقیرها عامل پرورش تروریست‌ها شده است، گفت: به‌بهانه اینکه این کشورها تروریست‌پرور هستند، این ملت‌ها را تحقیر می‌کنند و نتیجه این تحقیرها یک دور باطلی است که سبب می‌شود جوانانی که در این کشورها دچار تحقیرشدگی شده‌اند، برای نجات خود به دامان گروه‌هایی می‌افتند که با این تفکر غربی ستیز می‌کنند. لذا هرسال می‌بینیم که جریان تروریستی در منطقه افزایش می‌یابد و ریشه آن نیز همین تحقیرشدگی است که همچنان هم در کشورهای غربی وجود دارد.

  لاریجانی با اشاره به سخنان اخیر کامرون در نشست عمومی سازمان ملل خاطرنشان کرد: همین چند روز پیش نخست‌وزیر انگلیس با یک حرف‌های عجیب و غریبی کلام خود را در سازمان ملل مطرح کرد، به‌خصوص در موضع مربوط به ایران که یک نوع تفرعن در آن دیده می‌شد و دستور می‌داد که ایران باید این کار یا آن کار را بکند در حالی که باید به وی گفت: شما چه‌کاره هستید که این‌گونه صحبت می‌کنید؟ این بایدها را از کجا آورده‌اید؟ آیا قدرت‌تان بیشتر شده که احساس می‌کنید به‌پشتوانه این قدرت بایدهایی را برای ما تعیین می‌کنید؟ در حالی که این‌گونه نیست.

  وی خطاب به نخست‌وزیر انگلیس گفت: چند روز پیش نزدیک بود قسمتی از کشور شما جدا شود، بنابراین شما امپراطوری ندارید که بخواهید برای ما بایدی تعریف کنید، پس چرا با این زبان صحبت می‌کنید؟ همچنین اینکه شما از جریان داعش و تروریست‌ها در منطقه اضطراب دارید که البته اضطراب درستی است، چرا که خودتان به اینها کمک کردید و حالا برای خودتان مشکل‌ساز شده‌اند، پس شما نیازمند هستید و برای اینکه نیاز خود را رفع کنید باید در یک بستر عقلانی حرف بزنید، نه اینکه از باید استفاده کنید.

  رئیس مجلس اضافه کرد: رفتار شما مثل رفتار کودکی می‌ماند که از روی ترس فریاد می‌زند و گاهی هم فحاشی می‌کند. شما از جریان تروریستی ترسیده‌اید و فریاد می‌زنید اما این فریادتان، فریادی از روی تفرعن نیست، ظاهرش از روی تفرعن است و باطن آن ترس است. بنابراین امروز برای مبارزه با تروریست‌ها نیازمند هستید اما نباید نیازتان را به‌عنوان امتیاز به ما بفروشید. یک مختصر عقلی وجود دارد که این‌گونه رفتارها را بشناسد و کالبدشکافی کند. بنابراین شما نیازمند مبارزه با تروریسم هستید و نمی‌توانید زرنگی کنید و نیازتان را به‌عنوان امتیاز به طرف مقابل بفروشید. این موضوع قابل تفکیک و قابل دریافت است.

  وی با بیان اینکه در فرهنگ آنها چنین ژست‌های تفرعنی وجود دارد، گفت: به‌جای اینکه اشتباهات گذشته خود را بپذیرند که در طول سال‌های گذشته به تروریست‌ها کمک کرده‌اند، حالا می‌خواهند این اشتباه را رفع کنند و برای این کار از زبانی استفاده می‌کنند که منجر به این نتیجه نخواهد شد، لذا باید بپذیرند که در منطقه و سوریه آشفتگی ایجاد کرده‌اند.

  برخورد دوگانه غربی‌ها با تروریسم در عراق و سوریه

  لاریجانی با بیان اینکه اینها همین امروز با مسئله تروریسم برخورد تاکتیکی می‌کنند، خاطرنشان کرد: نماینده پنتاگون اخیراً گفت: “ما در عراق و سوریه دو جور برخورد داریم؛ در عراق برخورد ما با تروریسم تاکتیکی است، اما در سوریه برخورد ما راهبردی خواهد بود.” چرا که اینها در عراق با یک دولتی که به‌گفته خودشان دولت دموکراتیکی است، اما نمی‌خواهند این دولت دموکراتیک قوی باشد و باید با این رفتارها آن دولت را همیشه نیازمند خود نگه دارند، طرفند، بنابراین برخورد آنها با تروریست‌ها برخورد ریشه‌ای نیست بلکه برخورد تاکتیکی است و می‌خواهند این تروریست‌ها را نگه دارند تا اسباب چانه‌زنی‌شان شود.

  رئیس  مجلس افزود: اما در سوریه از آنجا که می‌خواهند با دولت مرکزی آن ستیز کنند می‌گویند برخورد ما با تروریست‌ها راهبردی است. پس شما با تروریست‌ها دوگونه برخورد می‌کنید در حالی که این داعش یک سرزمین دارد که از موصل گرفته تا رقه در کشور سوریه را شامل می‌شود. بنابراین بخشی از سرزمین داعش در عراق و بخشی دیگر در سوریه است، پس معنای این حرف پنتاگون چیست؟ مگر ممکن است با یک پدیده متصل به هم از نظر جغرافیایی، دو جور برخورد شود؟ بنابراین معنایش این است که برای غربی‌ها مسئله تروریسم مسئله مهمی نبوده است و همیشه با آن برخورد تاکتیکی داشتند تا از آن به‌عنوان یک ابزار استفاده کنند.

  لاریجانی بر همین اساس تصریح کرد: نتیجه این نوع برخوردها هم این خواهد شد که این گرداب موضوع ناامنی در منطقه ادامه داشته باشد. بنابراین باید به این نکته توجه کرد که بین کشورهای منطقه امن‌ترین کشور ایران است. درست است که اینها همواره یک نگاه ریبه‌‌آمیز به ایران دارند، اما ایران امتیازاتی دارد که توانسته در این شرایط ناامن، امنیت خود را حفظ کند. بنابراین این امنیت در داخل کشور یک فرصتی است تا زمینه گردشگری برای این محیط امن بیشتر فراهم شود.

  وی با بیان “در این منطقه شلوغی بسیاری را می‌بینم” گفت: بعید می‌دانم که با این‌گونه رفتار غربی‌های و برخوردهای دروغین با تروریسم شرایط امنی در منطقه به وجود آید و روند این رفتارها نشان می‌دهد که پدیده تروریسم در منطقه همچنان روبه‌رشد است.

  رئیس مجلس با اعلام “ما با پدیده تروریسم برخورد جدی داریم” تأکید کرد: نوع برخورد ما تفرعن و تاکتیکی نیست و هرگز با این برخوردهایی که این ائتلاف دروغین درست کرده است، همکاری نداریم. مسیر ما برخورد تاکتیکی در عراق و برخورد استراتژیک در سوریه نیست. برخورد ما یک برخورد واقع‌بینانه با مسئله تروریسم است و یک مسیر روشنی را دنبال می‌کنیم.

  لاریجانی در ادامه سخنان خود گفت: ما دورنما را در منطقه این‌گونه می‌بینیم که یک آشفتگی سیاسی در منطقه وجود خواهد داشت و با حرف‌هایی هم که اینها می‌زنند این آشفتگی سیاسی کاهش نخواهد یافت بنابراین این برداشت‌های فرهنگی ملال‌آور و غبارآلود در محیط‌های جهانی وجود خواهد داشت و مجبورند که شرایط را غبارآلود کنند تا مسائل روشن نشود و این در حالی است که توجه به مسئله گردشگری و حضور گردشگران در ایران می‌تواند این فضای غبارآلود را کنار بزند.

  وی با تأکید بر اینکه تأثیر دستاورد توریسم در امنیت ملی و فوائد سیاسی و حفظ منافع ملی کشور کمتر از سایر دستاوردهای آن نیست، گفت: لوازم این امر باید به‌درستی طراحی شود و این موضوع هم باید به‌لحاظ محیط‌های مفرح با استفاده از ابتکارات بومی و سازگار با سنن مورد توجه قرار گیرد.

  رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح بر لزوم پرداختن بیشتر به مقوله گردشگری میان مؤلفه‌های توسعه اظهار داشت: از آنجایی که ما یک کشور نفتی و گازی هستیم وقتی که صحبت از توسعه کشور می‌شود ذهن‌ها بیشتر به این سمت می‌رود و به سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری کمتر تمرکز می‌شود که امیدوارم این نشست بتواند به استفاده از این ظرفیت مهم کمک کند.

  لاریجانی با اشاره به روز جهانی گردشگری گفت: باید به‌سمتی برویم که سهم گردشگری به مقوله قابل توجهی تبدیل شود، چرا که این موضوع از لحاظ اقتصادی برای کشور سودآور است و امروزه برخی از کشورها حتی کشورهای منطقه از صنعت گردشگری درآمدهای ۷۰ تا ۸۰ میلیاردی به دست می‌آورند.

  وی افزود: به همان میزان که موضوع گردشگری در کشور ما جایگاه یابد، سهم استفاده از نفت و گاز هم کاهش می‌یابد و طبعاً می‌توانیم از این سرمایه‌ها برای امور زیربنایی کشور استفاده کنیم، لذا امیدواریم تمهیدات لازم برای تحقق برنامه‌ای که سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد که در یک افق ۱۰ساله بتواند به ۲۰ میلیون گردشگر در کشور برسند، فراهم شود.

  رئیس مجلس با اشاره به تنوع آب‌ و هوایی در کشورمان، گفت: ایران به‌دلیل تنوع آب‌وهوایی دارای طبیعت بکر و خوبی است که علاوه بر این موضوع، وجود میراث کهن فرهنگی که نشان‌دهنده ریشه‌دار بودن این ملت است، می‌تواند به جذب گردشگر کمک کند.

  وی با اشاره به ریشه‌دار بودن نظام کشورداری در ایران، گفت: شاید در غرب فقط یونان باستان از نظر سنن کشورداری و نظامات حقوقی دارای سابقه طولانی است. گرچه کشورهایی که امروز در صنعت گردشگری پیشرفت دارند، از نظر سابقه فرهنگی دچار فقر هستند، بنابراین به‌اندازه ارزش میراث فرهنگی کشورمان باید به توریسم بها داد.

  لاریجانی با اشاره به نادیده گرفتن میراث فرهنگی پیش از انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب از این میراث فرهنگی کشور چندان حفاظت نمی‌شد، اما سازمان میراث فرهنگی همواره تلاش کرده تا این میراث را حفظ کند. البته به‌دلیل شرایط بودجه‌ای کشور به‌اندازه‌ای به این سازمان کمک نمی‌شود که بتواند کار جدی انجام دهد، لذا باید سازوکاری فراهم شود تا مردم بتوانند در حفظ و صیانت و مرمت این آثار نقش داشته باشند و گردش اقتصادی مطلوبی فراهم شود که البته این ایده از سال‌های پیش مطرح بود تا از طریق جذب سرمایه‌های مردمی و نقش‌دادن به آنها، سهم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری را افزایش دهیم.

  رئیس مجلس  با اشاره به وجود زیارتگاه‌های معصومین و امام‌زادگان در کشورمان گفت: زیارتگاه‌های زیادی به‌ویژه حرم امام رضا(ع) در کشور ما وجود دارد و نکته مهم این است که بتوان از سهم حضور این بزرگان دینی و این امام معصوم و اولادهای آنها استفاده کرد و تعشقی ایجاد کرد تا زائران به ایران سفر کنند.

  وی با اشاره به کمبود آشنایی مردم با بزرگان تفکر دینی در کشور گفت: سالها پیش که در رادیو و تلویزیون بودم، بحثی مطرح شد که مردم با میراث فرهنگی کشور آشنایی کمتری دارند و قدر و منزلت این آثار و این بزرگان دینی را به‌درستی نمی‌شناسند که ما در آن برهه در صداوسیما با ساخت سریال‌هایی از زندگی این بزرگان اقدامی انجام دادیم تا شناخت این بزرگان برای مردم ملموس شد.

  لاریجانی با بیان اینکه شناخت این شخصیت‌ها به ایجاد یک تعامل پایدار فرهنگی بین ملل مختلف کمک می‌کند، گفت: ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری و زیبایی نیازمند سرمایه‌گذاری است تا گردشگران زیادی جذب کنند و تعامل فرهنگی در داخل کشور جاگیر و پاگیر شود. البته همواره نگاه توحیدی به عالم و آدم بین مردم ایران وجود داشته و حتی قبل از اسلام هم تفکر توحیدی و الهی بوده و توجه به همبستگی داخلی و ملی کشور سابقه طولانی داشته است، لذا اینها مؤلفه‌هایی است که ایجاد رفاه می‌کند.

  رئیس مجلس با اشاره به زندگی امروزه بشر گفت: یکی از ویژگی‌های جهان امروز این است که انسان امروز بیش از گذشته احساس نیاز به سفر دارد چرا که پس از تجدد به‌دلیل ایجاد یک ساختار مدرنیته در زندگی انسان و یک‌نواخت شدن این زندگی، نیاز به سفر و هم‌نوایی با طبیعت بیش از گذشته خودنمایی می‌کند. همچنین از آنجا که شهرسازی در کشور ما متأثر یک تفکر مدرنیته شده است و مردم زندگی محدود و کسل‌کننده‌ای پیدا کرده‌اند، مجبورند سفر کنند. بنابراین سفر بخشی از حیات فردی بشر امروز شده است و سازمان میراث فرهنگی باید شرایطی را در زمینه سفر برای مردم فراهم کند تا منجر به آرامش روح آنها شود.

  وی اضافه کرد: نیاز به سفر دیگر تفننی نیست بلکه بخشی از نیاز حقیقی مردم شده است‌، لذا باید این مقوله را بشناسیم چرا که با روند موجود شهرنشینی شرایط زندگی تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود، به عنوان نمونه در همین تهران هر جا را در شمیرانات می‌بینیم برج شده است و این برج‌ها آدم را خفه می‌کند لذا وقتی یک تعطیلاتی مردم پیدا می‌کنند به سمت طبیعت هجوم می‌برند.

  لاریجانی با بیان اینکه نیاز به طبیعت بکر درآینده بیشتر و بیشتر خواهد شد تصریح کرد: باید مدل دقیق‌تری را خلق کنیم، چرا که اگر برداشت درستی از ماهیت سفر نداشته باشیم وضعیتی را ایجاد می‌کنیم که تکرار شرایط زیستی قبلی مردم است، فرض کنیم مردم در شهرها دچار آپارتمان‌‌نشینی هستند و در عین حال اگر در طبیعت نیز به دنبال ساخت آپارتمان باشیم این همان تکرارقبلی است و انفطار روحی ایجاد نمی‌کند.

  رئیس مجلس با بیان اینکه باید شرایطی را فراهم کنیم که منجر به آرامش روح و روان شود ادامه داد: اگر طبیعت دستکاری شود نه مردم می توانند تجربه معنوی خوبی از سفر داشته باشند و نه از سفر لذت می‌برند، گاهی به مناطق شمالی کشور مردم هجوم می‌آورند یا جاده‌های کثیف ایجاد می‌کنند که این حتماً اشتباه است.

  لاریجانی اضافه کرد: برای دسترسی به قله کوه‌ها در جنگل‌ها نیازمند راه نیستیم بلکه باید افراد تجربیات جدیدی پیدا کنند.به خصوص در حوزه تخریب محیط زیست و جنگل‌ها که متأسفانه مشکل بسیار بزرگی است و این موضوع مردم را از ارتباط با طبیعت بکر محروم می‌کند.لذا یکی از مسئولیت‌های سازمان میراث فرهنگی در کشور به عنوان محور گردشگری، این است که مبادا طبیعت از حالت بکر خارج شود چرا که این کار توریسم را در کشور سقوط می‌دهد.

  وی با بیان اینکه البته نیازمند امکانات در این حوزه هستیم افزود: باید مراقب باشیم که تکرار شهرنشینی را در محیط های طبیعی نداشته باشیم، در غرب، گرانترین هتل‌ها محل هایی است که ساختار قدیمی دارند و نه هتل‌های جدید، نباید ساختار طبیعی روستاها را تبدیل به شرایط روزمره امروز کنیم.

  رئیس مجلس خاطرنشان کرد: دریافت‌های دقیق‌تری از فرهنگ‌ها از طریق چهره‌به‌چهره لازم است چرا که برخی از این فرهنگ‌ها از طریق رسانه صرف، منتقل نمی‌شود به عنوان نمونه عاطفه، از طریق اینترنت و رسانه منتقل نمی‌شود.

  وی با بیان اینکه تاثیر توریسم در تأمین امنیت ملی و حفظ منافع ملی کشورها کمتر از سایر دستاوردها نیست گفت: باید لوازم این امر را به درستی طراحی کرد، هم از نظر محیط مفرح که باید از ابتکارات بومی استفاده شود و هم از نظر سنت‌ها و آموزش‌های بومی؛ همچنین باید تلاش کرد به کمک این شرایط امن، نام ایران را در فهرست کشورهای هدف گردشگری برای آژانس‌های گردشگری دنیا وارد کرد.

  لاریجانی خاطرنشان کرد: ساماندهی امور گردشگری نیازمند سرمایه‌گذاری است و وضعیت بودجه‌ای کشور در حال حاضر به نحوی نیست که بتوان سرمایه سنگینی برای این امر در نظر بگیریم، لذا باید بخش خصوصی در این زمینه وارد شود و از طرفی سازمان میراث فرهنگی باید بسته‌هایی تعریف کند که بخش خصوصی بتواند گردش اقتصادی مطلوب را دراین بسته‌ها مشاهده کند، وگرنه ورود جدی در این حوزه نخواهد داشت.

  وی گفت: اگر سازمان میراث فرهنگی این کار را انجام دهد،‌ ما می‌توانیم از طریق صندوق توسعه ملی، بانک‌ها و برنامه ششم کمک کنیم.

  انتهای پیام/

  Print Friendly

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  + هفت = 9